any negligent or more culpable act or omission

Hungarian translation: hanyag/gondatlan vagy nagyobb fokú vétkes magatartás vagy mulasztás

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:any negligent or more culpable act or omission
Hungarian translation:hanyag/gondatlan vagy nagyobb fokú vétkes magatartás vagy mulasztás
Entered by: József Lázár

15:58 Jul 8, 2016
English to Hungarian translations [PRO]
Law/Patents - Law: Contract(s) / kártérítési klauzula
English term or phrase: any negligent or more culpable act or omission
Ez lenne szegény károkozó cselekedete, de vajon a more itt mit jelenthet?
komolyabb vétkességet, vagy méginkább vétkességet jelenthet, de akkor sem jön nekem össze frappánsan.
Mielőtt hibára gyanakodnánk, jelzem, hogy nagy gyakori előfordulású ez a hosszú kifejezés, ezért valószínűsíthető, hogy jelent valamit. De mit is.

Hétvégi találós kérdés kedves kollégáimnak.
József Lázár
Hungary
Local time: 10:20
hanyag/gondatlan vagy nagyobb fokú vétkes magatartás vagy mulasztás
Explanation:
Hát ez most szó szerinti fordítás lett, de valami ilyesmi mentén kell keresgélni.

Ha lesz időm, referenciákat is keresek, de ilyen gyakorlott kérdezőnek szerintem nem szükséges :)

--------------------------------------------------
Note added at 4 hrs (2016-07-08 20:21:29 GMT)
--------------------------------------------------

Mint jeleztem fentebb, a vétkességnek (culpabilitas) vannak fokozatai, ebből kettő fő-fő a magyar jogban, tudtommal: gondatlanság és szándékosság. A gondatlanságnak magának is van egy enyhébb fokozata, a hanyagság, illetve egy valamivel súlyosabb fokozata, a tudatos gondatlanság.
http://www.vidakovics.hu/cat-buntetojog/buncselekmeny-fogalm...
A gondatlanságnak két alakzata van, a tudatos gondatlanság és a hanyagság.

http://akki.doctor.hu/anyagok/6felev/polgar3/pj3_1.doc
A vétkesség a károkozó oldaláról nézve a károkozó magatartásának módját minősíti. A vétkesség két fokozata a szándékosság és a gondatlanság. Szándékos a károkozás, ha kifejezetten a károsodás előidézésére irányult.
A vétkesség különböző fokozatainak különösebb jelentősége nincs, mert ha a vétkesség bármelyik fokozata, tehát akár a szándékosság, akár a gondatlanság fennáll, a teljes kártérítési felelősség bekövetkezik.

http://codes.ohio.gov/orc/2901.22
2901.22 Degrees of culpability attached to mental states.
(A) A person acts purposely when it is the person's specific intention to cause a certain result...
(B) A person acts knowingly, regardless of purpose, when the person is aware that the person's conduct will probably cause a certain result...

(C) A person acts recklessly when, with heedless indifference to the consequences, the person disregards a substantial and unjustifiable risk that the person's conduct is likely to cause a certain result or is likely to be of a certain nature...

(D) A person acts negligently when, because of a substantial lapse from due care, the person fails to perceive or avoid a risk that the person's conduct may cause a certain result or may be of a certain nature....

http://law.jrank.org/pages/1585/Mens-Rea-Modern-culpability-...
Mens Rea - Modern Culpability Levels
In place of the plethora of common law terms—wantonly, heedlessly, maliciously, and so on—the Code defines four levels of culpability: purposely, knowingly, recklessly, and negligently (from highest to lowest).

Ezekből is kitűnik, hogy a vétkességnek (culpability) változó súlyosságú fokozatai vannak, és a hanyagság (negligence) a legenyhébb.

http://www.vaskuti.hu/doc/06 Szubjektiv tenyallasi elemek.pd...
szándékosság
Btk. 13.§
szándékosság fokozatai (az eredmény-bűncselekményeknél van jelentősége)
egyenes szándék (dolus directus)
eshetőleges szándék (dolus eventualis)

gondatlanság
Btk. 14.§
fajtái
tudatos gondatlanság (luxuria)
hanyag gondatlanság (negligencia)

Ezek nagyjából a fenti angol megnevezéseknek felelnek meg, rá lehet keresni.

Tehát maradnék a fenti megoldásommal, valahogy így: hanyag vagy nagyobb fokú vétkes magatartás/cselekmény vagy mulasztás. Még frappáns is.

--------------------------------------------------
Note added at 4 hrs (2016-07-08 20:23:43 GMT)
--------------------------------------------------

Vagy a "nagyobb" helyett talán "súlyosabb" fokú vétkes cselekmény vagy mulasztás.

--------------------------------------------------
Note added at 1 day15 hrs (2016-07-10 07:03:11 GMT)
--------------------------------------------------

Az act vs omission párosról annyit, hogy ez a két lehetséges elkövetési forma: az első tevőleges, aktív, a második pedig passzív. Van vegyes is, de ez nem igazán releváns itt.
Ha jogszabályból kellene erre megfelelőt találni, íme a Btk 4. paragrafusa:
(2) Társadalomra veszélyes cselekmény az a tevékenység vagy mulasztás, ....
Magyarán, a mulasztás maga is cselekménynek minősül, stricto sensu.

Igazából ez már csak szőrszálhasogatás, de ha a Btk a cselekményt a kettő gyűjtőfogalmaként határozza meg, akkor szerintem illessük egyéb kifejezéssel az aktív formáját, ne a cselekmény szóval :)
Selected response from:

Annamaria Amik
Local time: 11:20
Grading comment
Köszönöm.
4 KudoZ points were awarded for this answer



Summary of answers provided
4 +3hanyag/gondatlan vagy nagyobb fokú vétkes magatartás vagy mulasztás
Annamaria Amik
5bármely gondatlanságból vagy ennél súlyosabb fokú vétkességből eredő cselekmény vagy mulasztás
JANOS SAMU
4bármely gondatlanságból elkövetett vagy hanyagságból fakadó cselekmény vagy mulasztás
Erzsébet Czopyk


Discussion entries: 2





  

Answers


3 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
bármely gondatlanságból elkövetett vagy hanyagságból fakadó cselekmény vagy mulasztás


Explanation:
7. A gondatlanságból elkövetett emberölés esetén a gondatlanság két alakzata (tudatos gondatlanság - hanyagság) elhatárolásának a bűnösség fokának helyes megítélésénél, következésképpen a differenciált büntetés kiszabásánál van jelentősége.
A gondosság kifejtésére vonatkozó kötelesség objektív mértékhez igazodik, amelyet írott szabályok, szakmai szokások tartalmaznak vagy amely a mindennapi életben kialakult gyakorlatban jelenik meg. Ezzel szemben a gondosság kötelességének betartására való képesség mértékét mindenkor az elkövető személyes tulajdonságainak, körülményeinek a figyelembe vételével kell megítélni. Adott esetben az elvárhatóság hiánya akadályát képezheti a bűnösség megállapításának, egyébként pedig - mint a bűnösség fokát befolyásoló tényező - a büntetés kiszabására lehet kihatással.


http://szertelenkek.hu/index.php/bunmegelozes

1.7. Bűnösség – Szándékosság, gondatlanság és hanyagság
A bűnösségnek két fő formája van: a szándékosság, illetve a gondatlanság.

Mind a szándékosságnak, mind a gondatlanságnak van úgynevezett objektív vagy más szóval tudati oldala, illetve szubjektív vagy más szóval érzelmi oldala. Fontos ismét utalni a már korábban leírtakra, hogy minden bűncselekmény értelemszerűen elkövethető szándékosan, azonban a gondatlan bűnösség csak akkor állapítható meg, ha a Btk. az adott bűncselekmény tényállásának leírásánál ezt a körülményt kifejezetten megemlíti.

Szándékosan követi el a bűncselekményt, aki magatartásának következményeit kívánja, vagy e következményekbe belenyugszik. Gondatlanságból követi el a bűncselekményt, aki előre látja magatartásának lehetséges következményeit, de könnyelműen bízik azok elmaradásában; úgyszintén az is, aki e következmények lehetőségét azért nem látja előre, mert a tőle elvárható figyelmet vagy körültekintést elmulasztja.

A gondatlanságnak is két típusa van, mint azt láttuk. A tudatos gondatlanság esetén az elkövető a cselekmény lehetséges következményeit látja előre. A hangsúly a lehetségesen van, mivel aki a cselekménye konkrét, egzakt következményeit látja előre (a másik emberbe a kés beleszúrását, a számára idegen dolog elvételét), annak a cselekménye nem lehet gondatlan, legalább eshetőleges szándékkal cselekszik. A tudatos gondatlanság érzelmi oldala a könnyelmű bizalom. Itt különbséget kell tenni az alapos, az alaptalan és a könnyelmű bizalom között. Aki a cselekmény lehetséges következményeit előre látja, azonban alapos okból bízik ezek elmaradásában, nem követ el bűncselekményt. Például a sebész orvos műtét közben előre látja, hogy az adott műtéti mozdulat akár a beteg halálát is okozhatja, azonban az bevett műtéti eljárás, a szakmai szabályoknak megfelel, és adott körülmények között nem is tehet mást, nyilván nem vonható felelősségre, hiszen a szakmai kötelezettségét teljesíti. Könnyen belátható, hogy senki sem végezne például orvosi, rendőri vagy tűzoltói munkát, ha felelősséggel tartozna azokért a cselekményekért, amelyeket szakmai feladatai körében hajt végre, még akkor sem, ha pontosan tisztában volt ezek lehetséges következményeivel. A teljesen alaptalan bizalom kizárja a lehetséges következmények előrelátását. Aki a következmények elmaradásában teljesen alaptalanul bízik, az tudati oldalon a cselekmény konkrét következményeit látja előre, és érzelmi oldalon legalábbis belenyugszik a következményekbe, azaz nem utasítja el azokat. Könnyelműen az bízik a cselekménye lehetséges következményeinek az elmaradásában, aki tapasztalataiban, ügyességében, képességeiben, vélt vagy valós ismereteiben bízva cselekszik, de érzelmileg mindenképpen elutasítja a következményeket.

A hanyag gondatlan nem látja előre cselekménye lehetséges következményeit, mivel a tőle elvárható figyelmet vagy körültekintést elmulasztja. A hanyag gondatlanságnak is van objektív és szubjektív oldala, de értelemszerűen nem a következmények előre látása és az ezekhez való érzelmi irányultság. A hanyagság objektív oldala az objektív gondossági kötelezettség. Az objektív gondossági kötelesség több, mint az általános, mindenkitől elvárható gondosság. Tartalmát jogszabályok, írott és íratlan foglalkozási szabályok, munkaköri leírások határozzák meg. Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy olyan tevékenységet folytat, amelynek szakmai szabályai vannak, ez független a képzettségtől, az iskolai végzettségtől és a szakismeretektől. Ha valaki gépjárművet vezet, házfalat rak, épületet bont, heggeszt, de ha csak barkács kisgépet használ a vezetői engedély, illetve a mestervizsga meglététől függetlenül az adott szakma szabályait be kell tartania, és nem hivatkozhat arra, hogy ezeket nem ismerte. A hanyagság szubjektív eleme a gondossági kötelesség tanúsítására való képesség. E követelménynek nem tesz eleget, aki szakmai, foglalkozási szabályok hatálya alatt áll, és úgy kezd neki a tevékenységnek, hogy nem képes ezeknek eleget tenni. Például az orvos úgy kezd neki a műtétnek, a pilóta úgy száll fel a repülőgéppel, hogy ittas, de elég az is, hogy az előző este alaposan leittasodott, vagy csak nem kellően pihente ki magát stb.

A szándékon túli bűnösség: az eredményhez, mint a bűncselekmény minősítő körülményéhez fűzött súlyosabb jogkövetkezmények akkor alkalmazhatók, ha az elkövetőt az eredmény tekintetében legalább gondatlanság terheli.

Fogalmak/Jogelvek | - WordPress.com
https://jogoskodo.wordpress.com/kifejezesek/
fegyelemsértés: Az a tevékenység vagy mulasztás, amellyel a katona szolgálati viszonyával .... gondatlanság: Gondatlanságból követi el a cselekményt, aki előre látja magatartásának lehetséges következményeit, de könnyelműen bízik azok elmaradásában (ez a tudatos gondatlanság); úgyszintén az is, aki e következmények lehetőségét azért nem látja előre, mert a tőle elvárható figyelmet vagy körültekintést elmulasztja. (Ez utóbbi a hanyagság.)


[DOC]A közigazgatás ellenőrzésének ombudsmani gyakorlata
www.kozszov.org.hu/dokumentumok/2010szept_konf/Prof_Dr_Szab...
A „jó közigazgatás” fogalma a brit angolszász jogból fakad, pozitív módon („good ... végzett cselekmények, gondatlanságból vagy hanyagságból elkövetett, .... az indokolási kötelezettség elmulasztása, a megfelelő tájékoztatás elmaradása okoz ... A biztos bármely hatóságtól az általa lefolytatott eljárással, illetve az eljárás ...

Ügyvéd.hu - On-line Ügyvéd Névjegyzék és Jogi Portál: Jogi fogalomtár
www.ugyved.hu/lawphrases.php
feljelentés elmulasztása: Bűncselekmény olyan esetekben, amelyekre a törvény kifejezett .... gondatlanság: Gondatlanságból követi el a cselekményt, aki előre látja ... hanyagság: A gondatlanságnak az a fajtája, amikor az elkövető tettének .... információ: Bármely, elektronikus úton feldolgozható, tárolható, továbbítható adat, ...

--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2016-07-08 19:03:31 GMT)
--------------------------------------------------

Bocs a hosszúra nyúlt válaszért, de épp jogot fordítok én is úgyhogy kéznél volt.

Erzsébet Czopyk
Hungary
Local time: 10:20
Specializes in field
Native speaker of: Native in HungarianHungarian
PRO pts in category: 59

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
neutral  Annamaria Amik: Remekül érzékelteted az enyhébb vétkességi fokozatokat, azaz hanyagságot és az annál súlyosabb gondatlanságot, de ez nem fedi teljesen a more culpable-t, ami lehet - pont ahogy írod - szándékosság is.
14 mins
Login to enter a peer comment (or grade)

11 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
bármely gondatlanságból vagy ennél súlyosabb fokú vétkességből eredő cselekmény vagy mulasztás


Explanation:
Hadd magyarázzam el a "more" értelmi jelentését.

Abból kell kiindulni, hogy a vétkességnek az angolban több fokozata van és most teljesen mit mond a magyar törvény, mert az angol eredetit több mint valószínű nem a magyar törvények alapján írták. Tehát a vétkességnél (culpability) van a negligence (hanyagság/gondatlanság) és a súlyosabb fokozatok a recklessness (felelőtlenség) majd a willful misconduct (szándékos károkozás).

Az amerikai törvények (sőt biztosan van más ország is, amely hasonlóan ítélkezik) mind a három fokozatot büntetik, de a büntetés kiszabása a vétkesség súlyosságától függ.



--------------------------------------------------
Note added at 1 day7 hrs (2016-07-09 23:35:46 GMT)
--------------------------------------------------

Pontosítok (köszönve Annamáriának az ok és okozat közötti összefüggés említését)
Akkor legyen ez:

bármely gondatlanságból eredő vagy a vétkesség fogalmát kimerítő, annál súlyosabb fokú cselekmény vagy mulasztás

Talán így a legpontosabb a kifejezés



    https://en.wikipedia.org/wiki/Comparative_negligence
    Reference: http://www.accuform.com/files/damobject/File/Limited-Product...
JANOS SAMU
United States
Local time: 01:20
Specializes in field
PRO pts in category: 123

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
neutral  Annamaria Amik: Egyetértek, ez megegyezik azzal, amit próbáltam magyarázni fentebb, csak te rövidebben fejtetted ki. Viszont rendkívül ritka a "vétkességből eredő" kifejezés, nem abból ered a cselekmény, hanem azt magát valósítja meg, szerintem ez fontos különbség.
15 hrs
  -> Köszönöm, igazad van. Persze azt is tudom, hogy közbeszédben ez simán elmenne, de mi, szakemeberek legyünk pontosak.
Login to enter a peer comment (or grade)

2 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +3
hanyag/gondatlan vagy nagyobb fokú vétkes magatartás vagy mulasztás


Explanation:
Hát ez most szó szerinti fordítás lett, de valami ilyesmi mentén kell keresgélni.

Ha lesz időm, referenciákat is keresek, de ilyen gyakorlott kérdezőnek szerintem nem szükséges :)

--------------------------------------------------
Note added at 4 hrs (2016-07-08 20:21:29 GMT)
--------------------------------------------------

Mint jeleztem fentebb, a vétkességnek (culpabilitas) vannak fokozatai, ebből kettő fő-fő a magyar jogban, tudtommal: gondatlanság és szándékosság. A gondatlanságnak magának is van egy enyhébb fokozata, a hanyagság, illetve egy valamivel súlyosabb fokozata, a tudatos gondatlanság.
http://www.vidakovics.hu/cat-buntetojog/buncselekmeny-fogalm...
A gondatlanságnak két alakzata van, a tudatos gondatlanság és a hanyagság.

http://akki.doctor.hu/anyagok/6felev/polgar3/pj3_1.doc
A vétkesség a károkozó oldaláról nézve a károkozó magatartásának módját minősíti. A vétkesség két fokozata a szándékosság és a gondatlanság. Szándékos a károkozás, ha kifejezetten a károsodás előidézésére irányult.
A vétkesség különböző fokozatainak különösebb jelentősége nincs, mert ha a vétkesség bármelyik fokozata, tehát akár a szándékosság, akár a gondatlanság fennáll, a teljes kártérítési felelősség bekövetkezik.

http://codes.ohio.gov/orc/2901.22
2901.22 Degrees of culpability attached to mental states.
(A) A person acts purposely when it is the person's specific intention to cause a certain result...
(B) A person acts knowingly, regardless of purpose, when the person is aware that the person's conduct will probably cause a certain result...

(C) A person acts recklessly when, with heedless indifference to the consequences, the person disregards a substantial and unjustifiable risk that the person's conduct is likely to cause a certain result or is likely to be of a certain nature...

(D) A person acts negligently when, because of a substantial lapse from due care, the person fails to perceive or avoid a risk that the person's conduct may cause a certain result or may be of a certain nature....

http://law.jrank.org/pages/1585/Mens-Rea-Modern-culpability-...
Mens Rea - Modern Culpability Levels
In place of the plethora of common law terms—wantonly, heedlessly, maliciously, and so on—the Code defines four levels of culpability: purposely, knowingly, recklessly, and negligently (from highest to lowest).

Ezekből is kitűnik, hogy a vétkességnek (culpability) változó súlyosságú fokozatai vannak, és a hanyagság (negligence) a legenyhébb.

http://www.vaskuti.hu/doc/06 Szubjektiv tenyallasi elemek.pd...
szándékosság
Btk. 13.§
szándékosság fokozatai (az eredmény-bűncselekményeknél van jelentősége)
egyenes szándék (dolus directus)
eshetőleges szándék (dolus eventualis)

gondatlanság
Btk. 14.§
fajtái
tudatos gondatlanság (luxuria)
hanyag gondatlanság (negligencia)

Ezek nagyjából a fenti angol megnevezéseknek felelnek meg, rá lehet keresni.

Tehát maradnék a fenti megoldásommal, valahogy így: hanyag vagy nagyobb fokú vétkes magatartás/cselekmény vagy mulasztás. Még frappáns is.

--------------------------------------------------
Note added at 4 hrs (2016-07-08 20:23:43 GMT)
--------------------------------------------------

Vagy a "nagyobb" helyett talán "súlyosabb" fokú vétkes cselekmény vagy mulasztás.

--------------------------------------------------
Note added at 1 day15 hrs (2016-07-10 07:03:11 GMT)
--------------------------------------------------

Az act vs omission párosról annyit, hogy ez a két lehetséges elkövetési forma: az első tevőleges, aktív, a második pedig passzív. Van vegyes is, de ez nem igazán releváns itt.
Ha jogszabályból kellene erre megfelelőt találni, íme a Btk 4. paragrafusa:
(2) Társadalomra veszélyes cselekmény az a tevékenység vagy mulasztás, ....
Magyarán, a mulasztás maga is cselekménynek minősül, stricto sensu.

Igazából ez már csak szőrszálhasogatás, de ha a Btk a cselekményt a kettő gyűjtőfogalmaként határozza meg, akkor szerintem illessük egyéb kifejezéssel az aktív formáját, ne a cselekmény szóval :)

Annamaria Amik
Local time: 11:20
Specializes in field
Native speaker of: Native in HungarianHungarian, Native in RomanianRomanian
PRO pts in category: 44
Grading comment
Köszönöm.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Istvan Nagy
3 hrs

agree  hollowman2
1 day 3 hrs

agree  Iosif JUHASZ
6 days
Login to enter a peer comment (or grade)



Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search