Pages in topic:   < [1 2]
Traducător PFA în timpul concediului pentru creșterea copilului
Thread poster: OANA TELEHOI
Jocelynne
Jocelynne  Identity Verified
Romania
Local time: 14:46
Hungarian to Romanian
+ ...
Cluj, 2010: nu s-a cerut anularea autorizaţiei Sep 30, 2011

Dragă Serenity,

Atât de multe să se fi schimbat în Cluj din 2010?
Eu am procedat cum a descris Camelia, şi nimeni nu mi-a cerut o singură dată să-mi anulez autorizaţia (emisă de Min. Just.). Am avut ceva de umblat, că promiteau emiterea adresei în care se specifică că mi-am suspendat activitatea (necesară pentru dosarul pentru indemnizaţie) cam într-o săptămână, şi peste o lună tot nu era emisă, dar am insistat până s-a rezolvat.

Sereni
... See more
Dragă Serenity,

Atât de multe să se fi schimbat în Cluj din 2010?
Eu am procedat cum a descris Camelia, şi nimeni nu mi-a cerut o singură dată să-mi anulez autorizaţia (emisă de Min. Just.). Am avut ceva de umblat, că promiteau emiterea adresei în care se specifică că mi-am suspendat activitatea (necesară pentru dosarul pentru indemnizaţie) cam într-o săptămână, şi peste o lună tot nu era emisă, dar am insistat până s-a rezolvat.

Serenity wrote:

Mie AF Cluj-Napoca nu mi-a acceptat nicio declaratie pe proprie raspundere, nici macar autentificata la notar. Doar anularea autorizatiei era valabila. Nimic altceva. [/quote]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 14:46
Romanian to English
+ ...
Copie după 070 Sep 30, 2011

Jocelynne wrote:

Dragă Serenity,

Atât de multe să se fi schimbat în Cluj din 2010?
Eu am procedat cum a descris Camelia, şi nimeni nu mi-a cerut o singură dată să-mi anulez autorizaţia (emisă de Min. Just.). Am avut ceva de umblat, că promiteau emiterea adresei în care se specifică că mi-am suspendat activitatea (necesară pentru dosarul pentru indemnizaţie) cam într-o săptămână, şi peste o lună tot nu era emisă, dar am insistat până s-a rezolvat.


La Tg. Mureş nu era necesară nici măcar o astfel de adresă, la dosar la Primărie am depus doar copia după 070 în care solicitam suspendarea activităţii, după ce a fost înregistrat la finanţe (mi s-a pus de la bun început că ei nu emit nicio adeverinţă, formularul 070 înregistrat la ei este dovada suspendării).
Probabil depinde şi de funcţionarul de care dai şi de hotărârea cu care te prezinţi la ei. Până la urmă, e de umblat cu fiecare variantă, deci bai mare nu s-a făcut nici cu anularea autorizaţiei...

Cum spune Camelia, să aveţi bucurie cu bebe!


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 14:46
English to Romanian
Raspuns Oct 9, 2011

Jocelynne wrote:

Dragă Serenity,

Atât de multe să se fi schimbat în Cluj din 2010?
Eu am procedat cum a descris Camelia, şi nimeni nu mi-a cerut o singură dată să-mi anulez autorizaţia (emisă de Min. Just.). Am avut ceva de umblat, că promiteau emiterea adresei în care se specifică că mi-am suspendat activitatea (necesară pentru dosarul pentru indemnizaţie) cam într-o săptămână, şi peste o lună tot nu era emisă, dar am insistat până s-a rezolvat.

Serenity wrote:

Mie AF Cluj-Napoca nu mi-a acceptat nicio declaratie pe proprie raspundere, nici macar autentificata la notar. Doar anularea autorizatiei era valabila. Nimic altceva.
[/quote]

Jocelynne, nu e "din 2010", la mine.

Prima data am mers la AF in 2005, plecam din oras pentru o perioada mai indelungata.
A doua oara, spre sfarsitul lui 2008, eram deja gravida bine.

Mai stii, poate om fi vorbit limbi diferite, eu si doamnele de la AF. Sau poate n-or fi fost asa de darnice cu informatiile, m-a mai repezit una odata.

Acum nu mai conteaza, imediat se face anul de cand am iesit din CIC.

Scuze de raspunsul tardiv.

Edit: acum, cand am fost sa imi platesc impozitul anticipat, fiind cu copilul de mana (copilul urla, e intr-o perioada mai proasta), am fost lasata urgent in fata. La Trezorerie se ia numar si iti astepti randul. Fiind cu suparata mica, n-a mai fost nevoie sa imi iau niciun numar.

[Edited at 2011-10-09 17:58 GMT]


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 14:46
English to Romanian
Suspendare... Jan 15, 2013

Buna,

De câteva zile tot caut informaţii despre suspendarea activităţii PFA pe perioada concediului de creştere a copilului. Urmează sa nasc în martie 2013.
Aveţi informaţii recente despre modalitatea de suspendare? Şi ma refer aici la aberaţia cu "suspendarea" autorizaţiei de traducător emisă de Ministerul Justiţiei.

Eu sunt angajată cu contract de muncă, normă întreagă - nu voi avea nevoie de veniturile din activitatea de traducător la calcu
... See more
Buna,

De câteva zile tot caut informaţii despre suspendarea activităţii PFA pe perioada concediului de creştere a copilului. Urmează sa nasc în martie 2013.
Aveţi informaţii recente despre modalitatea de suspendare? Şi ma refer aici la aberaţia cu "suspendarea" autorizaţiei de traducător emisă de Ministerul Justiţiei.

Eu sunt angajată cu contract de muncă, normă întreagă - nu voi avea nevoie de veniturile din activitatea de traducător la calculul indemnizaţiei de crestere a copilului. Sper să fie de acord să îmi suspende activitatea fără suspendarea autorizaţiei.

Dacă mai este cineva in situaţia asta şi îmi poate da detalii, ar fi minunat.

Mulţumesc,

Mariana
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 14:46
Romanian to English
+ ...
Suspendare Feb 18, 2013

Autorizaţia nu se poate suspenda. Se poate suspenda doar activitatea, la finanţe, prin completarea corespunzătoare şi depunerea formularului 070.

Deşi nu ai nevoie de aceste venituri, probabil că trebuie să suspenzi activitatea pentru că e o potenţială sursă de venit care nu e permisă pe timpul concediului de creştere a copilului.

070 se depune împreună cu D220 în care - deşi este declaraţia privind venitul estimat - treci venitul efectiv realizat pân
... See more
Autorizaţia nu se poate suspenda. Se poate suspenda doar activitatea, la finanţe, prin completarea corespunzătoare şi depunerea formularului 070.

Deşi nu ai nevoie de aceste venituri, probabil că trebuie să suspenzi activitatea pentru că e o potenţială sursă de venit care nu e permisă pe timpul concediului de creştere a copilului.

070 se depune împreună cu D220 în care - deşi este declaraţia privind venitul estimat - treci venitul efectiv realizat până în momentul suspendării. După ce au înregistrat ei 070, faci o copie, pe aia o depui la dosar, altă dovadă privind suspendarea nici nu se dă la noi (la Tg. Mureş).

Nu cunosc exact situaţia ta, dar s-ar putea să fie avantajos ca veniturile din traduceri să fie luate în considerare în calculul indemnizaţiei de maternitate (cele 126 de zile de concediu pre- şi postnatal), la care plafonul este undeva la 8400 RON (nu 3400 RON, ca în cazul indemnizaţiei de creştere a copilului pe 1 sau 2 ani).
Collapse


 
Elena Stănescu
Elena Stănescu
Romania
Local time: 14:46
Spanish to Romanian
+ ...
PFA in concediu de crestere a copilului - obligatii fiscale Apr 17, 2013

Sursa:

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_32866/PFA-in-concediu-de-crestere-a-copilului-Care-sunt-obligatiile-fiscale-ce-trebuie-indeplinite.html#axzz2QgugaO4T

"Persoanele fizice care realizeaza venituri din profesii liberale sau activitati i
... See more
Sursa:

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_32866/PFA-in-concediu-de-crestere-a-copilului-Care-sunt-obligatiile-fiscale-ce-trebuie-indeplinite.html#axzz2QgugaO4T

"Persoanele fizice care realizeaza venituri din profesii liberale sau activitati independente, fie ca sunt organizate ca PFA, intreprideri individuale sau sunt membre ale unei intreprinderi individuale, au de indeplinit o serie de obligatii fiscale, atunci cand sunt in concediu de crestere a copilului si beneficiaza de indemnizatie pentru aceasta perioada.

Potrivit unei informari emise de Directia Generala a Finantelor Publice Valcea, acesti contribuabili nu pot desfasura alte activitati supuse impozitului pe venit pe perioada concediului de crestere a copilului. In cazul in care obtin alte venituri, indemnizatia de crestere a copilului este suspendata.

Regulile se aplica pentru:

intreprinzatorii titulari ai unei intreprinderi individuale;
membrilor intreprinderii familiale;
persoanele cu statut de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice;
persoanele care realizeaza venituri din profesii libere;
persoanele care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala, la care impozitul pe venit se determina pe baza datelor din evidenta contabila in partida simpla
Atentie! Sursa citata precizeaza ca pentru indemnizatiile de crestere a copilului nu se datoreaza impozit pe venit si nici contributii sociale obligatorii.

Primesti indemnizatie? Ce obligatii fiscale trebuie sa indeplinesti

Contribuabilii mentionati anterior care beneficiaza de indemnizatia de crestere a copilului au obligatia de a depune la organul fiscal competent formularul 601 “Cerere de incetare a obligatiei de plata a contributiei de asigurari sociale”, deoarece inceteaza calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii. Formularul se depune insotit de documente emise de institutiile platitoare care atesta plata indemnizatiei.

In cazul acestor indemnizatii, institutia platitoare este Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala, institutie publica cu personalitate juridica aflata in subordinea Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale. Agentia are in subordine agentii judetene pentru plati si inspectie sociala, respectiv a municipiului Bucuresti, care sunt organizate si functioneaza ca servicii publice deconcentrate cu personalitate juridica.

Conform reglementarilor legale, documentele justificative se prezinta in original si copie, iar copia se certifica de organul fiscal "conform cu originalul", dupa care originalul este restituit contribuabilului. Daca documentele sunt depuse prin posta este necesar ca acele copii sa fie legalizate.

Formularul 601, insotit de documentele justificative, se depune la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla adresa de domiciliu a contribuabilului sau adresa unde acesta locuieste efectiv, in cazul in care difera de cea de domiciliu.

Dupa ce contribuabilii nu mai beneficiaza de indemnizatia de crestere a copilului, ei trebuie sa depuna, in termen de 15 zile, formularul 600 “Declaratie privind vernitul asigurat la sistemul public de pensii”, in vederea reasigurarii la sistemul public de pensii.

Declaratia 600 se depune, pe suport hartie, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul postal, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Organul fiscal competent la care trebuie depusa declaratia este, la fel ca la formularul 601, organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla adresa de domiciliu a contribuabilului sau adresa unde acesta locuieste efectiv, in cazul in care difera de cea de domiciliu.

De asemenea, formularul se poate depune online de catre contribubilii care au un certificat digital calificat de semnatura electronica.

In baza declaratiei 600 depusa, organul fiscal emite decizia de impunere in care stabileste contributia sociala anual datorata si termenele de plata.

Contributia la pensii se plateste trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru."
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 14:46
Romanian to English
+ ...
Mulţumesc, Elena Apr 17, 2013

Elenastanescu wrote:

Contribuabilii mentionati anterior care beneficiaza de indemnizatia de crestere a copilului au obligatia de a depune la organul fiscal competent formularul 601 “Cerere de incetare a obligatiei de plata a contributiei de asigurari sociale”, deoarece inceteaza calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii. Formularul se depune insotit de documente emise de institutiile platitoare care atesta plata indemnizatiei.



La noi la Mureş nu m-au putut lămuri la finanţe dacă trebuie sau nu să depun 601.
Mulţumiri încă o dată pentru informaţia utilă!


 
Elena Stănescu
Elena Stănescu
Romania
Local time: 14:46
Spanish to Romanian
+ ...
Cu placere Apr 19, 2013

Ca intotdeauna ! Tot contribuabilul trebuie sa-i lamureasca probabil aducandu-le legea "la nas".

 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 14:46
English to Romanian
Pensiile nu se platesc daca lucrezi si in alta parte May 6, 2013

Mare atentie!

Mariana Mag a spus asta:

Eu sunt angajată cu contract de muncă, normă întreagă - nu voi avea nevoie de veniturile din activitatea de traducător la calculul indemnizaţiei de crestere a copilului.

Prin urmare, NU are treaba cu pensiile SI pentru activitatea de traducator.

Traducatorii PFA care au concomitent contract de m
... See more
Mare atentie!

Mariana Mag a spus asta:

Eu sunt angajată cu contract de muncă, normă întreagă - nu voi avea nevoie de veniturile din activitatea de traducător la calculul indemnizaţiei de crestere a copilului.

Prin urmare, NU are treaba cu pensiile SI pentru activitatea de traducator.

Traducatorii PFA care au concomitent contract de munca in alta parte - indiferent de norma, contributiile sociale sa fie platite - sanatate, pensii, somaj - nu platesc, pentru activitatea de traducator, decat sanatatea si impozitul pe venit. Somajul am inteles ca este optional.
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 14:46
English to Romanian
Suma pensii May 6, 2013

Cuantumul lunar al contributiei pentru pensii este de 244 de lei. Enorm.

 
Alina Les
Alina Les
Local time: 14:46
French to Romanian
+ ...
suspendarea autorizatiei la MJ?! Nov 19, 2013

Maine merg a 3-a oara la finante pentru suspendarea activitatii de traducator pe perioada CCC, sa vorbesc cu 'sefa'. Cum ati convins voi fiscul ca nu e necesar sa "deranjezi" ministrul justitiei cand e suficienta o cerere ca tu sa nu mai figurezi ca platitor de impozit???

Am gasit legea 178/1997 privind acordarea autorizatiei. Nu spune nimic despre suspendarea autorizatiei, doar despr
... See more
Maine merg a 3-a oara la finante pentru suspendarea activitatii de traducator pe perioada CCC, sa vorbesc cu 'sefa'. Cum ati convins voi fiscul ca nu e necesar sa "deranjezi" ministrul justitiei cand e suficienta o cerere ca tu sa nu mai figurezi ca platitor de impozit???

Am gasit legea 178/1997 privind acordarea autorizatiei. Nu spune nimic despre suspendarea autorizatiei, doar despre incetarea calitatii de traducator autorizat. http://www.just.ro/Sectiuni/Informatiiutile/interpretisitraducatori_22022013/tabid/2422/Default.aspx de la Ministerul justitiei citire

Cred ca pana la urma nu mai dau pe la ei pentru suspendare ci doar am sa-mi depun la anu declaratie de venit 0. ce mi se poate intampla?
Collapse


 
Letitia Malespin
Letitia Malespin
Romania
Local time: 14:46
Romanian to Hebrew
+ ...
Suspendare activitate - traducator - concediu maternitate/crestere copil Feb 2, 2018

Buna ziua tuturor,
As dori si eu sa stiu ce ati facut pana la urma la ANAF pt. a reusi suspendarea activitatii spre a lua indemnizatiile care se cuvin. Eu in nici un caz nu voi anula autorizatia de traducator - nici nu stiu cat voi sta in concediu - probabil doar cele 2 luni inainte si 2 dupa nastere - ca traducator pot lucra mult de acasa si deci nu vad sa am nevoie sa iau intreg concediul, insa inainte de nastere si dupa (mai ales ca probabil va fi prin cezariana) as vrea sa ma pot odihn
... See more
Buna ziua tuturor,
As dori si eu sa stiu ce ati facut pana la urma la ANAF pt. a reusi suspendarea activitatii spre a lua indemnizatiile care se cuvin. Eu in nici un caz nu voi anula autorizatia de traducator - nici nu stiu cat voi sta in concediu - probabil doar cele 2 luni inainte si 2 dupa nastere - ca traducator pot lucra mult de acasa si deci nu vad sa am nevoie sa iau intreg concediul, insa inainte de nastere si dupa (mai ales ca probabil va fi prin cezariana) as vrea sa ma pot odihni.
Eu sunt inregistrata la ANAF la sect. 1 - unde niciodata nu au fost amabili sa ma informeze de obligatiile pe care le am, sigur nu ma vor informa despre drepturile pe care le am...
Collapse


 
Letitia Malespin
Letitia Malespin
Romania
Local time: 14:46
Romanian to Hebrew
+ ...
Suspendare activitate - traducator - concediu maternitate/crestere copil Feb 2, 2018

Am gasit acum aceste informatii despre existenta actuala a suspendarii/anularii suspendarii autorizatiei de traducator (in locul anularii acesteia prin incetare).

See more
Am gasit acum aceste informatii despre existenta actuala a suspendarii/anularii suspendarii autorizatiei de traducator (in locul anularii acesteia prin incetare).

http://www.just.ro/transparenta-decizionala/acte-si-proceduri-utile/

http://www.just.ro/wp-content/uploads/2015/09/III-PROCEDURA-DE-SCHIMBARE-A-AUTORIZATIEI-CA-URMARE-A-MODIFICARII-NUMELUI.pdf
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Traducător PFA în timpul concediului pentru creșterea copilului






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »