https://www.proz.com/forum/albanian/115321-fjalor%C3%ABt_ekzistent%C3%AB_t%C3%AB_shqipes.html

Fjalorët ekzistentë të shqipes
Thread poster: Roland Lelaj
Roland Lelaj
Roland Lelaj
Canada
Local time: 01:55
Member (2008)
English to Albanian
+ ...
Sep 15, 2008

Përshëndetje të gjithëve,

Unë jam i ri në këtë grup dhe para së gjithash ju përgëzoj për punën e madhe që keni bërë për të grumbulluar materiale e rregulla që kanë të bëjnë me gjuhën shqipe e drejtshkrimin e saj. Me të vërtetë kam lexuar e mësuar gjëra interesante duke lexuar postimet tuaja.

Ndër iniciativat e shumta që keni ndërmarrë herë pas here për ti ardhur në ndihmë njeri-tjetrit mendova që do të ishte e dobishme që të për
... See more
Përshëndetje të gjithëve,

Unë jam i ri në këtë grup dhe para së gjithash ju përgëzoj për punën e madhe që keni bërë për të grumbulluar materiale e rregulla që kanë të bëjnë me gjuhën shqipe e drejtshkrimin e saj. Me të vërtetë kam lexuar e mësuar gjëra interesante duke lexuar postimet tuaja.

Ndër iniciativat e shumta që keni ndërmarrë herë pas here për ti ardhur në ndihmë njeri-tjetrit mendova që do të ishte e dobishme që të përgatisim një listë me të gjithë fjalorët ekzistues të shqipes që secili nga ne përdor në punën e tij të përditshme. Secili mund ta konsultojë e të gjejë atë që ndoshta kërkonte prej kohësh.

Unë personalisht nuk kam ndonjë bibliotekë të pasur në këtë drejtim e për këtë kohët e fundit kam filluar të interesohem më shumë për fjalorë teknikë të shqipes të cilët nuk është e lehtë ti gjesh. Më poshtë "pasuria" ime:

– "Fjalori i gjuhës së sotme shqipe", Botim i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Tiranë 1980 (41.000 fjalë)
– "Fjalor shqip-anglisht", Ilo Duro dhe Ramazan Hysa, Tiranë 1981 (20.000 fjalë)
– "Fjalor italisht-shqip", Ferdinand Leka dhe Zef Simoni, Tiranë 1986 (50.000 fjalë)
– "Fjalor i bujqësisë: shqip-latinisht-italisht-rusisht", Niko Qafëzezi, Tiranë 1978 (20.000 fjalë)
– "Fjalor termash juridike, ekonomike dhe biznesi: anglisht-shqip", Luan Kaceli, Shtëpia botuese Ada, Tiranë 2002 (9000 fjalë)
– "Fjalor i mjedisit anglisht-shqip", Hektor Harizaj, Botimet Toena, Tiranë 2005 (4000 fjalë)

Kalofshi mirë
Landi
Collapse


 
Ledja
Ledja  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 06:55
English to Albanian
+ ...
- Mar 18, 2011

Verën që shkoi më ranë në dorë këta tre fjalorë:

English - Albanian Dictionary of RADIOELECTRONICS (Arif B. Tomçini) (2004)

Fjalor i TERMAVE TË TREGTISË SË JASHTME ( Shqip - Anglisht - Frëngjisht - Rusisht) (1989)

Fjalor i TERMAVE TË GJEOLOGJISË (Shqip - Anglisht - Frëngjisht - Italisht - Rusisht) (1988)

Unë nuk punoj me të gjitha këto gjuhë, por përmbledhjet përbëjnë një ndërthurje të mirë referencash.


 
BrunildaTernova
BrunildaTernova
Italy
Local time: 07:55
fjalorë Shqip-Suedisht-Shqip May 6, 2011

Përshëndetje,
më falni që po dal pak jashtë teme (shpresoj të më kuptoni), por do doja të dija nëse egzistojnë të botuara/publikuara në Shqipëri ose gjetkë, fjalorë Shqip-Suedisht-Shqip. Nëse po, ku mund ti gjej?
Faleminderit.


 
Roland Lelaj
Roland Lelaj
Canada
Local time: 01:55
Member (2008)
English to Albanian
+ ...
TOPIC STARTER
RE: Fjalor shqip-suedisht-shqip May 24, 2011

Përshëndetje Brunilda,

Duke kërkuar në rrjet gjeta vetëm këta fjalorë kryesorë suedisht-shqip:

Fjalori suedisht-shqip (Sadulla Zendeli-Daja, 28.000 fjalë, botim i Agjencisë Kombëtare Suedeze për Arsim, Stokholm 2004)
http://sq.wikipedia.org/wiki/Fjalor_Suedisht_-_Shqip

Fjalor suedisht-shqip (I. Rugova, rreth 3800 fjalë, Stokho
... See more
Përshëndetje Brunilda,

Duke kërkuar në rrjet gjeta vetëm këta fjalorë kryesorë suedisht-shqip:

Fjalori suedisht-shqip (Sadulla Zendeli-Daja, 28.000 fjalë, botim i Agjencisë Kombëtare Suedeze për Arsim, Stokholm 2004)
http://sq.wikipedia.org/wiki/Fjalor_Suedisht_-_Shqip

Fjalor suedisht-shqip (I. Rugova, rreth 3800 fjalë, Stokholm 1993)
http://www.worldcat.org/title/fjalor-suedisht-shqip-rreth-3800-fjale/oclc/185931101

Punë të mbarë

Rolandi
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fjalorët ekzistentë të shqipes






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »