Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 09:43
English to Romanian
+ ...
UE Jul 24, 2014

Annamaria Amik wrote:

Romulus Teodor Minecan wrote:
Nu ar fi totusi mai convenabil financiar, daca nu se face achizitia prin CIF-ul cu RO, sa se faca pe cel fara RO (decat pe persoana fizica)?

Va multumesc pentru raspuns!


Ba da...


Din cunoştinţele mele, achiziţiile de softuri (Trados, etc.) sunt considerate achiziţii de servicii, deoarece se achiziţionează doar licenţa, adică dreptul de folosire a softului respectiv. La achiziţiile (şi prestările) de servicii intracomunitare este obligatorie înregistrarea prealabilă în scopuri de TVA şi în ROI. Nu cred deci că se poate folosi CIF-ul fără RO în acest caz.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 09:43
Romanian to English
+ ...
Produs sau serviciu Jul 24, 2014

MCristy wrote:
Din cunoştinţele mele, achiziţiile de softuri (Trados, etc.) sunt considerate achiziţii de servicii, deoarece se achiziţionează doar licenţa, adică dreptul de folosire a softului respectiv. La achiziţiile (şi prestările) de servicii intracomunitare este obligatorie înregistrarea prealabilă în scopuri de TVA şi în ROI. Nu cred deci că se poate folosi CIF-ul fără RO în acest caz.


La Tg. Mureş, departamentul de metodologie al ANAF nu m-a putut lămuri dacă softul este considerat produs sau serviciu (doamna a admis că nu ştie...).


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 09:43
English to Romanian
+ ...
complicat Jul 25, 2014

Annamaria Amik wrote:

La Tg. Mureş, departamentul de metodologie al ANAF nu m-a putut lămuri dacă softul este considerat produs sau serviciu (doamna a admis că nu ştie...).


Nici mie nu mi-e prea clar de ce Windows-ul e considerat bun

Informaţii suplimentare pe acest subiect se pot citi aici: http://infotva.manager.ro/articole/studii-de-caz/achizitii-software-regim-tva-5314.html

Am întrebat la serviciul de asistenţă a contribuabililor despre statutul furnizorilor de servicii electronice din afara comunităţii, care sunt înregistraţi într-un stat european în sistemul VOES (în speţă, ProZ). Răspunsul a fost că aceşti furnizori nu sunt consideraţi operatori intracomunitari şi deci achiziţia nu trebuie declarată în formularul 390. Se face doar decont special de TVA - care trebuie, evident, achitat.
Achiziţiile intracomunitare, atât de bunuri cât şi de servicii, se pot face fără probleme chiar dacă noi suntem înregistraţi în scopuri de TVA doar pentru prestări. La achiziţiile intracomunitare de bunuri suntem obligaţi să furnizăm cod TVA valid doar dacă valoarea bunurilor depăşeşte 10.000 EUR.


 
Romulus Teodor Minecan
Romulus Teodor Minecan  Identity Verified
Romania
Local time: 09:43
Romanian to English
+ ...
intre timp, am trecut pe la Finante... Aug 3, 2014

MCristy wrote:

Am întrebat la serviciul de asistenţă a contribuabililor despre statutul furnizorilor de servicii electronice din afara comunităţii, care sunt înregistraţi într-un stat european în sistemul VOES (în speţă, ProZ). Răspunsul a fost că aceşti furnizori nu sunt consideraţi operatori intracomunitari şi deci achiziţia nu trebuie declarată în formularul 390. Se face doar decont special de TVA - care trebuie, evident, achitat.



Si mie mi s-a raspuns la fel (desi doamna de la Finante nu mi-a parut a fi chiar sigura in privinta asta), ca furnizorii din afara comunitatii care sunt inregistrati intr-un stat european in sistemul VOES nu sunt operatori intracomunitari si deci achizitiile de la acestia nu trebuie declarate in D390. Am declarat pana la urma achizitia in D301 si am platit integral TVA-ul.

MCristy wrote:

Achiziţiile intracomunitare, atât de bunuri cât şi de servicii, se pot face fără probleme chiar dacă noi suntem înregistraţi în scopuri de TVA doar pentru prestări. La achiziţiile intracomunitare de bunuri suntem obligaţi să furnizăm cod TVA valid doar dacă valoarea bunurilor depăşeşte 10.000 EUR.



La fel mi s-a spus si mie, fara a mi se da insa detalii in privinta plafonului.


Ce nu mi-e foarte clar este daca pot totusi opta pentru folosirea CIF-ului fara RO in cazul unei achizitii intracomunitare (si deci sa platesc TVA-ul direct furnizorului) - sau sunt obligat sa-l folosesc pe cel cu RO.


MCristy wrote:

La achiziţiile (şi prestările) de servicii intracomunitare este obligatorie înregistrarea prealabilă în scopuri de TVA şi în ROI. Nu cred deci că se poate folosi CIF-ul fără RO în acest caz.




Annamaria Amik wrote:

Romulus Teodor Minecan wrote:

Nu ar fi totusi mai convenabil financiar, daca nu se face achizitia prin CIF-ul cu RO, sa se faca pe cel fara RO (decat pe persoana fizica)?



Ba da, dar dacă există posibilitatea de a cumpăra printr-o societate plătitoare de TVA, prin care suma plătită efectiv este mai mică, e de preferat varianta aceea.



 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »