Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Spanish to Romanian
+ ...
Nu pricep şi pace May 11, 2010

Monica Tuduce wrote:

Scrie undeva în instrucţiunile de completare la Secţiunea 1 - dacă îmi aduc bine aminte - ca ni se aplică şi nouă, în cazul prestărilor de servicii.


Eu nu reuşesc deloc să înţeleg de ce ni se aplică şi nouă 301, vorbind doar de prestări de servicii nu de achiziţii intracomunitare şi doar de tranzacţii de tip B2B (business to business) nu şi B2c (business to consumer).
Am întors pe toate părţile instrucţiunile de la 301 şi nu îmi iese la socoteală.
Noi nu suntem obligaţi la plata taxei (locul prestării este în străinătate) iar în instrucţiuni se vorbeşte doar de achiziţii.
Problema e că în momentul în care o declari, apare o creanţă care trebuie vărsată la buget, pe care nu o compensezi în niciun fel.


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Spanish to Romanian
+ ...
Decontul 301 May 14, 2010

Până acum, după nenumărate săpături, înclin să cred că decontul 301 nu trebuie depus pentru prestările de servicii în care noi suntem prestatori (să zicem export intracomunitar de servicii, pentru a nu le confunda cu achiziţiile).
Decontul 301 ar trebui depus doar pentru achiziţii intracomunitare, sau atunci când prestăm serviciul unei persoane din UE care nu are cod de TVA intracomunitar.

Nu am primit încă un răspuns "oficial" de la Min.Fin.
Am între
... See more
Până acum, după nenumărate săpături, înclin să cred că decontul 301 nu trebuie depus pentru prestările de servicii în care noi suntem prestatori (să zicem export intracomunitar de servicii, pentru a nu le confunda cu achiziţiile).
Decontul 301 ar trebui depus doar pentru achiziţii intracomunitare, sau atunci când prestăm serviciul unei persoane din UE care nu are cod de TVA intracomunitar.

Nu am primit încă un răspuns "oficial" de la Min.Fin.
Am întrebat pe un forum care are şi o secţiune de contabilitate şi am primit următorul răspuns:

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage?topicID=110140&pageID=0#88393

Părerea mea este că în momentul în care depunem 301 trebuie să şi vărsăm TVA-ul pe care îl declarăm, deoarece decontul 301 este un titlu de creanţă. Cu alte cuvinte, indiferent dacă trebuie să îl depunem sau nu, în momentul în care l-am depus trebuie să vărsăm acel TVA pe care am declarat că îl datorăm.
Cumva asemănător se întâmplă şi cu facturile.
Dacă nu trebuie să înregistrăm TVA-ul pe factură (pentru extern) dar totuşi facem acest lucru în mod explicit, atunci trebuie vărsat acel TVA


[Editat la 2010-05-14 10:48 GMT]
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 20:01
Italian to Romanian
+ ...
Tot 301 May 19, 2010

Salut Nicolae,

Am fost puţin plecată şi, deşi am urmărit ce scriai, nu am avut răgaz să intervin.

Când am citit şi eu instrucţiunile am fost la fel de perplexă ca şi tine citind paragraful următor, chiar la început pe prima pagină de instrucţiuni:

„I. Contribuabilii care au obligația să depună decontul special de taxă pe valoarea adăugată
Secțiunea 1 „Achiziții intracomunitare de bunuri taxabile — altele decât mijloacele
... See more
Salut Nicolae,

Am fost puţin plecată şi, deşi am urmărit ce scriai, nu am avut răgaz să intervin.

Când am citit şi eu instrucţiunile am fost la fel de perplexă ca şi tine citind paragraful următor, chiar la început pe prima pagină de instrucţiuni:

„I. Contribuabilii care au obligația să depună decontul special de taxă pe valoarea adăugată
Secțiunea 1 „Achiziții intracomunitare de bunuri taxabile — altele decât mijloacele de transport noi și produsele accizabile” se completează numai de către persoanele înregistrate conform art. 153 1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, dar care nu sunt înregistrate și nu trebuie să se înregistreze conform art. 153 din același cod.
În această categorie se cuprind:
— persoanele impozabile care efectuează numai livrări de bunuri sau prestări de servicii pentru care taxa nu este deductibilă (operațiuni scutite conform art. 141 din Codul fiscal) și persoanele impozabile supuse regimului special de scutire pentru întreprinderile mici prevăzut la art. 152 din același cod, care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA și nici nu au obligația de a se înregistra, conform art. 153 din Codul fiscal, dar care sunt înregistrate conform art. 153-1 din același cod;

Am citit acest paragraf împreună cu o prietenă care este Inspector la Departamentul de control TVA, de mai multe ori. Am stat pe capul ei 2 ore acolo la birou cu problemele astea. A mers şi s-a consultat şi cu colegii ei de la alt departament şi concluzia lor a fost că trebuie să depun acest Decont, indicând 0 în rubrica TVA datorat. Aşadar, de atunci eu declar că datorez 0 TVA.
Pe facturi eu scriu aşa (la indicaţia Şefului serviciului Consultanţă Contribuabili):

VAT 0,00%
Not taxable in Romania
VAT registered, according to art. 153^1, Romanian Tax Code. Not taxable in Romania.

Desigur că este ciudat, pentru că secţiunea I se numeşte „Achiziții intracomunitare de bunuri taxabile — altele decât mijloacele de transport noi și produsele accizabile”. O să îmi fac timp să o mai bat la cap cu problema asta.

Ce mi se pare revoltător este că nici măcar cei care trebuie să aplice legea nu ştiu să o facă, asta reflectă calitatea instructajelor pe care le-au primit (Directiva este implementată din septembrie anul trecut şi instructajul s-a făcut DUPĂ 1 ianuarie 2010, când a intrat în vigoare prin modificarea Codului fiscal) şi gradul lor de interes, desigur. Înţeleg că suntem o ţară proaspăt intrată în UE, nu avem obişnuinţa de a gândi în termeni comunitare şi de uniune economică, dar dacă am intrat în horă, trebuie să jucăm pe limba lor, nu tot pe a noastră.

Vă mai ţin la curent.
Spor.
Collapse


 
Anamaria Sturz
Anamaria Sturz  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
301 Jun 8, 2010

M-am interesat şi la Finanţe Cluj, şi la Finanţe Mureş, şi răspunsul a fost acelaşi: NU trebuie să depunem 301. Doar 390.

 
Adriana-Corina Iotcov
Adriana-Corina Iotcov  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
English to Romanian
+ ...
doar 390 Jun 11, 2010

Am mers şi eu astăzi la finanţele din Timişoara, înarmată atât cu declaraţia 390, cât şi cu decontul 301, şi am aflat că e nevoie doar de 390 (deşi când m-am interesat - la alt birou, ce-i drept - mi-au spus să vin cu ambele). Câte birouri, atâtea variante... Declaraţia trebuie dusă şi pe dischetă sau memory stick.

 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 21:01
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Facturare client UE scutit de plata TVA Jun 25, 2010

Mă aflu într-o situaţie specială, cel puţin aşa consider. Sunt PFA neplătitor TVA. M-am înregistrat in scopuri de TVA cf Cod fiscal art 153^1 , lit. b, la care s-a făcut referire frecvent pe parcursul acestui forum.

Mă confrunt cu următoarea situaţie: am un client din UE (firmă), care este scutit de plata TVA. Mi-a furnizat nr. certificatului de scutire de la plata TVA. Întrebarea mea este: cum intocmesc factura pentru acest client? Cu TVA sau fara TVA? Repet, eu nu su
... See more
Mă aflu într-o situaţie specială, cel puţin aşa consider. Sunt PFA neplătitor TVA. M-am înregistrat in scopuri de TVA cf Cod fiscal art 153^1 , lit. b, la care s-a făcut referire frecvent pe parcursul acestui forum.

Mă confrunt cu următoarea situaţie: am un client din UE (firmă), care este scutit de plata TVA. Mi-a furnizat nr. certificatului de scutire de la plata TVA. Întrebarea mea este: cum intocmesc factura pentru acest client? Cu TVA sau fara TVA? Repet, eu nu sunt platitor de TVA, dar conform articolului menţionat înţeleg că aveam obligaţia de a mă înregistra în scopuri de TVA.

Pentru clienţii platitori de TVA mi s-a spus de la Finanţe că trebuie să adaug pe facturăo rubrică pentru TVA în care sa menţionez: netaxabil în România cf, art. 133 alin. 2, Cod fiscal (respectiv, în engleza 'reverse charge as per article 133 ... etc).

La întrebarea privind întocmirea facturii pentru un client intracomunitar scutit de TVA inspectoarea de la Finanţe Cluj a dat din colţ în colţ, fără să-mi spună ceva clar. Iniţial mi-a răspuns că trebuie să întocmesc factura cu TVA (ceea ce ar presupune ca eu să pierd 19% din preţul negociat cu clientul; altă soluţie ar fi să renegociez preţul), dar la întrebarea dacă pot deduce TVA nu a ştiut să-mi răspundă. În final mi-a spus să adresez întrebarea în scris şi mi se va răspunde în acelaşi mod după o documentare mai serioasă. Până voi primi răspunsul aş vrea să aud şi alte păreri.

La art 153^1 alineatul (1) se specifică: Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol lit. b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2).

Ce mă pune pe gânduri este formularea: „... pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru". Nu se menţionează cum se procedează dacă beneficiarul serviciului este scutit de plata TVA, iar prestatorul este neplătitor de TVA. Probabil în acest caz nu se aplică articolul 153^1 alineatul (1). Şi-atunci ar trebui să facturez ca şi până acum, fără TVA, menţionând pe factură doar CIF-ul? Cel puţin pentru acest client, iar pentru alţi clienţi comunitari să respect ce scrie în acest articol. Are cineva vreo idee? S-a confruntat cineva cu situaţia aceasta?
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Italian to Romanian
Registrul operatorilor intracomunitari Jun 29, 2010

De la 1 august 2010, prestatorii de servicii către clienţi din UE, printre alţii, trebuie să se înscrie în Registrul operatorilor intracomunitari.

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 54/2010 privind unele măsuri de combatere a evaziunii fiscale, publicată în Monitorul Of
... See more
De la 1 august 2010, prestatorii de servicii către clienţi din UE, printre alţii, trebuie să se înscrie în Registrul operatorilor intracomunitari.

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 54/2010 privind unele măsuri de combatere a evaziunii fiscale, publicată în Monitorul Oficial nr. 421 din 23 iunie 2010
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OUG_54_2010.pdf
Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr.2101/2010 pentru aprobarea Procedurii de organizare şi funcţionare a Registrului operatorilor intracomunitari, precum şi pentru aprobarea modelului şi conţinutului unor formulare
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OPANAF_2101_2010.pdf
Collapse


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Intrebare Aug 25, 2010

Mă bucur mult că există acest site. Altfel nu aş fi ştiut niciodată de aceste modificări, în special cele legate de TVA.

După câteva zile de drumuri pe la ghişee şi după ce s-au declarat ameţiţi şi ei... eu nu sunt încă lămurită.
Întrebarea mea este. Codul acesta cu RO (pentru declararea TVA) în faţă se obţine după înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari? Sau este nevoie de altă cerere? Momentan fac demersurile pentru Registru.
... See more
Mă bucur mult că există acest site. Altfel nu aş fi ştiut niciodată de aceste modificări, în special cele legate de TVA.

După câteva zile de drumuri pe la ghişee şi după ce s-au declarat ameţiţi şi ei... eu nu sunt încă lămurită.
Întrebarea mea este. Codul acesta cu RO (pentru declararea TVA) în faţă se obţine după înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari? Sau este nevoie de altă cerere? Momentan fac demersurile pentru Registru.
Eu am 90% facturi externe şi nu am stiut până acum de înregistrarea pentru TVA. Se pare că nici inspectorul meu nu a ştiut.
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 20:01
Italian to Romanian
+ ...
Codul ÎNAINTE de înscrierea în Registru Aug 25, 2010

anamaria bulgariu wrote:

Mă bucur mult că există acest site. Altfel nu aş fi ştiut niciodată de aceste modificări, în special cele legate de TVA.

După câteva zile de drumuri pe la ghişee şi după ce s-au declarat ameţiţi şi ei... eu nu sunt încă lămurită.
Întrebarea mea este. Codul acesta cu RO (pentru declararea TVA) în faţă se obţine după înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari? Sau este nevoie de altă cerere? Momentan fac demersurile pentru Registru.
Eu am 90% facturi externe şi nu am stiut până acum de înregistrarea pentru TVA. Se pare că nici inspectorul meu nu a ştiut.


Codul de TVA te face pe tine operator intracomunitar. Dacă nu ai Cod, nu ai ce căuta în Registru. Dacă ai început deja demersurile pentru Registru, cu siguranţă vei primi refuz. Pe Decizia de înregistrare sunt următoarele posibilităţi:
- abrobarea cererii de înscriere în Registrul operatorilor intracomunitari
şi
- respingerea cererii de înregistrare în Registrul operatorilor intracomunitari

Dacă nu eşti înregistrat în scopuri de TVA vei fi cu siguranţă respinsă.
Deci, demersul este invers.

Dacă ai făcut deja facturi externe anul acesta, e puţin cam problematic.
Sincer, nu înţeleg de ce clienţii tăi BUSINESS UE nu ţi l-au cerut. Fără codul tău de TVA, ei ar fi trebuit să achite TVA în ţara lor.
Nu aş vrea să îţi dau vreo informaţie greşită, aşa că îţi sugerez să mergi să întrebi dacă mai poţi remedia cumva lucrurile. Pe cine să întrebi, asta nu ştiu, dacă zici că nici inspectorul nu ştie.

Succes


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Italian to Romanian
Cod TVA pentru prestaţii intracomunitare Aug 25, 2010

anamaria bulgariu wrote:

Codul acesta cu RO (pentru declararea TVA) în faţă se obţine după înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari? Sau este nevoie de altă cerere? Momentan fac demersurile pentru Registru.
Eu am 90% facturi externe şi nu am stiut până acum de înregistrarea pentru TVA. Se pare că nici inspectorul meu nu a ştiut.


Este posibil să aveţi deja un cod TVA pentru prestaţii intracomunitare, dacă aţi prestat servicii către clienţi UE iar aceştia au depus decontul TVA. Eu am depus declaraţia 91 la data de 1.03 iar înregistrarea în scopuri de TVA s-a făcut la data de 26.02 (decontul TVA se depune până la data de 25 ale lunii următoare celei în care serviciile au fost prestate). Oricum, mi s-a spus că, dacă nu m-aş fi prezentat, mi-ar fi trimis ei notificare acasă. Mă mir că nu v-au trimis o notificare. Din câte am înţeles, verificarea se face încrucişat, prin compararea on-line a declaraţiei 390 VIES (sau echivalentul acesteia din ţara prestatorului) depuse de către prestator cu decontul TVA depus de către client. În cazul în care declaraţiile din cele două documente nu coincid sau dacă unul dintre ele nu a fost depus, se trimite o notificare sau vin în control.

[Edited at 2010-08-25 13:27 GMT]


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:01
Romanian to English
+ ...
Până la urmă e cu sau fără TVA? Aug 25, 2010

După atâtea facturi (necontestate de clienţi), tot nu mi-e clar dacă aplicăm sau nu TVA pe facturile emise către clienţii străini. Sunt plătitoare de TVA.

La noi (Mureş) la metodologie m-au informat că nu, pe facturile externe scriu Neimpozabil în RO. Iar clienţii străini mi-au confirmat că declară ei TVA pe factura mea, având ei obligaţia de plată, dar o declară şi la TVA deductibilă (deci practic ies cu 0 TVA pentru factura mea).

Cu toate acestea
... See more
După atâtea facturi (necontestate de clienţi), tot nu mi-e clar dacă aplicăm sau nu TVA pe facturile emise către clienţii străini. Sunt plătitoare de TVA.

La noi (Mureş) la metodologie m-au informat că nu, pe facturile externe scriu Neimpozabil în RO. Iar clienţii străini mi-au confirmat că declară ei TVA pe factura mea, având ei obligaţia de plată, dar o declară şi la TVA deductibilă (deci practic ies cu 0 TVA pentru factura mea).

Cu toate acestea, avem o colegă în aceeaşi situaţie (plătitoare de TVA, cu clienţi străini) căreia la un control i s-a spus că trebuia să aplice TVA şi pe facturile externe, ba chiar i s-a impus retroactiv pe câţiva ani TVA pe aceste facturi externe...

În acelaşi timp, clienţii străini mi-au spus că ei nu ar avea cum să recupereze TVA dacă aş aplica-o eu (ipotetic vorbind).

Care e situaţiunea până la urmă?:(

Annamaria nedumerita
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Italian to Romanian
TVA pe facturile emise către clienţi străini Aug 25, 2010

Annamaria Amik wrote:

După atâtea facturi (necontestate de clienţi), tot nu mi-e clar dacă aplicăm sau nu TVA pe facturile emise către clienţii străini. Sunt plătitoare de TVA.

La noi (Mureş) la metodologie m-au informat că nu, pe facturile externe scriu Neimpozabil în RO. Iar clienţii străini mi-au confirmat că declară ei TVA pe factura mea, având ei obligaţia de plată, dar o declară şi la TVA deductibilă (deci practic ies cu 0 TVA pentru factura mea).

Cu toate acestea, avem o colegă în aceeaşi situaţie (plătitoare de TVA, cu clienţi străini) căreia la un control i s-a spus că trebuia să aplice TVA şi pe facturile externe, ba chiar i s-a impus retroactiv pe câţiva ani TVA pe aceste facturi externe...

În acelaşi timp, clienţii străini mi-au spus că ei nu ar avea cum să recupereze TVA dacă aş aplica-o eu (ipotetic vorbind).

Care e situaţiunea până la urmă?:(

Annamaria nedumerita


Eu cred că procedaţi corect. La fel procedez şi eu, chiar dacă sunt înregistrată conform art. 153 indice 1 (numai pentru prestaţiile intracomunitare).
Puteţi găsi câteva informaţii utile aici http://codfiscal.money.ro/ey-modificari-2010-privind-taxa-pe-valoarea-adaugata-tva/


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Spanish to Romanian
+ ...
Eu înţeleg că este corect să nu aplicăm TVA Aug 25, 2010

Annamaria Amik wrote:

După atâtea facturi (necontestate de clienţi), tot nu mi-e clar dacă aplicăm sau nu TVA pe facturile emise către clienţii străini. Sunt plătitoare de TVA.


Şi eu cred că este corect să nu aplicăm TVA la facturile externe pentru clienţii care sunt înscrişi în scop de TVA în ţările lor.

Pentru cei care nu sunt înscrişi (spre exemplu un cetăţean german care vă solicită în nume propriu o traducere), trebuie aplicat sau nu TVA ca şi cum ar fi un cetăţean român (fiecare după cum este sau nu înscris în scopuri de TVA în România).

Clienţii noştri externi aplică aşa numită taxare inversă, pe care eu nu o prea înţeleg dar o descrieţi dumneavoastră în mesajul dumneavoastră (d.p.d.v. contabil înregistrează TVA într-un cont debitor şi într-unul creditor astfel încât se anulează reciproc).

Totuşi, dacă din eroare sau pentru că aşa doriţi, înregistraţi TVA pe factura externă, îl şi datoraţi, altfel spus trebuie vărsat ca şi cum a fost colectat.

Din păcate nu îmi amintesc unde am citit acest lucru ... sorry ... am citit în ultima vreme mult prea multă legislaţie în domeniu decât aşi fi dorit


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:01
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
înregistrare din oficiu Aug 26, 2010

Presupun că înscrierea se face din oficiu, aşa cum scrie şi în lege, însă nu, nu m-a anunţat nimeni acasă, deşi cu cel puţin unul dintre clienţii mei mari din UE lucrez de vreo 2 ani.

Mă voi lămuri astăzi oricum.

Vă mulţumesc pentru lămuriri.
Ana

Monica Tuduce wrote:

anamaria bulgariu wrote:

Mă bucur mult că există acest site. Altfel nu aş fi ştiut niciodată de aceste modificări, în special cele legate de TVA.

După câteva zile de drumuri pe la ghişee şi după ce s-au declarat ameţiţi şi ei... eu nu sunt încă lămurită.
Întrebarea mea este. Codul acesta cu RO (pentru declararea TVA) în faţă se obţine după înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari? Sau este nevoie de altă cerere? Momentan fac demersurile pentru Registru.
Eu am 90% facturi externe şi nu am stiut până acum de înregistrarea pentru TVA. Se pare că nici inspectorul meu nu a ştiut.


Codul de TVA te face pe tine operator intracomunitar. Dacă nu ai Cod, nu ai ce căuta în Registru. Dacă ai început deja demersurile pentru Registru, cu siguranţă vei primi refuz. Pe Decizia de înregistrare sunt următoarele posibilităţi:
- abrobarea cererii de înscriere în Registrul operatorilor intracomunitari
şi
- respingerea cererii de înregistrare în Registrul operatorilor intracomunitari

Dacă nu eşti înregistrat în scopuri de TVA vei fi cu siguranţă respinsă.
Deci, demersul este invers.

Dacă ai făcut deja facturi externe anul acesta, e puţin cam problematic.
Sincer, nu înţeleg de ce clienţii tăi BUSINESS UE nu ţi l-au cerut. Fără codul tău de TVA, ei ar fi trebuit să achite TVA în ţara lor.
Nu aş vrea să îţi dau vreo informaţie greşită, aşa că îţi sugerez să mergi să întrebi dacă mai poţi remedia cumva lucrurile. Pe cine să întrebi, asta nu ştiu, dacă zici că nici inspectorul nu ştie.

Succes





 
Mioara Adamopoulou
Mioara Adamopoulou
Romania
Local time: 21:01
Greek to Romanian
+ ...
Re: înregistrare din oficiu Aug 28, 2010

Nici clientii mei din UE nu mi-au spus nimic de VAT no. Anul asta am facut o singura factura externa, fara VAT no, nici nu aflasem de el, iar de cand am aflat, nu am mai facurat nimic, pana nu voi face cererea de atribuire. Ce-i drept, nici inspectoarea mea nu mi-a spus nimic, cat despre inregistrare din oficiu sau notificare acasa...mi-e greu sa cred ca se va intampla.

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »