Příjmy z překladatelských služeb ze zemí mimo EU - daňové přiznání
Thread poster: petrak3
petrak3
petrak3  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 15:32
English to Czech
+ ...
Nov 22, 2013

Zdravím všechny spolupřekladatele na Proz.

Protože mě trochu děsí podání daňového přiznání, chci se informovat co a jak... Vím, že je zatím poměrně brzy, ale nerada bych pak byla zbytečně překvapená.
Jsem OSVČ, neplátce a od roku 2013 mám příjmy za překlady převážně ze zemí mimo EU (tj. USA, Indie, Čína, Rusko, Hong Kong atd.).

Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se tyto příjmy přiznávají v daňovém přiznání, jestl
... See more
Zdravím všechny spolupřekladatele na Proz.

Protože mě trochu děsí podání daňového přiznání, chci se informovat co a jak... Vím, že je zatím poměrně brzy, ale nerada bych pak byla zbytečně překvapená.
Jsem OSVČ, neplátce a od roku 2013 mám příjmy za překlady převážně ze zemí mimo EU (tj. USA, Indie, Čína, Rusko, Hong Kong atd.).

Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se tyto příjmy přiznávají v daňovém přiznání, jestli budete někdo hodný a poradíte mi. Budu moc vděčná. Vím, že si musím zjišťovat, jestli má ČR s danými zeměmi uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Musím si shánět nějaké potvrzení zahraničního správce daně? Pokud ano, jak postupujete vy? Moc si to nedovedu představit...
Díky za odpověď.
Petra
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 15:32
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
reakce Nov 23, 2013

I. Příjmy ze zahraničí se zanesou do DAP stejně jako z ČR, pouze se nejprve přepočítají na české koruny:
a) Buď zpětně jednotným (ročním) kurzem vyhlašovaným pokynem GFŘ (MF ČR) na základě průměrných měsíčních sazeb ČNB (uplatní se hromadně na všechny přijaté platby v daném roce bez ohledu na přesné datum přijetí), nebo
b) denním kurzem ČNB ke dni přijetí jednotlivých plateb, nebo
c) pevným kurzem stanoveným poplatníkem na urči
... See more
I. Příjmy ze zahraničí se zanesou do DAP stejně jako z ČR, pouze se nejprve přepočítají na české koruny:
a) Buď zpětně jednotným (ročním) kurzem vyhlašovaným pokynem GFŘ (MF ČR) na základě průměrných měsíčních sazeb ČNB (uplatní se hromadně na všechny přijaté platby v daném roce bez ohledu na přesné datum přijetí), nebo
b) denním kurzem ČNB ke dni přijetí jednotlivých plateb, nebo
c) pevným kurzem stanoveným poplatníkem na určité období dopředu (s platností max. na zdaňovací období), který odpovídá kurzu ČNB k 1. dni tohoto období.

Viz http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx a http://business.center.cz/business/pravo/zakony/ucto/cast4.aspx

Pokyn GFŘ za rok 2012 vypadá takto:
http://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/regulace/dane/danova-legislativa/2013/pokyn-gfr-d-14--stanoveni-jednotnych-kur-11059
Vždy v lednu je k dispozici nová verze.

Kurzy ČNB jsou zde:
http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/vybrane_form.jsp
(Ty se používají i při souhrnném hlášení a přiznání k DPH, ale o tom nepíšete.)


II. Pokud jste daňovým rezidentem ČR, dvojí zdanění neřešíte, daň vždy účtujete sama z fakturované částky (pokud používáte paušální náklady, tak z celé "hrubé" částky bez odečtení případných bankovních aj. poplatků na obou stranách, resp. z "hrubé" částky převáděné na účet PayPal či Skrill, pokud používáte skutečné náklady, tak z přijaté částky po odečtení poplatků, přičemž poplatky pak musíte být schopna doložit). Pokud by Vám nějaký klient chtěl daň strhnout na své straně, tak se ohraďte.
Collapse


 
Jitka Komarkova (Mgr.)
Jitka Komarkova (Mgr.)  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 15:32
English to Czech
+ ...
Identifikovaná osoba - neplátce DPH Nov 23, 2013

Re:
neplátce a od roku 2013 mám příjmy za překlady převážně ze zemí mimo EU (tj. USA, Indie, Čína, Rusko, Hong Kong atd.)


Pokud jste neplátcem a poskytujete služby do zahraničí, musíte se registrovat jako "identifikovaná osoba" v souladu s § 6h (měla byste tak učinit ve chvíli, kdy poskytujete první službu do zahraničí)

Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o

a) poskytnutí služby,

b) dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo

c) dodání zboží soustavami nebo sítěmi.

viz http://zakony.centrum.cz/zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty/cast-1-hlava-2-dil-1

Jitka


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 15:32
English to Czech
Daňové přiznání Nov 23, 2013

petrak3 wrote:

Jsem OSVČ, neplátce a od roku 2013 mám příjmy za překlady převážně ze zemí mimo EU



Pro registraci k DPH stačí jedna zakázka jednomu zákazníkovi v EU, který je plátcem DPH.

Zcela souhlasím s Tomášem.

Já přiznání fyzické osoby vyplňuji v Exelu. Stáhnu si vhodný soubor (omezenou verzi)

http://www.danovapriznani.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob

Důležité je vyplnit data do karet ve správném pořadí. Karty týkající se zahraničí není nutno vyplňovat ani tisknout.

Přeji hodně štěstí

Milan


 
petrak3
petrak3  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 15:32
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Identifikovaná osoba Nov 23, 2013

Díky moc za odpovědi.
Ano, o identifikované osobě samozřejmě vím, ale povinnost registrace se vztahuje pouze na služby (zboží) poskytnuté zákazníkovi v EU, zatím to pro mě neplatí.

Šlo mi především o tu přílohu 3 DAP ve vztahu k zahraničí, jestli vyplňovat nebo ne a jak...
Petra


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 15:32
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
reakce Nov 23, 2013

Šlo mi především o tu přílohu 3 DAP ve vztahu k zahraničí, jestli vyplňovat nebo ne a jak...
Petra

Ve Vaší situaci ne.


 
petrak3
petrak3  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 15:32
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Příloha Nov 23, 2013

Díky moc, to se mi trochu ulevilo, dost mě to mátlo.

Přeji hezký víkend, pokud možno nepracovní


 
Joshua Pachner
Joshua Pachner
Czech Republic
Local time: 15:32
Member (2011)
English to Swedish
+ ...
Prijmy z USA Oct 4, 2020

Dobry den

Nejdriv mi prosim omluvte moji cestinu, neni to muj matersky jazyk.

Jsem identifikovana osoba, neplatcem DPH.

Chtel jsem se zeptat, kdyz budu delat rocni priznani dane z prijmu. Musim prijmy z USA nejak rozlisit?
Nebo dam prijmy z USA spolu z prijmy z Ceska pod "příjmů podle § 7"?

Jeste prijmy z Norska, mam je vyplnit v formulare "Přiznání k dani z přidané hodnoty" kterou jako identifikovana osoba vyplnim mesicne? A az
... See more
Dobry den

Nejdriv mi prosim omluvte moji cestinu, neni to muj matersky jazyk.

Jsem identifikovana osoba, neplatcem DPH.

Chtel jsem se zeptat, kdyz budu delat rocni priznani dane z prijmu. Musim prijmy z USA nejak rozlisit?
Nebo dam prijmy z USA spolu z prijmy z Ceska pod "příjmů podle § 7"?

Jeste prijmy z Norska, mam je vyplnit v formulare "Přiznání k dani z přidané hodnoty" kterou jako identifikovana osoba vyplnim mesicne? A az budu delat delat rocni priznani dane z prijmu, musim rozlisit prijmy z Norska nebo muzu je take dat pod "příjmů podle § 7"?

Predem dekuji za odpoved.

Hezky den

Joshua Pachner

[Edited at 2020-10-04 08:21 GMT]

[Edited at 2020-10-04 08:50 GMT]

[Edited at 2020-10-04 09:58 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Příjmy z překladatelských služeb ze zemí mimo EU - daňové přiznání






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »