Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
Elena Iercoşan
Elena Iercoşan
Romania
Local time: 04:14
English to Romanian
+ ...
Hai să-ntindem hora mare ... May 7, 2010

Eu una sigur am ametit.

Am fost cu ceva timp în urmă la Administrația Financiară și cei de-acolo mi-au spus că nu mă obligă nimeni să mă înregistrez pentru TVA extern. Și că, de fapt, sugestia lor ar fi nici să nu o fac, pentru că mi-ar încurca rău socotelile financiare.

Câte bordeie atâtea obiceie?


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Spanish to Romanian
+ ...
Nu şi Nu May 8, 2010

Oana Sandu wrote:

Reiau acest fir cu o serie de intrebari:

1. Dupa ce obtinem codul de TVA pentru colaborarile externe, trebuie sa adaugam TVA-ul la factura? Si in luna facturarii, trebuie sa platim acest TVA la stat?

2. Din experientele voastre, faptul ca suntem platitori de TVA creeaza probleme pentru clienti?

Multumesc mult!


Intrebarea 1:
Pe puncte:
A. Presupunem că nu suntem platitori la intern.
Acel cod de TVA intracomunitar se adaugă doar pe factura externă, este EXCLUS (şi se poate primi amendă) să fie înregistrat pe o factură internă.
Nu se adaugă scriptic nicio sumă la valoarea prestaţiei, reprezentând TVA
Nu se datorează niciun TVA la Stat, TVA-ul intracomunitar are regim de TVA cu taxare inversă.
Asta pentru cazul în care nu suntem plătitori de TVA la intern.

B. Dacă suntem plătitori, trebuie făcută diferenţa între cele două cazuri posibile (şi angajate serviciile unui contabil în opinia mea):
1. Clientul este plătitor de TVA în ţara lui (are cod de TVA intracomunitar) şi atunci se trece codul TVA intracomunitar pe factură şi nu se datorează TVA (domiciliul de prestare este în ţara clientului).
2. Clientul nu este plătitor de TVA în ţara lui (nu are cod de TVA intracomunitar) şi atunci se calculează TVA pe factură ca şi cum ar fi un client din România (domiciliul de prestare este în ţara prestatorului, în România în cazul de faţă).

Intrebarea 2: Nu înţeleg la ce te referi prin fraza "suntem platitori de TVA"
Ai solicitat voluntar să devii plătitor de TVA sau ai depăşit plafonul?
Deoarece cred că este o simplă confuzie/neînţelegere, pot spune aşa:
> Pentru clientul străin nu s-a schimbat nimic, ba mai mult, îi este mult mai bine pentru că în anumite condiţii i se putea solicita să verse TVA-ul aferent facturii.
> Pentru clientul intern (din România) nu s-a schimbat nimic (dacă e vorba doar de TVA-ul intracomunitar).
Dacă însă cu vorbe ticluite şi mârşave (de fapt din necunoaştere) te-au convins să te întregistrezi ca plătitor de TVA şi la intern, nu mă pot pronunţa - firmele preferă facturi cu TVA, persoanele fizice preferă fără TVA evident - răspunsul cred că ţine de portofoliul de clienţi al prestatorului
Eu m-am luptat vr'o 3 zile cu cei de la Admin.Fin., inclusiv cu cei de la corpul de control de la mine de la sector ca sa îi conving să mă înregistreze doar cu TVA intracomunitar (în măsura în care cuvântul acesta mai are un sens juridic după Lisabona).


 
Oana Bunea
Oana Bunea  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
TVA cu taxare inversa? May 8, 2010

Nicolae Zarna wrote:

Intrebarea 1:
Pe puncte:
A. Presupunem că nu suntem platitori la intern.
Acel cod de TVA intracomunitar se adaugă doar pe factura externă, este EXCLUS (şi se poate primi amendă) să fie înregistrat pe o factură internă.
Nu se adaugă scriptic nicio sumă la valoarea prestaţiei, reprezentând TVA
Nu se datorează niciun TVA la Stat, TVA-ul intracomunitar are regim de TVA cu taxare inversă.
Asta pentru cazul în care nu suntem plătitori de TVA la intern.



Multumesc pentru raspuns, Nicolae!

Vorbeam doar de TVA-ul intracomunitar, nu de cel pentru depasirea plafonului.
Practic, pentru clientii externi (de ei este vorba), singurul lucru care se schimba este faptul ca adaugam acest cod de TVA pe factura.
Cat despre regimul de TVA cu taxare inversa, poti sa ne explici cum se aplica acesta in cazul traducatorilor?


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Spanish to Romanian
+ ...
Nu se pricep cei la Admin.Fin. May 8, 2010

Elena Iercoşan wrote:

Eu una sigur am ametit.

Am fost cu ceva timp în urmă la Administrația Financiară și cei de-acolo mi-au spus că nu mă obligă nimeni să mă înregistrez pentru TVA extern. Și că, de fapt, sugestia lor ar fi nici să nu o fac, pentru că mi-ar încurca rău socotelile financiare.

Câte bordeie atâtea obiceie?



Îmi pare rău să spun, dar cei de la Admin.Fin. nu se pricep, e prea nouă normativa.
Peste 3 ani când vor controla anul 2010 or să se priceapă foarte bine când vor veni în control şi primul lucru la care se vor uita o să fie să verifice dacă facturile externe emise după 1 ianuarie 2010 au avut cod de TVA intracomunitar.
Eu m-am luptat mult cu ei, la început la mine la sector cu cei de la asistenţa contribuabilului, au susţinut sus şi tare (dar au refuzat să dea ceva în scris evident) că nu este necesar TVA intracomunitar si că oricum dacă mă înregistrez trebuie să mă înregistrez şi la intern (sic).
Apoi am mers la corpul de control de la mine de la sector (unde cunosc un inspector) care în primă fază mi-a spus acelaşi lucru, după ce mai întâi s-au strâns patru inspectori inclusiv şeful corpului de control.
La un moment dat, o inspectoare de acolo mi-a zis exact aşa: "Ştiţi, noi nu prea ne pricepem acum, pentru că noi acum controlăm ani 2006-2007.
Dar când o să ajungem la anul 2010 sigur o să cunoaştem situaţia la perfecţie" (nota bene).
În final m-au rugat să revin cu un telefon peste o săptămână, când mi-au spus că într-adevăr trebuie să am cod de TVA intracomunitar şi să am grijă să nu am facturi externe cu începere de la 1 ianuarie 2010 fără acel cod.
Probabil că ei îşi fac un "check list" şi cum şansa este foarte mare să existe la fiecare câteva facturi emise după 1 ianuarie 2010 fără TVA intracomunitar este un motiv să verifice în mod special acest aspect.

Părerea mea este să nu te iei după poveşti, pentru că peste 3-4 ani nu o să poţi invoca faptul că aşa ţi-a spus verbal un angajat de la asistenţa contribuabilului.


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Spanish to Romanian
+ ...
Taxarea inversă May 8, 2010

Oana Sandu wrote:
Vorbeam doar de TVA-ul intracomunitar, nu de cel pentru depasirea plafonului.
Practic, pentru clientii externi (de ei este vorba), singurul lucru care se schimba este faptul ca adaugam acest cod de TVA pe factura.
Cat despre regimul de TVA cu taxare inversa, poti sa ne explici cum se aplica acesta in cazul traducatorilor?


Din câte înţeleg taxarea inversă este un mecanism de decontare al TVA între statele participante la sistem (membre ale UE).
Pe noi tot ce ne interesează este că nu datorăm TVA (nu vărsăm, nu reţinem, nu îl înregistrăm pe factură .... nu există =)) ).
Obligaţia noastră este să depunem declaraţiile corespunzătoare pentru fiecare lună în care emitem o factură externă în UE (atenţie, pentru SUA spre exemplu nu se foloseşte acel VAT number). Mai departe se ocupă Min. de Finanţe (centralizează, verifică, transmite datele către nu ştiu cine).

Pentru ca lucrurile să funcţioneze, trebuie respectate condiţiile minime:
- Să figureze pe factură cele două coduri de TVA intracomunitar (al prestatorului şi al beneficiarului).
- Să se depună la termen cele două declaraţii.
În caz contrar, cel mai uşor lucru care se poate întâmpla este să ni se solicite să vărsăm TVA de către client (dacă e din Spania mai e cum mai e, 16%, dacă e dintr-un stat cu TVA 25% şi se trezeşte peste 3 ani ... cu puţin noroc îi dai banii înapoi).


 
Elena Iercoşan
Elena Iercoşan
Romania
Local time: 04:14
English to Romanian
+ ...
Mulțumesc May 8, 2010

Mulțumesc, Nicolae, pentru lămuriri. Ai putea cumva să îmi arăți ce lege ar sta la baza acestei obligații?

Tot ce urmează să fac este să îmi adun nervii și răbdarea și să mai bat la ușile AF.

Mulțumesc.


 
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
English to Romanian
+ ...
Nu e foarte clar ... May 9, 2010

Mie mi s-a răspuns în felul următor:

ART. 133
Locul prestării de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice.

Aşa că nu trebuie sa vă înregistraţi în scopuri de TVA, ptr că TVA va fi plătit în ţara în care se primeşte traducerea. Clientul va calcula TVA cf cotei
... See more
Mie mi s-a răspuns în felul următor:

ART. 133
Locul prestării de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice.

Aşa că nu trebuie sa vă înregistraţi în scopuri de TVA, ptr că TVA va fi plătit în ţara în care se primeşte traducerea. Clientul va calcula TVA cf cotei existente în ţara lui şi va plăti la bugetul statului respectiv.


Precizasem foarte clar că este vorba despre numărul de TVA intracomunitar, nu de altceva ... Ce să mai credem?



[Edited at 2010-05-09 03:53 GMT]

[Edited at 2010-05-09 08:22 GMT]
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Spanish to Romanian
+ ...
Să nu ne lăsăm păcăliţi de funcţionari incompetenţi May 9, 2010

Delia Georgescu wrote:

ART. 133
Locul prestării de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice.


Tocmai aici e una dintre probleme,
Vorbim de conceptul B2B (Business to Business)
În momentul în care emitem o factură ... suntem un business din perspectiva pachetului TVA intracomunitar.
În acest caz avem obligaţia să avem acel cod TVA intracomunitar (chiar dacă cei de la admin. fin încă nu ştiu asta acum, or să o ştie când vin în control).
În cazul în care nu furnizăm un cod de TVA intracomunitar celălalt business (beneficiarul serviciilor noastre) "va calcula TVA cf cotei existente în ţara lui şi va plăti la bugetul statului respectiv". Ori clientul nostru nu vrea să verse acel TVA, care îi creşte în mod artificial costul şi îi scade profitul, şi are posibilitatea să solicite pe cale legală de la prestator (traducător) suma corespunzătoare TVA-ului vărsat.
Repet, dacă suntem un business avem obligaţia să avem acel cod TVA, în baza unui act care a fost precizat la începutul acestui fir.

Ce vreau eu foarte mult să subliniez este: să nu ne lăsăm efectiv păcăliţi de funcţionari incompetenţi/neinformaţi care vor da din umeri când va veni vremea controlului.
Răspunsul standard va fi: nu e treaba noastră, este obligaţia dumneavoastră să cunoaşteţi legea şi să o aplicaţi, noi doar controlăm.


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Spanish to Romanian
+ ...
HG 1620/2009 May 9, 2010

Elena Iercoşan wrote:

Mulțumesc, Nicolae, pentru lămuriri. Ai putea cumva să îmi arăți ce lege ar sta la baza acestei obligații?

Tot ce urmează să fac este să îmi adun nervii și răbdarea și să mai bat la ușile AF.

Mulțumesc.


Postul colegei noastre Monica Tuduce de pe acest fir, din 12 februarie este lămuritor.
De interes practic poate fi şi Ordinul 7/2010 al Ag.Naţ. de Administrare Fiscală

Legătură: http://codfiscal.money.ro/act-pdf/HG-1620-2009-modificare-completare-norme-CF-Vmonitoruloficial.pdf

HG 1620/2009 spune:

Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii
Art. 153^1. — (1) Are obligația să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:

a) ....
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată și care nu are obligația să se înregistreze conform art. 153, și care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

Trebuie avut în vedere că cei de la corpul de control al admin.fin insistă asupra frazei "înainte de prestarea serviciului", probabil o să urmărească în mod special acest aspect în timpul controlului.

Trebuie avut în vedere că în corelare cu art 133 menţionat de colega noastră Delia Georgescu, prestarea serviciilor are loc în ţara beneficiarului (când acesta e plătitor de TVA).

Cu alte cuvinte, întreg punctul (b) se referă la noi şi e greu de găsit ceva care să ne scoată din cauză, eu cel puţin nu ma găsit (prin "noi" mă refer la PFA neînregistraţi la intern ca plătitori de TVA).





[Editat la 2010-05-09 11:45 GMT]


 
Cristina Frasineanu
Cristina Frasineanu  Identity Verified
Local time: 04:14
Member (2013)
English to Romanian
+ ...
insistati May 9, 2010

De acord cu dl. Zarna, si eu am insistat si am obtinut codul, desi la inceput ziceau ceva de 10 mii de eur, ca nu ma incadrez, ca nu trebuie...desi 10 mii de eur e legat de achizitii, nu de prestari, dar am insistat, au mai discutat, si pana la urma am obtinut codul.

 
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
English to Romanian
+ ...
O să mai insist ... May 9, 2010

Cum spuneam, o să mai insist. În orice caz, o să cer ceva scris ...

[Edited at 2010-05-09 18:54 GMT]


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Numar May 10, 2010

Si eu l-am obtinut. Incepe cu RO si e dif de ciful meu. Il pun numai la facturile externe emise de mine sau la cele externe de achizitie, nu e clasicul nr. TVA din RO si se poate primi amenda daca se emit facturile externe
Cum functioneaza:
Ei bine am achizitionat un program de calculator din UE si le-am furnizat acest EU VAT number si pe factura nu apare TVA dar dupa achizitie a trebuit sa achit TVA-ul in Romania la Finante.
Atentie: toate facturile catre extern trebuie dec
... See more
Si eu l-am obtinut. Incepe cu RO si e dif de ciful meu. Il pun numai la facturile externe emise de mine sau la cele externe de achizitie, nu e clasicul nr. TVA din RO si se poate primi amenda daca se emit facturile externe
Cum functioneaza:
Ei bine am achizitionat un program de calculator din UE si le-am furnizat acest EU VAT number si pe factura nu apare TVA dar dupa achizitie a trebuit sa achit TVA-ul in Romania la Finante.
Atentie: toate facturile catre extern trebuie declarate pana pe data de 15 ale lunii. Altfel amenda. Eu mi-am luat amenda pentru ca am declarat numai facturile emise nu si cele de achizitie.
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Spanish to Romanian
+ ...
Decont 301 May 10, 2010

Salut, a reuşit cineva să depună până acum decontul 301, pe care îl depunem când depunem şi declaraţia 390?
Aplicaţia pe care am instalat-o eu de pe situl Min.Fin (ANAF) pare dedicată exclusiv achiziţiilor
Mulţumesc


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 03:14
Italian to Romanian
+ ...
Da May 10, 2010

Scrie undeva în instrucţiunile de completare la Secţiunea 1 - dacă îmi aduc bine aminte - ca ni se aplică şi nouă, în cazul prestărilor de servicii.
Problema apare în programul în sine, unde trebuie să selectezi achiziţii, că altceva nu ai de ales.
E greşit programul, sper că nu te miră
Eu tot aşa completez de vreo 3 luni.

Salut



Nicolae Zarna wrote:

Salut, a reuşit cineva să depună până acum decontul 301, pe care îl depunem când depunem şi declaraţia 390?
Aplicaţia pe care am instalat-o eu de pe situl Min.Fin (ANAF) pare dedicată exclusiv achiziţiilor
Mulţumesc


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 04:14
Spanish to Romanian
+ ...
M-am liniştit May 10, 2010

Monica Tuduce wrote:

Problema apare în programul în sine, unde trebuie să selectezi achiziţii, că altceva nu ai de ales.
Salut



Eu am tot aşteptat până în aprilie şi nu am facturat, în speranţa că s'or limpezi apele ... dar mai e până atunci.
Mâine o să îi sun la telefon să vadă ce fac cu programul.
Dacă vrei să participi ... numărul de telefon pentru reclamaţii privitoare la aplicaţiile de pe situl min.fin. este: 021.319.97.52
Nu de alta, dar nu am chef să declar TVA din achiziţii şi să mă pună să plătesc cândva o tonă de TVA cu penalizăti cu tot.

Mulţumesc mult!


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »