Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
German to Romanian
+ ...
nu şi nu Jan 6, 2011

în Ploieşti nu acceptă decât discheta. Nici stick, nici CD. Am întrebat azi din nou...
Oricum, am depus şi 390 şi 301, deci până la viitoarele tranzacţii intracomunitare am scăpat de o grijă. Acum măcar ştiu ce şi cum să fac. Asta dacă nu se mai schimbă modificarea


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
German to Romanian
+ ...
301 May 12, 2011

Cum a rămas pînă la urmă cu decontul 301? Îl depunem sau nu, noi cei cu prestări de servicii intracomunitare şi înregistrare în baza 153 indice 1??
Parcursul meu a fost următorul: iniţial mi-au spus de la finanţe să depun 390 + 300. Apoi 390 + 301. Luna trecută am fost întrebată de şefa biroului de asistenţă contribuabili (!!): dar de ce depuneţi 301? Îi zic: pentru că aşa mi-aţi spus chiar dvs. ultima dată, după ce v-aţi uitat în Codul Fiscal... Răspuns: a, d
... See more
Cum a rămas pînă la urmă cu decontul 301? Îl depunem sau nu, noi cei cu prestări de servicii intracomunitare şi înregistrare în baza 153 indice 1??
Parcursul meu a fost următorul: iniţial mi-au spus de la finanţe să depun 390 + 300. Apoi 390 + 301. Luna trecută am fost întrebată de şefa biroului de asistenţă contribuabili (!!): dar de ce depuneţi 301? Îi zic: pentru că aşa mi-aţi spus chiar dvs. ultima dată, după ce v-aţi uitat în Codul Fiscal... Răspuns: a, dacă aşa v-am spus eu, atunci înseamnă ca aşa e...
Între timp văd că unele judeţe s-au lămurit şi nu mai cer decât 309.
Mâine mă voi duce cu declaraţia pentru luna 04. Am de gând să nu scot decât 309...să văd dacă mi se cere şi 301 sau cine ştie ce altceva...

oooooooof, greu rău de tot...
Collapse


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Şi 301 May 12, 2011

Se depune şi 301, dar am hotărât să apelez la serviciile unui contabil pentru că nu îmi mai permiteam să pierd timpul pe drumuri. În concluzie, am capitulat şi merg în fiecare lună să semnez doar declaraţiile.

[Edited at 2011-05-12 10:05 GMT]


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
German to Romanian
+ ...
dar May 12, 2011

dar până la urmă 301 nu este numai pentru achiziţii? Contabilul tău ce selectează la "tip operaţiune", că aici eu nu văd unde ne încadrăm noi...

 
Oana Bunea
Oana Bunea  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Nu se depune 301 May 12, 2011

Eu am completat minunatul formular de asistenta contribuabili de pe site-ul anaf si mi s-a raspuns ca nu trebuie 301, doar 390.

[Edited at 2011-05-12 11:19 GMT]


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Achiziţii May 12, 2011

cornelia mincu wrote:

dar până la urmă 301 nu este numai pentru achiziţii? Contabilul tău ce selectează la "tip operaţiune", că aici eu nu văd unde ne încadrăm noi...


Da, se bifează achiziţii. Am înţeles că se face acest lucru pentru că sunt tranzacţii „în oglindă”. Nu mă întrebați ce sunt, pentru că nu știu.
Ideea e că am pierdut destul timp tot căutând diverse soluții. Ultima mea încercare s-a rezumat la completarea pe jumătate a vestitului formular 301. Când să salvez, mi se cerea dublarea operațiunilor de un anumit tip, la care mă încadram eu (nu mai țin minte care, deși a fost prin ianuarie problema). Evident, contabilul s-a descurcat, însă nu m-a mai interesat și cum. Îmi pare rău că nu pot să vă ajut mai mult.

Observ că aplicarea legii diferă mult de la un județ la altul, de parcă nu ar fi aceeași administrație. De asemenea, aici mi s-a spus că nu trebuia să depun declarațiile 390 din urmă (de dinainte de înregistrare) și am depus rectificative pentru anularea celor deja depuse (începând din ianuarie 2010). Despre alții am citit că au primit amenda pentru că le-au depus.

[Edited at 2011-05-12 12:02 GMT]


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
German to Romanian
+ ...
hmmmmm May 12, 2011

cred că am să le solicit stimabililor un nou răspuns în scris, măcar să fie negru pe alb, cu toată că la ultima astfel de solicitare mi s-a dat răspunsul total greşit cu decontul 300, adică nici măcar 301...

 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
German to Romanian
+ ...
verdict final? May 13, 2011

am fost azi la Finanţe...:)
am întrebat din nou dacă depun sau nu 301...primul răspuns a fost: bineînţeles, sunteţi obligată. întreb: lamuriţi-mă şi pe mine ce trebuia să selectez la tipul operaţiunii, că mie mi se pare că toate se referă la achiziţii, iar eu nu achiziţionez nimic, doar prestez servicii. ei, de aici a început o întreagă tevatură, tanti respectivă nici nu ştia de unde să descarce programul de pe site-ul ANAF, i-am arătat eu pe unde să dea click �
... See more
am fost azi la Finanţe...:)
am întrebat din nou dacă depun sau nu 301...primul răspuns a fost: bineînţeles, sunteţi obligată. întreb: lamuriţi-mă şi pe mine ce trebuia să selectez la tipul operaţiunii, că mie mi se pare că toate se referă la achiziţii, iar eu nu achiziţionez nimic, doar prestez servicii. ei, de aici a început o întreagă tevatură, tanti respectivă nici nu ştia de unde să descarce programul de pe site-ul ANAF, i-am arătat eu pe unde să dea click şi ce să facă, dar să zicem că nu asta contează... A venit şefa ei şi hai să citim împreună Codul fiscal şi să vedem la ce operaţiune ne încadrăm: NU vă încadraţi la niciuna, NU trebuie să depuneţi acest decont! Doar declaraţia 390!
Am lăsat totuşi şi o cerere scrisă, la care aştept răspuns scris în 30 de zile...abia aştept să văd ce primesc de data asta :]
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
German to Romanian
+ ...
răspuns scris de la Finanţe ref. 301 May 30, 2011

am primit vineri răspunsul scris de la Finanţe Prahova referitor la obligativitatea de a depune Decontul special 301. Ei bine, NU trebuie să-l depun, zic ei negru pe alb, acesta referindu-se la achiziţii. Trebuie doar Decl. 390 până la 15 ale lunii următoare.
Acestea fiind scrise, eu una mă consider lămurită pentru moment.


 
prutix (X)
prutix (X)
Local time: 09:14
tva Jan 31, 2012

Am si eu o intrebare: am o intreprindere individuala sunt neplatitor de TVA, dar fac importuri din UE, eu trebuie sa platesc TVA? DA sau NU? Ce trebuie sa fac ?


[Editat la 2012-01-31 11:14 GMT]


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 09:14
Italian to Romanian
+ ...
Forum gresit Jan 31, 2012

prutix wrote:

Am si eu o intrebare: am o intreprindere individuala sunt neplatitor de TVA, dar fac importuri din UE, eu trebuie sa platesc TVA? DA sau NU? Ce trebuie sa fac ?


[Editat la 2012-01-31 11:14 GMT]


Pentru a primi un raspuns profesionist referitor la situatia dvs., va recomand sa accesati linkul indicat mai jos:
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayForumPage/forumID_48/Taxa-pe-Valoarea-Adaugata-TVA.html
Lara


 
Romulus Teodor Minecan
Romulus Teodor Minecan  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
Romanian to English
+ ...
Achizitii - Formularele 390 / 301 Jul 22, 2014

Buna seara.

As avea si eu o intrebare legata de depunerea formularelor 390 si 301. Am incercat sa ma lamuresc intreband diverse persoane care au tangenta cu domeniul, insa raspunsurile primite difera de la persoana la persoana, asa ca am hotarat sa apelez la acest forum.

Asadar: sunt traducator autorizat din 2010, am doua CIF-uri, unul verificabil in VIES, cu RO in fata, pe care am inteles ca trebuie sa-l folosesc atunci cand prestez servicii pentru clienti din UE, si u
... See more
Buna seara.

As avea si eu o intrebare legata de depunerea formularelor 390 si 301. Am incercat sa ma lamuresc intreband diverse persoane care au tangenta cu domeniul, insa raspunsurile primite difera de la persoana la persoana, asa ca am hotarat sa apelez la acest forum.

Asadar: sunt traducator autorizat din 2010, am doua CIF-uri, unul verificabil in VIES, cu RO in fata, pe care am inteles ca trebuie sa-l folosesc atunci cand prestez servicii pentru clienti din UE, si unul fara RO, pe care am inteles ca trebuie sa-l folosesc pentru clienti din Romania si din afara UE (+ pt. cei din UE care... nu platesc TVA, i.e., persoane fizice?). Aaa... sa nu uit: sunt inscris in ROI cf. art. 153^1. Am inteles, de asemenea, ca pot folosi CIF-ul cu RO si pentru achizitii din UE, cu conditia sa nu depasesc suma de... 10.000 EUR / an (daca am retinut bine). Altfel, pentru achizitii din afara UE sau din Romania, trebuie sa folosesc CIF-ul fara RO.

Apoi: pentru serviciile prestate catre clienti din UE depun, pana pe 25 in luna urmatoare prestarii, formularul 390, in care declar sumele pentru serviciile prestate. Altfel (i.e., daca, de ex., in iunie nu am prestat servicii catre clienti din UE), nu mai depun (in iulie) formularul 390.

Pana aici nu as avea, in principiu, nicio nelamurire, desi m-as bucura sa primesc o confirmare a faptului ca asa stau lucrurile / ca am inteles bine.
Problema mea este legata mai degraba de achizitii. Mai exact:
In 4 iulie curent urma sa imi expire "abonamentul" la proz.com. Catre sfarsitul lui iunie insa, s-a derulat pe site o campanie de prelungire a abonamentelor de care m-am gandit sa profit. Pe pagina campaniei erau prezentate 2 optiuni in vederea prelungirii, respectiv:
1. Varianta A: 358 lei / an, cu conditia sa detii si sa faci achizitia pe CIF-ul verificabil in VIES, deci cel cu RO.
SAU
2. Varianta B: 400 si ceva de lei (cred ca 444, nu sunt absolut sigur, dar parca asa imi aduc aminte) daca nu
faci achizitia in baza unui astfel de CIF (i.e., deduc eu: daca oferi unul fara RO sau daca faci achizitia pe
pers. fizica).
Diferenta intre cele doua variante, d.p.d.v. al costului, ar fi exact TVA-ul.

Ce am facut eu? Am intrebat pe cineva de la finante despre posibilitatea de a achizitiona serviciul folosind CIF-ul cu RO. Mi s-a spus ca da, pot face asta, cu conditia ca in luna urmatoare, adica luna aceasta, sa:
1. (sa) trec in formularul 390, pe langa prestarile de servicii catre clienti UE, si TVA-ul neplatit in cazul achizitiei prin varianta A, respectiv 86 de lei (la rubrica "achizitii intracomunitare de servicii").
2. (sa) depun si formularul 301, in care, de asemenea, trec acest TVA.

Problema este ca CIF-ul/VAT-ul celor de la Proz, care apare pe factura emisa de ei dupa ce am achizitionat serviciul, nu este verificabil in VIES - acesta incepand cu EU(...); asadar, cand am cautat - in timp ce completam formularul 390 la rubrica "achizitii intracomunitare de servicii" - tara / codul tarii celor de la proz, evident ca nu am putut gasi niciuna care sa inceapa cu EU si, ca atare, nu pot trece aceasta achizitie in formularul 390. I-am semnalat problema acelei persoane de la finante care mi-a spus ca pot face achizitia folosind CIF-ul cu RO si mi-a spus ca i se pare ciudat, (mai ales?) avand in vedere ca pe factura primita nu apare niciun TVA. Si-atunci mi-a spus sa incerc sa depun doar formularul 301, dar a recunoscut ca nu e pe deplin lamurita in legatura cu situatia aceasta. Evident, cu atat mai mult nu sunt lamurit eu! Si problema este ca mai sunt doar 3 zile pana pe 25, cand ar trebui sa fie situatia clara. In plus, intentionez sa-mi cumpar, azi sau maine, SDL Trados-ul, si pe pagina produsului de asemenea mi se cere sa dau CIF-ul cu RO sau, altfel, sa platesc TVA-ul. De asemenea, daca am inteles bine, la depunerea formularului 301 - trebuie sa achit suma declarata acolo, acel TVA pe care nu l-am platit cand am cumparat produsul? Atunci... ce rost mai are sa-l achizitionez folosind CIF-ul cu RO, de ce sa nu-l achizitionez direct pe CIF-ul celalalt?

Va multumesc mult pentru ajutor, reiau, pe scurt, intrebarile la care as avea nevoie de raspuns:

1. Trebuie sau nu sa declar si in formularul 390 achizitia serviciului (cel de la proz.com), si daca da, cum pot face asta, avand in vedere situatia pe care am prezentat-o?
2. Trebuie sau nu sa depun formularul 301? Daca da, aici ce CIF (imi) declar? Pe cel cu RO, in baza caruia am facut achizitia, sau pe celalalt?
3. La depunerea formularului 301, in cazul in care trebuie depus, voi avea de achitat acel TVA neachitat la cumparare?
4. Daca intr-adevar la depunerea formularului 301 trebuie achitat acel TVA, ce sens ar avea sa achizitionez produsul folosind CIF-ul cu RO (altul decat acela ca as plati TVA-ul abia in luna urmatoare achizitiei)?

Va multumesc inca o data si imi cer scuze daca v-am dat prea mult de citit!
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 09:14
Romanian to English
+ ...
Răspuns parţial privnd achiziţia Jul 23, 2014

Romulus Teodor Minecan wrote:
3. La depunerea formularului 301, in cazul in care trebuie depus, voi avea de achitat acel TVA neachitat la cumparare?
4. Daca intr-adevar la depunerea formularului 301 trebuie achitat acel TVA, ce sens ar avea sa achizitionez produsul folosind CIF-ul cu RO (altul decat acela ca as plati TVA-ul abia in luna urmatoare achizitiei)?


3. Am doar un răspuns parţial legat de o situaţie similară (achiziţie MemoQ). La departamentul de metodologie de la finanţele din Mureş, am fost informată că, nefiind plătitoare de TVA în ţară, dar fiind înregistrată în ROI, TVA trebuie s-o plătesc fie vânzătorului (adică apare pe factură), fie o declar eu şi o achit aici, la cota de TVA din România. Singura modalitate de a evita plata acestei sume de TVA este să fac achiziţia printr-o firmă plătitoare de TVA, care poate deduce acea sumă de TVA de pe factură sau o poate declara şi deduce în acelaşi timp în ţară.
4. În aceste condiţii, eu una prefer să fac achiziţii ca persoană fizică, fără sarcina administrativă legată de diversele declaraţii. Are sens să faci achiziţia prin CIF-ul cu RO dacă statul respectiv are cotă de TVA mai mare.


 
Romulus Teodor Minecan
Romulus Teodor Minecan  Identity Verified
Romania
Local time: 09:14
Romanian to English
+ ...
multumesc Jul 23, 2014

Annamaria Amik wrote:

4. În aceste condiţii, eu una prefer să fac achiziţii ca persoană fizică, fără sarcina administrativă legată de diversele declaraţii. Are sens să faci achiziţia prin CIF-ul cu RO dacă statul respectiv are cotă de TVA mai mare.


Nu ar fi totusi mai convenabil financiar, daca nu se face achizitia prin CIF-ul cu RO, sa se faca pe cel fara RO (decat pe persoana fizica)? Adica... avand in vedere ca la final de an se scad, din totalul veniturilor, cheltuielile facute ca P.F.A. si deci scade, implicit, si impozitul pe venitul realizat, nu e mai convenabil astfel? (sau poate nu asa se petrec lucrurile in ceea ce priveste impozitul?)

Va multumesc pentru raspuns!


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 09:14
Romanian to English
+ ...
Ba da Jul 24, 2014

Romulus Teodor Minecan wrote:

Annamaria Amik wrote:

4. În aceste condiţii, eu una prefer să fac achiziţii ca persoană fizică, fără sarcina administrativă legată de diversele declaraţii. Are sens să faci achiziţia prin CIF-ul cu RO dacă statul respectiv are cotă de TVA mai mare.


Nu ar fi totusi mai convenabil financiar, daca nu se face achizitia prin CIF-ul cu RO, sa se faca pe cel fara RO (decat pe persoana fizica)? Adica... avand in vedere ca la final de an se scad, din totalul veniturilor, cheltuielile facute ca P.F.A. si deci scade, implicit, si impozitul pe venitul realizat, nu e mai convenabil astfel? (sau poate nu asa se petrec lucrurile in ceea ce priveste impozitul?)

Va multumesc pentru raspuns!


Ba da, dar dacă există posibilitatea de a cumpăra printr-o societate plătitoare de TVA, prin care suma plătită efectiv este mai mică, e de preferat varianta aceea.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »