Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
301 Oct 6, 2010

Observ ca 301 nu are rubrici pentru prestari de servicii, ci doar pentru achizitii, iar eu achizitii nu am facut. Deci tot nu este bine, adica nu am ce depune.

 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:40
Italian to Romanian
+ ...
301- la achiziţii Oct 6, 2010

Salut Anamaria
Am mai scris pe undeva prin firul ăsta: 301 se depune numai în cazul în care ai făcut achiziţii.

Dacă nu eşti plătitor de TVA şi la intern, trebuie să depui numai Declaraţia 390.


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
platitor de TVA la intern sau extern Oct 6, 2010

Cum aflu daca sunt platitor de TVA la intern sau la extern? Suna pueril poate dar cererea de inregistrare in scopuri de TVA am completat-o exact in acest scop, al intrarii in legalitate in privinta colaborarilor externe. Vreau sa ma asigur ca am procedat corect pana aici.

 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:40
Italian to Romanian
+ ...
Plătitor de TVA intern vs. Număr de TVA intracomunitar Oct 6, 2010

Problema asta s-a discutat de la deschiderea acestui fir de discuţie.

Dacă eşti sau nu plătitor de TVA la intern, asta nu „afli”, ci e fie o opţiune, fie rezultă în urma depăşirii plafonului de cifră de afaceri de 35.000 de euro calculat la cursul euro de la 01.01.2007 (data aderării), adică 3,3817 lei/euro.
Aşadar, dacă ai depăşit această cifră de afaceri, devii automat plătitor de TVA la intern. Adică colectezi TVA de la client şi verşi Statului. Da
... See more
Problema asta s-a discutat de la deschiderea acestui fir de discuţie.

Dacă eşti sau nu plătitor de TVA la intern, asta nu „afli”, ci e fie o opţiune, fie rezultă în urma depăşirii plafonului de cifră de afaceri de 35.000 de euro calculat la cursul euro de la 01.01.2007 (data aderării), adică 3,3817 lei/euro.
Aşadar, dacă ai depăşit această cifră de afaceri, devii automat plătitor de TVA la intern. Adică colectezi TVA de la client şi verşi Statului. Dacă nu, nu devii automat plătitor de TVA la intern, dar ai posibilitatea de a opta să fii. Motivele acestei opţiuni ţi le poate explica un contabil.

Cât despre Numărul de TVA intracomunitar, este subiectul acestui fir. Ştiu că are câteva pagini firul, dar vei găsi acolo informaţii. Numărul de TVA intracomunitar este numai un Număr, un Cod. Nu ai nicio obligaţie de a aduna TVA la facturile externe, ci doar de a-l comunica clienţilor tăi şi de a-l menţiona pe facturile externe.
Collapse


 
Bogdan Dusa
Bogdan Dusa  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
English to Romanian
+ ...
TVA aplicat pentru clienti extracomunitari? Oct 6, 2010

Salutare,

Am citit cu interes mesajele postate pana acum (si au fost multe, nu gluma!), insa mai toate aveau ca subiect prestarile de servicii intracomunitare.
Ce se intampla, de exemplu, cu cele extracomunitare? Eu activez ca SRL, sunt platitor de TVA (sunt inregistrat si in faimosul registru operatorilor intracomunitari) si m-am confruntat cu urmatoarea situatie: un client asiatic mi-a trimis un PO cu o sum
... See more
Salutare,

Am citit cu interes mesajele postate pana acum (si au fost multe, nu gluma!), insa mai toate aveau ca subiect prestarile de servicii intracomunitare.
Ce se intampla, de exemplu, cu cele extracomunitare? Eu activez ca SRL, sunt platitor de TVA (sunt inregistrat si in faimosul registru operatorilor intracomunitari) si m-am confruntat cu urmatoarea situatie: un client asiatic mi-a trimis un PO cu o suma X. Fiind din afara UE, i-am aplicat TVA-ul, factura avand ca suma de plata X + 24%. Tipul a fost nemultumit ca suma de pe factura nu corespundea cu suma de pe PO, insa contabila mea mi-a zis ca fara niciun dubiu, am procedat corect aplicand TVA-ul. Ulterior, discutand cu alti traducatori despre subiect, mi-au zis ca nu trebuia sa mai adaug si TVA-ul...
S-a ma intalnit cineva cu o situatie similara?

Multumesc,
Bogdan
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 22:40
Romanian to English
+ ...
Pt Bogdan: Extracomunitar Oct 7, 2010

Bogdan Dusa wrote:

Salutare,

Am citit cu interes mesajele postate pana acum (si au fost multe, nu gluma!), insa mai toate aveau ca subiect prestarile de servicii intracomunitare.
Ce se intampla, de exemplu, cu cele extracomunitare? Eu activez ca SRL, sunt platitor de TVA (sunt inregistrat si in faimosul registru operatorilor intracomunitari) si m-am confruntat cu urmatoarea situatie: un client asiatic mi-a trimis un PO cu o suma X. Fiind din afara UE, i-am aplicat TVA-ul, factura avand ca suma de plata X + 24%. Tipul a fost nemultumit ca suma de pe factura nu corespundea cu suma de pe PO, insa contabila mea mi-a zis ca fara niciun dubiu, am procedat corect aplicand TVA-ul. Ulterior, discutand cu alti traducatori despre subiect, mi-au zis ca nu trebuia sa mai adaug si TVA-ul...
S-a ma intalnit cineva cu o situatie similara?

Multumesc,
Bogdan


Sunt şi eu plătitoare de TVA la intern şi înregistrată în ROI. Am prestat servicii şi la extracomunitar (Asia, Elveţia, SUA), şi locul prestării este sediul beneficiarului:

"e) locul unde beneficiarul este stabilit sau îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită, dacă respectivul beneficiar este o persoană neimpozabilă care este stabilită sau îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită în afara Comunităţii, în cazul următoarelor servicii:
...
5. serviciile consultanţilor, inginerilor, juriştilor şi avocaţilor, contabililor şi experţilor contabili, ale birourilor de studii şi alte servicii similare, precum şi prelucrarea de date şi furnizarea de informaţii" (Art 133.(5)e) din Codul Fiscal). Eu aici aş încadra traducerile (servicii similare).

Locul prestării fiind sediul beneficiarului, nu se datorează TVA în ţară, prestarea este scutită de TVA cu drept de deducere.

Când m-am înregistrat ca plătitoare de TVA, mi s-a spus şi la metodologie la Finanţe că exportul (de servicii) este scutit de TVA.

HTH


 
roxanamara
roxanamara
Local time: 22:40
Romanian to English
+ ...
Dilema...mare Oct 20, 2010

Ma confrunt cu o problema..si nu gasesc nicaieri un raspuns pertinent...am citit si recitit codul fiscal de ma doare capul...si tot nu m-am lamurit

Situatia>
Birou de traduceri SRL. scutit de plata TVA (nu am atins niciodata plafonul de 35.000 euro), facturile sunt emise fara TVA.

Avem 2 clienti - 1 din Ungaria, 1 din Polonia pentru care am prestat servicii de traducere pentru care le-am emis factura in RON fara TVA normala, cum facem pt clientii din tara, factur
... See more
Ma confrunt cu o problema..si nu gasesc nicaieri un raspuns pertinent...am citit si recitit codul fiscal de ma doare capul...si tot nu m-am lamurit

Situatia>
Birou de traduceri SRL. scutit de plata TVA (nu am atins niciodata plafonul de 35.000 euro), facturile sunt emise fara TVA.

Avem 2 clienti - 1 din Ungaria, 1 din Polonia pentru care am prestat servicii de traducere pentru care le-am emis factura in RON fara TVA normala, cum facem pt clientii din tara, facturi ce ne-au fost achitate si prin OP si cu cash.

Dilema> In cazul nostru eram obligati sa ne inregistram in registrul operatorilor intracomunitari...??? Pentru ca nu vad sensul procedurii. Nu aplicam TVA, nu solicitam rambursare de TVA...Contabila mi-a spus ca era obligatoriu si sa anulam facturile de dupa 1 iulie 2010 emise pentru acesti clienti sau sa gasim o alta solutie.

Daca are cineva idee daca pentru acest caz este/era necesara inregistrarea in minunatul registru si daca da ce se poate face acum.

Multumesc!
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
Italian to Romanian
Cine trebuie să se înregistreze în registrul operatorilor intracomunitari Oct 20, 2010

roxanamara wrote:

Ma confrunt cu o problema..si nu gasesc nicaieri un raspuns pertinent...am citit si recitit codul fiscal de ma doare capul...si tot nu m-am lamurit

Situatia>
Birou de traduceri SRL. scutit de plata TVA (nu am atins niciodata plafonul de 35.000 euro), facturile sunt emise fara TVA.

Avem 2 clienti - 1 din Ungaria, 1 din Polonia pentru care am prestat servicii de traducere pentru care le-am emis factura in RON fara TVA normala, cum facem pt clientii din tara, facturi ce ne-au fost achitate si prin OP si cu cash.

Dilema> In cazul nostru eram obligati sa ne inregistram in registrul operatorilor intracomunitari...??? Pentru ca nu vad sensul procedurii. Nu aplicam TVA, nu solicitam rambursare de TVA...Contabila mi-a spus ca era obligatoriu si sa anulam facturile de dupa 1 iulie 2010 emise pentru acesti clienti sau sa gasim o alta solutie.

Daca are cineva idee daca pentru acest caz este/era necesara inregistrarea in minunatul registru si daca da ce se poate face acum.

Multumesc!


Începând de la 1 august 2010, înregistrarea în registrul operatorilor intracomunitari este obligatorie pentru toţi operatorii intracomunitari. În plus (şi în prealabil), este obligatorie înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 indice 1 din Codul Fiscal. Citiţi cu atenţie discuţiile de pe acest fir şi veţi găsi toate lămuririle necesare. Pe scurt, de la 1 ianuarie 2010, toţi prestatorii de servicii către clienţi UE trebuie să aibă cod TVA conform art. 153 sau art. 153 indice 1 din Codul Fiscal, după caz, iar de la 1 august 2010, trebuie să fie înregistraţi şi în registrul operatorilor intracomunitari.


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
English to Romanian
+ ...
TVA sau nu TVA Nov 3, 2010

Mie nu-mi este clar (mai ales acum, dupa o discutie absolut abracadabranta cu cineva de la administratia financiara sector 4 ...) - in urma inregistrarii in scopuri de tva pentru prestari intracomunitare devin "platitor de tva" in Romania? Mentionez ca nu se depseste limita de 35000 eur.

Poate cineva sa posteze un scan dupa documentul obtinut in urma inregistrarii?

Multumesc


Monica Tuduce wrote:

Problema asta s-a discutat de la deschiderea acestui fir de discuţie.

Dacă eşti sau nu plătitor de TVA la intern, asta nu „afli”, ci e fie o opţiune, fie rezultă în urma depăşirii plafonului de cifră de afaceri de 35.000 de euro calculat la cursul euro de la 01.01.2007 (data aderării), adică 3,3817 lei/euro.
Aşadar, dacă ai depăşit această cifră de afaceri, devii automat plătitor de TVA la intern. Adică colectezi TVA de la client şi verşi Statului. Dacă nu, nu devii automat plătitor de TVA la intern, dar ai posibilitatea de a opta să fii. Motivele acestei opţiuni ţi le poate explica un contabil.

Cât despre Numărul de TVA intracomunitar, este subiectul acestui fir. Ştiu că are câteva pagini firul, dar vei găsi acolo informaţii. Numărul de TVA intracomunitar este numai un Număr, un Cod. Nu ai nicio obligaţie de a aduna TVA la facturile externe, ci doar de a-l comunica clienţilor tăi şi de a-l menţiona pe facturile externe.



 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:40
Italian to Romanian
+ ...
Nu Nov 3, 2010

Catalina/Dan Ilioiu wrote:

Mie nu-mi este clar (mai ales acum, dupa o discutie absolut abracadabranta cu cineva de la administratia financiara sector 4 ...) - in urma inregistrarii in scopuri de tva pentru prestari intracomunitare devin "platitor de tva" in Romania? Mentionez ca nu se depseste limita de 35000 eur.


Nu.

Vezi şi aici: http://www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?pid=6148
Nu e un act oficial, dar informaţiile date de moderator sunt corecte.

Vorbeşte cu un contabil.


Poate cineva sa posteze un scan dupa documentul obtinut in urma inregistrarii?


Îmi pare rău, nu mi se pare ok să pun aşa la public certificatul. Într-adevăr, nu scrie pe el că înregistrarea e făcută numai pentru prestaţii externe, dar în cererea pe care am făcut-o atunci am specificat şi la fel am specificat în Cererea de înregistrare în Registrul operatorilor intracomunitari (Formular 095).


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
Italian to Romanian
Înregistrare în scopuri de TVA Nov 3, 2010

Catalina/Dan Ilioiu wrote:

in urma inregistrarii in scopuri de tva pentru prestari intracomunitare devin "platitor de tva" in Romania? Mentionez ca nu se depseste limita de 35000 eur.



Depinde de dispoziţia legală în temeiul căreia s-a făcut înregistrarea:
- art. 153 din Codul Fiscal: înregistrare normală în scopuri de TVA;
- art. 153 indice 1 din Codul Fiscal: înregistrare în scopuri de TVA numai pentru operaţiuni intracomunitare.
În certificatul de înregistrare nu este menţionat temeiul legal. Totuşi, dacă numărul obţinut în urma înregistrării este vechiul CIF cu RO în faţă, înregistrarea s-a făcut conf. art. 153 CF; dacă numărul este unul nou, diferit de vechiul CIF, înregistrarea s-a făcut conf. art. 153 indice 1 CF.
Sper să fie de folos:)


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
English to Romanian
+ ...
argumente Nov 3, 2010

@Lucica: pe declaratia de inregistrare 091 (de pe portalul anaf) nu se face diferentierea aceasta (art 153 sau 153-1). Ideea este ca nu as vrea sa devin "platitor de TVA" ci doar sa pot presta servicii intracomunitar.

@Monica: cum ai specificat in 091 si in 095 faptul ca inregistrarea este solicitat anumai pentru prestatii externe?

... See more
@Lucica: pe declaratia de inregistrare 091 (de pe portalul anaf) nu se face diferentierea aceasta (art 153 sau 153-1). Ideea este ca nu as vrea sa devin "platitor de TVA" ci doar sa pot presta servicii intracomunitar.

@Monica: cum ai specificat in 091 si in 095 faptul ca inregistrarea este solicitat anumai pentru prestatii externe?

Spuneam ca am avut o discutie cu doua persoane de la administratia financiara sector 4, care mi-au spus ca cele doua sunt legate, adica daca vreau sa prestez intracomunitar , trebuie sa fiu "platitor de TVA".

De la colegii de pe forum inteleg ca nu este asa, si vreau sa am niste argumente cu care sa ma duc inapoi si poate reusesc sa il scot pe domnul de acolo din ingretosarea cu care m-a "consiliat".

Multumesc.
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:40
Italian to Romanian
+ ...
Declaraţia 091 / Cererea 095 Nov 3, 2010

Catalina/Dan Ilioiu wrote:

@Monica: cum ai specificat in 091 si in 095 faptul ca inregistrarea este solicitat anumai pentru prestatii externe?


Declaraţia 091 este destinată „pentru alte persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii”.
La Secţiunea A, vei bifa a) - conform instrucţiunilor de completare, te încadrezi aici:
„— persoana impozabilă care are sediul activității economice în România, neînregistrată și care nu are obligația să se înregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, care nu este deja înregistrată conform art. 153-1 alin. (1) lit. a) sau c) ori art. 153-1 alin. (2) din Codul fiscal, dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, înainte de prestarea serviciului;”.
Faimosul articol 153 indice 1 este ARGUMENTUL.

Cererea 095 este un formular special de înregistrare în registrul operatorilor intracomunitari, adică e clar că e o prestaţie externă.

Lucia are dreptate, în cazul înregistrării în temeiul art. 153 indice 1, rămâi cu un CIF pentru intern, fără RO şi primeşti un nr. de TVA cu RO, diferit de CIF, pentru prestaţiile externe.




[Edited at 2010-11-03 17:34 GMT]


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 22:40
Italian to Romanian
Precizare Nov 3, 2010

Monica Tuduce wrote:

Lucia are dreptate, în cazul înregistrării în temeiul art. 153 indice 1, rămâi cu un CIF pentru intern, fără RO şi primeşti un nr. de TVA cu RO, diferit de CIF, pentru prestaţiile externe.


Monica, nu pentru toate prestaţiile externe, ci numai pentru cele intracomunitare. De altfel, este interzisă comunicarea numărului special de TVA altor persoane în afara clienţilor/furnizorilor intracomunitari. Pentru clienţii/furnizorii externi, alţii decât cei intracomunitari, precum şi pentru cei din România se foloseşte CIF-ul vechi, acela fără RO în faţă.


 
rav24
rav24
Local time: 22:40
English to Romanian
+ ...
PFA neplătitor de TVA - inscriere in ROI ? paşi de urmat. Mulţumesc Nov 12, 2010

Bună seara,

Vă rog, dacă vreunul dintre colegi s-a confruntat cu situaţia asta, PFA neplătitor de TVA - înscriere în Registrul Operatorilor Intracomunitari, îmi puteţi enumera paşii ce trebuie urmaţi. Eu am domiciliul fiscal în sectorul 2 şi CIF fără RO.

Mulţumesc pentru eventualele răspunsuri.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »