Pages in topic:   < [1 2 3] >
Dyktowanie do komputera
Thread poster: Barbara Gadomska
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 15:05
Polish to English
+ ...
Nic nowego. May 7, 2008

Dragon w dalszym ciągu nie polskiego słownika, więc jest przydatny, lecz tylko w jednym kierunku.
http://www.nuance.com/naturallyspeaking/international/

AM


 
Stanislaw Czech, MCIL CL
Stanislaw Czech, MCIL CL  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 14:05
Member (2006)
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Ciekawy wątek May 11, 2008

Sam mam sporą wadę wzroku i ciągłe problemy z pisaniem na komputerze. W starej wersji Worda uzywałem opcji biały tekst na niebieskim tle - pracowało mi się dużo lepiej ale niestety nie mogę znaleźc tej opcji w Office 2007, a szkoda.

Bardzo pomogło mi przejście z monitora 17" na 24 - szczególnie przy proofreadingu - mam rozsądny rozmiar czcionki w obu dokumentach.

@ Iwona - A gdybyś nanrywała w postaci plików np. MP3 i przesyłała mailem do osoby przep
... See more
Sam mam sporą wadę wzroku i ciągłe problemy z pisaniem na komputerze. W starej wersji Worda uzywałem opcji biały tekst na niebieskim tle - pracowało mi się dużo lepiej ale niestety nie mogę znaleźc tej opcji w Office 2007, a szkoda.

Bardzo pomogło mi przejście z monitora 17" na 24 - szczególnie przy proofreadingu - mam rozsądny rozmiar czcionki w obu dokumentach.

@ Iwona - A gdybyś nanrywała w postaci plików np. MP3 i przesyłała mailem do osoby przepisującej?

Poszukałem trochę informacji na temat programów do dyktowania i wrażenie nie jest zbyt dobre - jeżeli chodzi o dyktowanie w języku polskim to postęp na przestrzeni ostatnich 4 lat jest właściwie żaden.

Za to po raz kolejny trafiłem na Ivonę (www.ivona.com), program, który robi cos dokładnie odwrotnego czyli czyta tekst na głos (potrafi też zapisać tekst do późniejszego odsłuchania w formacie MP3).
Myślę, że zdecydowanie wart on jest 78 PLN.


Pozdrawiam
S

[Edited at 2008-05-11 23:05]

[Edited at 2008-05-11 23:14]
Collapse


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 15:05
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Niebieskie tło May 12, 2008

@Staszku,

W menu Narzędzia kliknij w polecenie Opcje, a następnie kliknij w kartę Ogólne.
Zaznacz pole wyboru Niebieskie tło, biały tekst.

I już.

Te pliki wychodzą strasznie wielkie. Nagrywałam toast weselny jakiemuś Anglikowi polskiego pochodzenia nieznającemu polskiego. Tu chodziło o to, żeby mógł to powiedzieć "po polsku" to, co mu przetłumaczyłam, bo zapis fonetyczny był mu nieznany, a kwasi-fonetyczny bez usłyszenia tekst
... See more
@Staszku,

W menu Narzędzia kliknij w polecenie Opcje, a następnie kliknij w kartę Ogólne.
Zaznacz pole wyboru Niebieskie tło, biały tekst.

I już.

Te pliki wychodzą strasznie wielkie. Nagrywałam toast weselny jakiemuś Anglikowi polskiego pochodzenia nieznającemu polskiego. Tu chodziło o to, żeby mógł to powiedzieć "po polsku" to, co mu przetłumaczyłam, bo zapis fonetyczny był mu nieznany, a kwasi-fonetyczny bez usłyszenia tekstu choćby raz też nie był pomocny.
Kilka słów zaledwie, a pliczysko się zrobiło jak byczysko. Zawaliłam mu skrzynkę na yahoo, mimo że go mocno skompresowałam. Skrzynka na gmailu przyjęła.

Musiałabym poszukać jakiegoś bardziej nowoczesnego programu do MP3. Pewnie.

Ale to jest pomysł. Muszę się do tego przybrać.

Pozdrawiam,

Iwonka
Collapse


 
Stanislaw Czech, MCIL CL
Stanislaw Czech, MCIL CL  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 14:05
Member (2006)
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Można wybrać jakość dźwięku May 12, 2008

Wystarczy już jakies kilkanaście - dwadziescia kilka kilobajtów na sekundę.

Co do Worda to w 2007 nie ma już nawet opcji "Narzędzia" jest tzw. wstążka i wszystko się skomplikowało

Pozdrawiam
Staszek


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 15:05
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Słynne skórki May 12, 2008

Paweł o tym pisał. Ja go nie mam, więc te cierpienia są mi oszczędzone.

Iwonka


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 15:05
Polish to English
+ ...
Kolory May 12, 2008

Stanislaw Czech wrote:



Co do Worda to w 2007 nie ma już nawet opcji "Narzędzia" jest tzw. wstążka i wszystko się skomplikowało

Pozdrawiam
Staszek


W MS Office klikasz:
Panel sterowania - Wygląd i kompozycje - Ekran - Wygląd.

W oknie Wygląd, opcje Zaawansowane ustawiasz dowolny kolor oddzielnie dla wszystkich elementów ekranu Worda, w szczególności czcionki i tła tekstu.


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 15:05
Polish to English
+ ...
uzupełnienie May 12, 2008

Przy tej operacji musi być otwarty albo Word, albo Excel. Te samy zmiany kolorów jednocześnie wskakują do obydwu programów.

AM


 
allp
allp
Poland
Local time: 15:05
English to Polish
+ ...
Nagrywanie May 17, 2008

jest bardzo sensownym pomysłem, ale nie do MP3, bo te pliki są rzeczywiście koszmarnie wielkie.

Trzeba się zaopatrzyć w dyktafon cyfrowy (200-300 zł). Do tego jest płytka z oprogramowaniem. Mój dyktafon ma własny format zapisu, bardzo wydajny - ok. 15 stron tekstu (powieści) = ok. 1 godzina nagrania = ok. 10 MB, a to już spokojnie można wysłać mailem. Na pewno trochę te parametry zależą od tempa mówienia, mnie wychodzi tak jak wyżej.
Tego już się nawet nie
... See more
jest bardzo sensownym pomysłem, ale nie do MP3, bo te pliki są rzeczywiście koszmarnie wielkie.

Trzeba się zaopatrzyć w dyktafon cyfrowy (200-300 zł). Do tego jest płytka z oprogramowaniem. Mój dyktafon ma własny format zapisu, bardzo wydajny - ok. 15 stron tekstu (powieści) = ok. 1 godzina nagrania = ok. 10 MB, a to już spokojnie można wysłać mailem. Na pewno trochę te parametry zależą od tempa mówienia, mnie wychodzi tak jak wyżej.
Tego już się nawet nie daje za bardzo skompresować. Po zipie na takim 10 MB pliku można oszczędzić góra 100 KB.
Mówię tu o nagraniu wysokiej jakości (HQ), a do wyboru mam trzy - low, medium i high - w low i medium pliki wychodzą odpowiednio mniejsze. Testowałam wszystkie jakości z przepisywaczami i medium już nadaje się do użytku, przy low bywają kłopoty. Gdy nagrywam w domu i nie zależy mi na oszczędzaniu pojemności dyktafonu, robię wszystko w high quality, ale medium przydaje się na przykład na wyjazdach, gdy nie ma tego gdzie zrzucić.
Jeszcze jedno: oprócz pełnego programu do odtwarzania nagrań, mam również wtyczkę do Windows Media Playera, która umożliwia odtwarzanie pliku tamże - jest malutka i bez problemu można ją wysłać mailem osobie przepisującej.
Piszę tu o swoim dyktafonie, bo nie wiem, jak pracują inne modele innych producentów, ale przypuszczam, że podobnie.

Ogólnie bardzo polecam przepisywanie. Ja akurat nie mam większych kłopotów ze wzrokiem, ale w pewnym momencie zaczęłam mieć dość samego klepania w klawiaturę. Nagrywanie rzeczywiście oszczędza bardzo dużo czasu, nie wspominając o kręgosłupie, a redakcja takiego mówionego tekstu jest tylko trochę bardziej czasochłonna niż przy tekście wpisanym własnoręcznie.
Zresztą już kiedyś był tu na forum duży wątek o dyktowaniu, bodajże założony przez Tomka Popławskiego.


Aha, i gdyby ktoś potrzebował dobrego przepisywacza, proszę o kontakt przez ProZ - mam kogoś, kogo mogę polecić. Mam nadzieję, że nie naruszam tym reguł forum? Sama dość długo szukałam odpowiedniej osoby i wiem, że może być ciężko znaleźć.

Pozdrawiam
Alina
Collapse


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 09:05
Member (2007)
English to Polish
+ ...
Nagrywanie May 17, 2008

Prawda, Alina, do przepisywania namawiałem usilnie i szczegółowo przed rokiem. Od tego czasu znalazłem sposoby, aby robić to praktycznie we wszelkich formatach, wymaga to kilku dodatkowych kroków, ale idzie błyskawicznie.
Nagrywam od co najmniej 3-4 lat cyfrowo i wysyłam do przepisywania. Mam nową nagrywarkę Sony, która sprzedawana jest z programem Digital Voice Editor; pliki można przerabiać na MP3, ale format natywny ma tę samą kompresję; zwykle nagrywam pliki 25-30 mi
... See more
Prawda, Alina, do przepisywania namawiałem usilnie i szczegółowo przed rokiem. Od tego czasu znalazłem sposoby, aby robić to praktycznie we wszelkich formatach, wymaga to kilku dodatkowych kroków, ale idzie błyskawicznie.
Nagrywam od co najmniej 3-4 lat cyfrowo i wysyłam do przepisywania. Mam nową nagrywarkę Sony, która sprzedawana jest z programem Digital Voice Editor; pliki można przerabiać na MP3, ale format natywny ma tę samą kompresję; zwykle nagrywam pliki 25-30 minut (=1500 slów) i ma to ok. 4 MB - dźwięk mono, jakość standardowa, zupełnie wystarcza. Przy szybkim łączu żaden problem. Nagrywałem i wysyłałem z dziwnych miejsc - hoteli, kafejek internetowych, itp., na kilku kontynentach, bez problemu. Program ma pewne funkcje ułatwiające przepisywanie, jak skróty klawiaturowe do cofania o kilka sekund.
Inteligentna i dyspozycyjna osoba do przepisywania to skarb, więc kiedy znajdziecie, radzę hołubić.
Nie jest to dla mnie kwestia zmęczenia wzroku, a prawie trzykrotnie wyższej wydajności pracy - zamiast 8 godzin pisania, 90 minut nagrywania rano, 8 godzin na nartach lub innych przyjemnościach i 2 godziny korekty wieczorem.

[Edited at 2008-05-17 21:42]
Collapse


 
skrybot
skrybot
Local time: 15:05
Rozpoznawanie mowy polskiej, polski program Jun 16, 2010

polski program do rozpoznawania mowy

firma skrybot zaprezentowała polskie oprogramowanie do rozpoznawania mowy
ze strony skrybot:

Podstawowe funkcjonalności SkryBot doMowy rozpoznawanie mowy w komputerze osobistym, bezpłatnie:
1.Rozpoznawanie mowy z wykorzystaniem mikrofonu oraz rozpoznawanie mowy z uprzednio nagranych plików wav. (w opracowaniu z ograniczeniem w wers
... See more
polski program do rozpoznawania mowy

firma skrybot zaprezentowała polskie oprogramowanie do rozpoznawania mowy
ze strony skrybot:

Podstawowe funkcjonalności SkryBot doMowy rozpoznawanie mowy w komputerze osobistym, bezpłatnie:
1.Rozpoznawanie mowy z wykorzystaniem mikrofonu oraz rozpoznawanie mowy z uprzednio nagranych plików wav. (w opracowaniu z ograniczeniem w wersji bezpłatnej 3 min. pliki)
2.Wizualizacja nagrywanego dźwięku.
3.Ustawianie trybu rozpoznawania mowy szybki / wolny.
4.Wpisywanie rozpoznanego tekstu w dowolne pola tekstowe między innymi Word, pakiet Office, przeglądarki, komunikatory internetowe.
5.Możliwość zmiany skórek programu: tła i czcionki.
6.Konfigurowalne przyciski sterowania oprogramowaniem.
7.Działanie w systemach z rodziny Windows: XP, Vista, 7, 32 oraz 64 bit.
8.Wsadowy tryb rozpoznawania ograniczenie do 3 minutowych plików.

dopiero w płatnej wersji będzie personalizacja co poprawi trafność rozpoznawania
Collapse


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 15:05
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Jak na razie raczej podziękuję... Jun 17, 2010

paw_waw wrote:

firma skrybot zaprezentowała polskie oprogramowanie do rozpoznawania mowy
ze strony skrybot


Przyznam, że wiązałem z tym programem duże nadzieje. W chwili obecnej jednak jest tragicznie... Jakość rozpoznawania bardzo kuleje, o prędkości nawet nie wspomnę.

Rozumiem, że brak profilowania to pewne utrudnienie, ale SAPI 5 (wydane 10 lat temu!) radzi sobie o niebo lepiej (po angielsku, rzecz jasna).


 
Barbara Gadomska
Barbara Gadomska  Identity Verified
Local time: 15:05
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
polski dragon? Oct 26, 2011

Znajomy chwalił się ostatnio nowym iPhonem. "Mogę mu nawet dyktować notatki, a on sam je zapisuje" - powiedział. I zademonstrował: powiedział dwa zdania (po polsku, oczywiście), na ekranie pokręcił się symbol Dragona, a potem wyświetliło się to, co powiedział... Prawie idealnie!
Nie uwierzyłam, spróbowałam sama... Działa, i nie robi chyba więcej błędów niż ja przy szybkim pisaniu.


Czy ktoś z Was cokolwiek o tym wie?


 
Arrakis
Arrakis
Poland
Local time: 15:05
English to Polish
+ ...
Dragon Dictation Oct 26, 2011

Program nazywa się Dragon Dictation i jest od niedawana dostępny na Ipady, phony, etc...
Nie miałem jeszcze okazji testować. Pytanie, kiedy pojawi się na PC.

Arrakis


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 15:05
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Kiedy? Oct 26, 2011

Dragon (NaturallySpeaking) jest na PC od zawsze (tj. 1997 r.), tyle, że nie po polsku.

Logika jednak wskazuje, że skoro mają już, przepraszam za wyrażenie, silnik, to pojawienie się polskiego Dragona to tylko kwestia czasu.

Wydaje mi się (ale pewien nie jestem), że Nuance robi też rozpoznawanie mowy do Androida. Jeśli tak, to faktycznie działa bardzo dobrze.


 
Arrakis
Arrakis
Poland
Local time: 15:05
English to Polish
+ ...
Dragon Dictation Oct 26, 2011

Dragon (NaturallySpeaking) jest na PC od zawsze (tj. 1997 r.), tyle, że nie po polsku.

Tylko, że mówimy o Dragon Dictation, a ten pojawił się komercyjnie po polsku dopiero w tym miesiącu. Wcześniej bawili się z polskim oprogramowaniem do odbiorników GPS. Teraz tylko, kiedy toto się pojawi na PCta?
Jedyny minus, program korzysta do rozpoznawania mowy z zewnętrznych zasobów, czyli serwerów producenta.


Arrakis

[Zmieniono 2
... See more
Dragon (NaturallySpeaking) jest na PC od zawsze (tj. 1997 r.), tyle, że nie po polsku.

Tylko, że mówimy o Dragon Dictation, a ten pojawił się komercyjnie po polsku dopiero w tym miesiącu. Wcześniej bawili się z polskim oprogramowaniem do odbiorników GPS. Teraz tylko, kiedy toto się pojawi na PCta?
Jedyny minus, program korzysta do rozpoznawania mowy z zewnętrznych zasobów, czyli serwerów producenta.


Arrakis

[Zmieniono 2011-10-26 20:09 GMT]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dyktowanie do komputera






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »