Shoqatë përkthyesish ne Shqiperi
Thread poster: Fabiana Papastefani-Pezzoni
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Fabiana Papastefani-Pezzoni  Identity Verified
Albania
Local time: 17:22
Member (2003)
English to Albanian
+ ...
Jul 21, 2006

Përshëndetje të gjithëve,

Sa kohë që isha unë në Tiranë, deri në 2003-shin, nuk kishte ndonjë shoqatë përkthyesish që të funksiononte, pasi në letër më duket se kishte. U përpoqa të marr vesh ndonjë gjë më tej, kur u largova, por nuk arrita gjë.

Ju a dini ndonjë gjë për ekzistencën e ndonjë shoqate të tillë në Tiranë ose gjetkë?

Unë mbaj mënd disa përpjekje të bëra nga disa përkthyes dhe më kujtohet që e bisedova
... See more
Përshëndetje të gjithëve,

Sa kohë që isha unë në Tiranë, deri në 2003-shin, nuk kishte ndonjë shoqatë përkthyesish që të funksiononte, pasi në letër më duket se kishte. U përpoqa të marr vesh ndonjë gjë më tej, kur u largova, por nuk arrita gjë.

Ju a dini ndonjë gjë për ekzistencën e ndonjë shoqate të tillë në Tiranë ose gjetkë?

Unë mbaj mënd disa përpjekje të bëra nga disa përkthyes dhe më kujtohet që e bisedova një herë këtë me një nga përkthyeset më të vjetra dhe më të mira në Tiranë, me Engjëllushe Shqarrin, por pastaj unë u largova dhe nuk e ndoqa më këtë gjë.

Deri sa isha unë në Tiranë çertifikimet e njohurive të gjuhëve të huaja i jepte vetem Fakulteti i Gjuhëve të huaja. Kam bindjen se kështu është ende, dini gjë juve?

T'ju them të drejtën ende nuk e kam të qartë se si funksionon çertifikimi mbi njohuritë e gjuhëve nga shoqata të tjera në botë. E kam fjalën për snatdarded dhe rregullimet e tjera ligjore dhe profesionale, por unë mendoj se nuk do ishte fare keq të kishim shoqatën tonë të përkthyesëve, e kam fjaln në Shqipëri.

Shëndet,

Fabiana
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Shoqatë përkthyesish ne Shqiperi






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »