Türkçeden İngilzceye çeviri.. yardım isteği!
Thread poster: Paula Darwish
Paula Darwish
Paula Darwish  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 16:17
Member (2013)
Turkish to English
+ ...
Jun 27, 2014

Aşagıdaki cümleyi bana anlatacak bir arkadaş varsa çok minettar olurum...konusu mitolijidir. ingilizce ya da Türkçede anlatabilirsiniz. Cümlenin grameri (noktalı virgül vs) kafam karıştırdı..

'Bu nedenle, bu “inşa edilmiş” yarı insan, yarı yılan varlığın tarihsel yolculuğunun, tarihsel değişim süreçleri ile paralel olarak kültürel aşamalar içindeki kurulumlar; imgeler, sosyo-kültürel bağlamları, yaratılma amaçları ve araçlarıyla, hangi
... See more
Aşagıdaki cümleyi bana anlatacak bir arkadaş varsa çok minettar olurum...konusu mitolijidir. ingilizce ya da Türkçede anlatabilirsiniz. Cümlenin grameri (noktalı virgül vs) kafam karıştırdı..

'Bu nedenle, bu “inşa edilmiş” yarı insan, yarı yılan varlığın tarihsel yolculuğunun, tarihsel değişim süreçleri ile paralel olarak kültürel aşamalar içindeki kurulumlar; imgeler, sosyo-kültürel bağlamları, yaratılma amaçları ve araçlarıyla, hangi zaman ve ortam içinde yayıldıkları ile yakından bağlantılı olmalıdır.'
Collapse

Emel B.
Emel B.
Türkiye
Local time: 18:17
English to Turkish
Anladığım kadarıyla... Jun 27, 2014

[bu “inşa edilmiş” yarı insan, yarı yılan varlığın tarihsel yolculuğu], [tarihsel değişim süreçleri ile paralel olarak] [kültürel aşamalar içindeki kurulumlar; (yani) imgeler, sosyo-kültürel bağlamları, yaratılma amaçları ve araçlarıyla, hangi zaman ve ortam içinde yayıldıkları ile] [yakından bağlantılı olmalıdır]

"tarihsel yolculuğunun" değil "tarihsel yolculuğu" olmalı bence orda bir hata var gibi.

Kurulumlar'dan sonra gele
... See more
[bu “inşa edilmiş” yarı insan, yarı yılan varlığın tarihsel yolculuğu], [tarihsel değişim süreçleri ile paralel olarak] [kültürel aşamalar içindeki kurulumlar; (yani) imgeler, sosyo-kültürel bağlamları, yaratılma amaçları ve araçlarıyla, hangi zaman ve ortam içinde yayıldıkları ile] [yakından bağlantılı olmalıdır]

"tarihsel yolculuğunun" değil "tarihsel yolculuğu" olmalı bence orda bir hata var gibi.

Kurulumlar'dan sonra gelen kısım ise bu kurulumların neler olduğuna örnek veriyor.

[Edited at 2014-06-27 12:34 GMT]
Collapse

Paula Darwish
Paula Darwish  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 16:17
Member (2013)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
çok teşekkürler Jun 27, 2014

Şimdi biraz daha iyi anlayabilirim . Çok karmaşık bir cümledir. Maalesef onun gibi bir sürü cümle daha var önümde. Neyse, çok sağol! takdir edildi. sevgi ve saygılarımla, Paula

meehreeban
meehreeban
United States
Turkce de olur boyle seyler Sep 30, 2014

Paula D wrote:

Şimdi biraz daha iyi anlayabilirim . Çok karmaşık bir cümledir. Maalesef onun gibi bir sürü cümle daha var önümde. Neyse, çok sağol! takdir edildi. sevgi ve saygılarımla, Paula

Evet maalesef ciddi bir konuya catmissiniz siz Turkceye hosgeldiniz diyorum sadece. Yardimci olabilecegimiz baska konu varsa yazin burda.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkçeden İngilzceye çeviri.. yardım isteği!

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »