Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
Antonia Toth
Antonia Toth  Identity Verified
Local time: 08:52
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
pașii pentru tocarea nervilor Nov 12, 2010

Sunt destul de mulți pași de urmat (prea mulți pentru timpul liber de care dispun/dispunem), nici nu mai pot să fac o recapitulare a lor, deși n-au trecut mai mult de 2 luni de când am început toată tevatura.
Dacă urmăriți acest fir cu atenție și (multă) răbdare vă veți da seama de pașii care trebuie urmați, așa am făcut și eu, știu că este nevoie chiar și de cazier judiciar pentru care trebuie să cumpărați și un timbru judiciar de 2 lei de la poștă, că de n
... See more
Sunt destul de mulți pași de urmat (prea mulți pentru timpul liber de care dispun/dispunem), nici nu mai pot să fac o recapitulare a lor, deși n-au trecut mai mult de 2 luni de când am început toată tevatura.
Dacă urmăriți acest fir cu atenție și (multă) răbdare vă veți da seama de pașii care trebuie urmați, așa am făcut și eu, știu că este nevoie chiar și de cazier judiciar pentru care trebuie să cumpărați și un timbru judiciar de 2 lei de la poștă, că de nu mai faceți o plimbărică înainte și înapoi.
Astăzi am depus și eu prima declarație 390 VIES (ar mai fi trebuit să depun și altele, dar am aflat prea târziu) pentru care am făcut 3 drumuri la Finanțe pe motivul că ar fi trebuit să salvez declarația în format electronic direct pe dischetă ? (la mine în casă acestea devin obiecte de muzeu) și nu pe stick... (cel puțin așa mi-a zis funcționara).
Collapse


 
rav24
rav24
Local time: 08:52
English to Romanian
+ ...
Mulţumesc! Nov 14, 2010

Mulţumesc, Antonia. O să citesc cu atenţie firul şi sper să mă descurc...

 
Elena Iercoşan
Elena Iercoşan
Romania
Local time: 08:52
English to Romanian
+ ...
Declarația 390 VIES Nov 26, 2010

Intervin și eu cu o întrebare „naivă”, mă scuzați. În ce „valută forte” se completează formularul? În valuta în care îmi este emis PO-ul si pentru care emit apoi și factura către client, adică euro, sau în lei?

Mulțumesc pentru eventuala „limpezire” a situației și un sfărșit de săptămână relaxant.

Off topic: La noi in MM a început să ningă, așa că puteți veni la ski!

Elena


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
Spanish to Romanian
+ ...
RON Nov 26, 2010

Elena Iercoşan wrote:

În valuta în care îmi este emis PO-ul si pentru care emit apoi și factura către client, adică euro, sau în lei?

Elena


În mod sigur în RON.

Cursul de schimb pentru teme legate de TVA este cursul de referinţă BNR de la DATA EMITERII FACTURII.
Nu o să se împace suma raportată în lei pentru sistemul VIES (cursul de la data facturii) cu suma calculată în vederea stabilirii venitului (cursul de la data încasării).
Acest lucru însă nu trebuie să vă neliniştească şi nici nu este nevoie de niciun fel de corecţii.
Sunt evidenţe contabile complet independente, cea relativă la TVA şi cea pentru deteminarea venitului în vederea stabilirii cuantumului impozitului pe venit.

În acest sens, trebuie avută în vedere şi depăşirea plafonului de "30.000" EUR de la care devenim plătitori de TVA.
Calculul pentru cei 30.000 trebuie făcut tot după regula TVA, altfel spus se ţine evidenţa în RON utilizând cursul DE LA DATA FACTURII şi nu pe cel de la data încasării.
Având în vedere că ţinem contabilitatea în partidă simplă este posibil să nu fi atins pragul din punctul de vedere al impozitului pe venit (utilizarea cursului de la data ÎNCASĂRII) dar să îl fi depăşit după evidenţa contabilă în vederea stabilirii TVA.
Fără a intra în detalii cu privire la ce înseamnă de fapt cei 30.000 EUR, iată un exemplu de ce se poate întâmpla. Situaţia este reală şi i s-a întâmplat unei cunoştiinţe notar, cu ceva ani în urmă (ca principiu nu ca sume):

Până la 20 decembrie 2008 s-au emis facturi şi s-a INCASAT în cursul anului 25.000 EUR.
S-a emis pe 20 decembrie 2008 o factură în valoare de 6.000 EUR.
Suma respectivă a fost încasată în ianuarie 2009.
(La 20 decemdrie 2008 a fost depăşit plafonul în vederea înregistrării ca plătitor de TVA)

Conform contabilităţii în partidă simplă, nu a fost depăşit plafonul de 30.000 (repet, în realitate suma nu mai este demult 30.000, dar nu este relevant pentru discuţia de faţă)

În anul 2009 s-au facturat şi încasat 15.000 EUR. Altfel spus nu a fost depăşit plafonul.

În 2010 la controlul fiscal s-a evidenţiat că plafonul a fost depăşit de fapt în decembrie 2008, motiv pentru care toate încasările din 2009 şi 2010 s-a considerat că au inclus şi TVA (chiar dacă neevidenţiat pe facturi) care nu a fost vărsat. De aici obligaţia de a vărsa TVA-ul "colectat" plus penalizările aferente pentru întârziere (care pot fi substanţiale).
















[Editat la 2010-11-26 13:44 GMT]

[Editat la 2010-11-26 13:58 GMT]


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
Italian to Romanian
Instrucţiuni pentru completarea formularului 390 VIES Nov 26, 2010

Elena Iercoşan wrote:
În ce „valută forte” se completează formularul? În valuta în care îmi este emis PO-ul si pentru care emit apoi și factura către client, adică euro, sau în lei?
Elena


Găsiţi instrucţiuni detaliate cu privire la completarea şi depunerea Declaraţiei 390 Vies aici: http://codfiscal.money.ro/opanaf-762010-390-vies-declaratie-recapitulativa-privind-livrarile-achizitiile-prestarile-intracomunitare/ şi aici http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/AsistentaContribuabili/formulare

ANEXA 2 INSTRUCŢIUNI pentru completarea formularului (390 VIES) “Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare”

SECŢIUNEA a 2-a
3. Toate sumele se inscriu in lei.

O seară bună!
Lucia

[Edited at 2010-11-26 14:10 GMT]


 
Elena Iercoşan
Elena Iercoşan
Romania
Local time: 08:52
English to Romanian
+ ...
Mulțumesc Dec 1, 2010

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

Era evidentă treaba, dar voiam să fiu sigură.

Mulțumesc și La mulți ani, românilor!

Elena


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
German to Romanian
+ ...
cei de la Finanţe sunt varză... Dec 3, 2010

şi nu varză de Bruxelles.
După ce am citit cele scrise de voi pe forum, m-am dus la Finanţe în urbea mea (Ploieşti) considerând că am lecţia învăţată, ştiu deja ce să cer/depun şi în ce scop: adică declaraţia 091, iar după ce obţin codul fiscl cu RO declaraţia 095. Ei bine, am ajuns la finanţe şi am constatat că angajaţii de acolo sunt total dezinformaţi şi te dezinformează şi pe tine, ca şi contribuabil, şi mai mult. Cei din biroul unde se depune decl. 091
... See more
şi nu varză de Bruxelles.
După ce am citit cele scrise de voi pe forum, m-am dus la Finanţe în urbea mea (Ploieşti) considerând că am lecţia învăţată, ştiu deja ce să cer/depun şi în ce scop: adică declaraţia 091, iar după ce obţin codul fiscl cu RO declaraţia 095. Ei bine, am ajuns la finanţe şi am constatat că angajaţii de acolo sunt total dezinformaţi şi te dezinformează şi pe tine, ca şi contribuabil, şi mai mult. Cei din biroul unde se depune decl. 091 nu ştiau nimic de obligaţia de a te înregistra în scopuri de TVA numai pentru prestaţii intracomunitare, noroc că a apărut "şeful" şi atunci le-a explicat el doamhnelor respective ce vrea "doamna" (adică eu). M-au trimis totuşi la "asistenţă contribuabili" să întreb mai multe detalii. Aici am fost trimisă de la un birou la altul, unde fiecare mi-a spus tot felul de tâmpenii, concluzia mea fiind că nici acum, în luna decembrie, oamenii plătiţi să informeze contribuabilul nu sunt în stare să dea o informaţie completă şi corectă...
În fine, azi am obţinut codul cu RO şi m-am dus să depun decl. 095, fără cazirul judiciar, că aşa mă informase pe mine un domn "deştept" de la "asistenţă contribuabili", cî nu trebuie acest cazier pt PFA, ca azi să-mi spună cu nonşalanţă şi mâinile în buzunar "că a crezut că e vorba de cazier fiscal"
Noroc că se dă pe loc cazierul judiciar, aşă că am putut până la urmă să depun decl. 095 tot azi. A, după ce doamna la care se depune 095 mi-a cerut certificatul de înregistrare de la Reg. Comerţului. Îi zic că eu nu am aşa ceva, fiind traducător autorizat de Min. Just. "Cum, nu aveţi nimic de la registru?? Păi şi cum funcţionaţi??". În fine, îi şopteşte o colegă mai cultivată: "vezi măi că traducătorii autorizaţi intră la profesii liberale, are dreptate doamna, mai informează-te şi tu...".
Acum aştept decizia de înscriere în ROI...
Între timp am zis să mai dau o raită pe la "asistenţă contribuabili", deşi numai aistenţă nu primesc de acolo. Stupoare: mi s-a spus că pe lângă VIES 390 trebuie să depun şi decont de TVA 300, adică nici măcar 301, de care voi spuneţi că aţi aflat între timp că nouă nu ni se cere...
Oricum, am lăsat şi o cerere scrisă cu mai multe întrebări legate de PFA nelpătitoare de TVA pt că nu a depăşit plafonul şi codul de TVA cu RO pt prestaţii intracomunitare, resp. înscrierea în ROI şi declaraţii le care trebuie depuse de acum înainte. Sunt foarte curioasă ce răspunsuri voi primi...
Şi mai am o nelămurire: cum depun eu declaraţii pe dischetă dacă eu acasă lucrez pe laptop, iar la serviciu, unde am unitate, nici ea nu are fantă pt dischetă, fiind una de dată mai recentă??
Se pare că lumea evoluează cu rapiditate, dar autorităţile noastre ceva mai încet...
Collapse


 
Oana Duta
Oana Duta  Identity Verified
Local time: 08:52
English to Romanian
+ ...
Istoria se repetă... Dec 23, 2010

Dragă Cornelia,
Şi eu m-am lovit, la Craiova, exact de aceleaşi probleme pe care le-ai întâmpinat şi tu. Citind mesajul tău, mi se derula în faţa ochilor experienţa mea. Ce pot să îţi spun (deşi probabil ai aflat deja asta), în jurul clădirii Finanţelor din Craiova sunt multe copy shop-uri care oferă pentru o sumă destul de mică (mereu uit cât e de fapt preţul) serviciul de transfer al declaraţiei de pe stick pe dischetă. Eu citisem aici, pe forum, că unei colege
... See more
Dragă Cornelia,
Şi eu m-am lovit, la Craiova, exact de aceleaşi probleme pe care le-ai întâmpinat şi tu. Citind mesajul tău, mi se derula în faţa ochilor experienţa mea. Ce pot să îţi spun (deşi probabil ai aflat deja asta), în jurul clădirii Finanţelor din Craiova sunt multe copy shop-uri care oferă pentru o sumă destul de mică (mereu uit cât e de fapt preţul) serviciul de transfer al declaraţiei de pe stick pe dischetă. Eu citisem aici, pe forum, că unei colege din alt oraş i-a fost acceptat stick-ul, aşa că prima dată m-am dus foarte liniştită, tot cu stick-ul. Însă doamna de la ghişeu nu a vrut să-mi primească declaraţia cu niciun chip, trebuie neapărat dischetă.
În altă ordine de idei, şi eu depun numai 390, nu şi 300.
Collapse


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
301 Dec 23, 2010

După ce am depus liniştită 390, am fost contactată de cei de la Finanţe şi am depus 301, deşi e clar că nu fac achiziţii.
Sunt curioasă dacă in alte locuri se face acelaşi lucru.

Sărbători fericite tuturor,
Ana


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
English to Romanian
+ ...
administratia financiara ... Dec 25, 2010

cornelia mincu wrote:
....
Oricum, am lăsat şi o cerere scrisă cu mai multe întrebări legate de PFA nelpătitoare de TVA pt că nu a depăşit plafonul şi codul de TVA cu RO pt prestaţii intracomunitare, resp. înscrierea în ROI şi declaraţii le care trebuie depuse de acum înainte. Sunt foarte curioasă ce răspunsuri voi primi...


daca primesti vreodata un rapspuns - ar fi util pentru toata lumea ...


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
German to Romanian
+ ...
am primit răspunsul Jan 3, 2011

pe data de 24.12 și iată ce spun ei negru pe alb:
”contribuabilii care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conf. 153 sau 153^1 din Codul fiscal și care intenționează să efectueze una sau mai multe operațiuni intracomunitare de natura celor prevăzute la art. 158^2 alin. (1) din Codul fiscal trebuie să solicite înscrierea în ROI odată cu solicitarea înregistrării în scopuri de TVA.
Începând cu data la care ați devenit plătitor de TVA, aveți obligația să
... See more
pe data de 24.12 și iată ce spun ei negru pe alb:
”contribuabilii care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conf. 153 sau 153^1 din Codul fiscal și care intenționează să efectueze una sau mai multe operațiuni intracomunitare de natura celor prevăzute la art. 158^2 alin. (1) din Codul fiscal trebuie să solicite înscrierea în ROI odată cu solicitarea înregistrării în scopuri de TVA.
Începând cu data la care ați devenit plătitor de TVA, aveți obligația să respectați prevederile Anexei 1, alin. II litera H, pct.-le 53, 54 și 55 din OMFP nr. 1040/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea și conducerea evidenței contabile în partidă simplă, cu privire la calculul TVA.
Referitor la modelul și conținutul declarațiilor pe care aveți obligația să le depuneți, vă rugăm să respectați prevederile Ordinului ANAF nr. 101/2008 [...], cu toate modificările și completările ulterioare și Ordinul ANAF nr. 2245/2010 pentru aprobarea modelului și conținutul formularului 300 Decont de TVA.”

Nimic despre 390 VIES...în schimb mă obligă să depun decontul de TVA 300, deși legea prevede: ”Formularul (300) "Decont de taxa pe valoarea adaugata" se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal”, NU și 153^1. Dar presupun că dacă mă duc iar să întreb mă voi lovi din nou de aceeași incompetență și nesimțire.
Să zicem că mă duc cu Decontul 300...ar trebui să completez pct. 3, care prevede Livrări de bunuri sau prestări de servicii pentru care locul livrării/locul
prestării este în afara României (în UE sau în afara UE), precum şi
livrări intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin.(2) lit.b)
şi c) din Codul fiscal, din care:
sau 3.1, adică Prestări de servicii intracomunitare care nu beneficiază de scutire în
statul membru în care taxa este datorată??
Și de unde știu dacă trebuie să depun decontul lunar/trimestrial/semestrial sau anual??
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
German to Romanian
+ ...
am fost din nou la adm. financiară... Jan 5, 2011

cu declaraţia 390 şi cu decontul 300, aşa cum mi se comunicase în adresa de la ei. Bineînţeles, când a introdus codul meu fiscal în calculator, i-a apărut doamnei respective că sunt înregistrată în scopuri de TVA numai pt prestări de servicii intracomunitare. Zice: trebuia să veniţi cu decontul special 301. Scot adresa care îmi preciza că sunt obligată să depun 300 şi i-o bag sub nas. Scandal: cine a dat aşa un răspuns? Stupoare: acelaşi nene care data trecută îmi spuse... See more
cu declaraţia 390 şi cu decontul 300, aşa cum mi se comunicase în adresa de la ei. Bineînţeles, când a introdus codul meu fiscal în calculator, i-a apărut doamnei respective că sunt înregistrată în scopuri de TVA numai pt prestări de servicii intracomunitare. Zice: trebuia să veniţi cu decontul special 301. Scot adresa care îmi preciza că sunt obligată să depun 300 şi i-o bag sub nas. Scandal: cine a dat aşa un răspuns? Stupoare: acelaşi nene care data trecută îmi spusese că nu trebuie ca PFA să aduc şi cazier judiciar pt înscriere în ROI....La fel de impasibil ca şi data trecută, nenea şi-a băgat mâinile în buzunar şi a plecat. Şi cu siguranţă şi la anul o să-l găsesc pe acelaşi post, dacă nu unul mai sus, plătit din impozitele noastre să ne informeze cât mai prost cu putinţă.
În concluzie, trebuie să depunem 390 şi 301, ambele pe dischetă şi listate după completare din programul descărcat de pe site-ul ANAF. Din păcate nu se acceptă decât discheta cea antică, doamnele respective spunându-mi că ele nu au posibilitatea să folosească stick-ul, dar că vor vorbi cu cei de la IT poate se face ceva în sensul ăsta pe viitor. Poate dă Domnul şi avansăm şi noi la utilizarea altor "gadget-uri")
Concluzie personală: ca să scapi de tot acest stres, soluţia în România este să înveţi să lucrezi la negru...din păcate.
Collapse


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
pentru cei care vor să depuna 3o1 de pe stick Jan 5, 2011

Am incercat, dar programul ANAF este realizat in aşa fel incât generează o versiune a decontului care are in jur de 5k. Cea generată pentru salvare directă pe dischetă are 1k. In concluzie, chiar dacă fişierele generate au aceeaşi denumire şi conţinut... sistemul nu va accepta ce aduceţi salvat pe stick. Frustrant, ştiu.
Intrebarea e... ce fac in fiecare lună, ca să nu fiu nevoită să cumpăr floppy extern (dacă mai există aşa ceva)?


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
German to Romanian
+ ...
discheta buclucaşă Jan 5, 2011

eu mă gândeam să le scriu/scriem celor de la ANAF şi să le spun (frumos) să găsească o soluţie mai de actualitate la îmbătrânita dischetă...
eu ca să pot utiliza discheta mă duc la părinţii mei acasă (ei având un calculator cu unitate mai veche), salvez fişierele şi pe dischetă şi pe stick, vin cu ele la mine acasă (unde am imprimantă) şi apoi mă duc la finanţe...
dar, vorba colegei ana-maria, dacă fac treaba asta lună de lună, s-ar putea să mă cam duc cu capul.


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 08:52
Spanish to Romanian
+ ...
Soluţie provizorie Jan 5, 2011

cornelia mincu wrote:

eu ca să pot utiliza discheta mă duc la părinţii mei acasă (ei având un calculator cu unitate mai veche)


Provizoriu, dacă este posibil, aţi putea împrumuta unitatea floppy de la părinţi.
În 3-4 ani, dacă le scriem acum celor de la finanţa, ar trebui să o puteţi restitui.

Ideea e că ei au aplicaţii care merg direct pe dischetă şi trainingul este mai simplu.
Eu am mers cu stick-ul şi m-au acceptat într-un loc.
O altă variantă, care nu este atât de complicată, este să ardeţi de fiecare dată un CD şi să le depuneţi pe CD.
Pe cale folclorică am aflat că sunt obligaţi să accepte CD-urile, informaţie neverificată.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »