Shqipja në Shkup, gjuhë zyrtare
Thread poster: Monika Coulson
Monika Coulson
Monika Coulson  Identity Verified
Local time: 02:20
Member (2001)
English to Albanian
+ ...
SITE LOCALIZER
Oct 22, 2004

Shqipja në Shkup, gjuhë zyrtare

Dje u bë e ditur, megjithëse jo e konfirmuar zyrtarisht, se në Shkup përveç gjuhës maqedonase, gjuhë zyrtare do të jetë edhe gjuha shqipe. Ndërkohë, qyteti i Strugës do të jetë me shumicë shqiptare, ndërsa Kërçova do të ngelë në kufijtë ekzistues.

Pas një muaj e gjysëm bisedimesh, partitë politike, të cilat formojnë koalicionin qeveritar në Maqedoni, Lidhja Socialdemokrate, Partia Liberaldemokrate dhe Partia
... See more
Shqipja në Shkup, gjuhë zyrtare

Dje u bë e ditur, megjithëse jo e konfirmuar zyrtarisht, se në Shkup përveç gjuhës maqedonase, gjuhë zyrtare do të jetë edhe gjuha shqipe. Ndërkohë, qyteti i Strugës do të jetë me shumicë shqiptare, ndërsa Kërçova do të ngelë në kufijtë ekzistues.

Pas një muaj e gjysëm bisedimesh, partitë politike, të cilat formojnë koalicionin qeveritar në Maqedoni, Lidhja Socialdemokrate, Partia Liberaldemokrate dhe Partia shqiptare "Bashkimi Demokratik për Integrim" e ish-kreut të UÇK-së, Ali Ahmeti, kanë arritur një marrëveshje për formën e re të ndarjes administrative në vend. Ndërkohë, po dje nga burime informative brenda koalicionit qeveritar, merret vesh se qytetit të Shkupit do t'i bashkangjiten dy komuna rurale të banuara kryesisht me shqiptarë, Saraji dhe Kondova, me të cilët përqindja e shqiptarëve në Shkup do ta kalojë shifrën e 20 përqindëshit, që kushtëzon sipas Kushtetutës vendase, përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë e dytë zyrtare edhe në Shkup. Edhe qytetit të Strugës do t'i bashkëngjiten komuna rurale të banuara me shqiptarë, me çka shqiptarët në këtë qytet do të shkojnë mbi 50 për qind.
Collapse


 
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Fabiana Papastefani-Pezzoni  Identity Verified
Albania
Local time: 10:20
Member (2003)
English to Albanian
+ ...
Lajm i mirë, Monika Oct 23, 2004

Të paktën mua më duket lajm i mirë. Kur isha në Maqedoni herën e fundit (që ka qenë nja një vit e gjysëm më parë) jam takuar me ndër të tjerë me një familje maqedonase me të cilët tashmë kemi miqësi familjare (pasi punuam me sukses së bashku). Ata janë nga Tetova, dhe jo nga kombësia shqiptare. Çifti (miqtë tanë) e kuptonin shqipen dhe bile njëri nga ata edhe mund të përgjigjej me fjali të thjeshta në shqip. Ajo që doja t'ju tregoja ishte se fëmijët e tyre janë... See more
Të paktën mua më duket lajm i mirë. Kur isha në Maqedoni herën e fundit (që ka qenë nja një vit e gjysëm më parë) jam takuar me ndër të tjerë me një familje maqedonase me të cilët tashmë kemi miqësi familjare (pasi punuam me sukses së bashku). Ata janë nga Tetova, dhe jo nga kombësia shqiptare. Çifti (miqtë tanë) e kuptonin shqipen dhe bile njëri nga ata edhe mund të përgjigjej me fjali të thjeshta në shqip. Ajo që doja t'ju tregoja ishte se fëmijët e tyre janë të dy në Universitet në Shkup dhe po merrnin edhe mësime të gjuhës shqipe, pasi ata e parashikonin që shqipja shpejtë do të bëhej zyrtare në Shkup. Njëri nga ata do të bëhet psikolog e tjetri arkitekt dhe të dy mendonin se patjetër duhej të flisnin gjuhët zyrtare të vendit. Që atëherë (që para dy vjetësh) aty organizatat ndërkombëtare kishin filluar të punësonin njerëz që të zotëronin jo vetëm maqedonishten, por edhe shqipen. Së paku ata që unë njihja mendonin se kjo ishte një gjë e mirë dhe se do të ndihmonte që të nxiste edhe më barazinë midis të gjithëve aty në Maqedoni.

Monika, a di nëse kjo do të thotë që p.sh. dikush mund të shkruaj një dokument zyrtar në shqip dhe kjo të jetë e pranueshme dhe e ligjshme? Që në Kuvendin e Maqedonisë dikush mund të ngrihet e të flasë shqip e kjo të jetë në rregull? Më falni nëse pyetja ime ju duket naive, por mbaj mend që diskutimet kur isha unë aty ishin deri në nivelin e të drejtës së përdorimit të shqipes në shkolla / universitete.

Gjithësesi, mua ë vjen të uroj popullatën me kombësi shqiptare në Maqedoni për këtë vendim.

Paçi një fundjave të mirë, Fabi
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Shqipja në Shkup, gjuhë zyrtare






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »