Pages in topic:   [1 2 3] >
Jak wygląda mapa rynku tłumaczeń w Polsce?
Thread poster: literary
literary
literary
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
Jan 29, 2015

Podobno 90% tłumaczeń pisemnych jest obecnie w parze angielski-polski-angielski (kilka lat temu pisano o 70%).
Przypuszczam, że Warszawa znacząco dominuje w tej statystyce. A jakie są następne ośrodki w kolejności? Śląsk? Trójmiasto? Łódź?
Czy ważniejsza jest obecność zagranicznych firm, czy też silnych ośrodków uniwersyteckich, czy może eksporterów?


 
marzena l
marzena l
Poland
Local time: 08:39
Polish to English
+ ...
Na czym opiera się statystyka? Jan 30, 2015

Nie wiem, czy jest statystyka na ten temat lub czy ktoś prowadził takie badania. Chyba nie będziemy tu dyskutować o indywidualnych odczuciach? Nawet jeśli taka statystyka jest robiona (ciekawe, przez kogo i na jakiej grupie), to i tak niekoniecznie przekłada się to na indywidualne osoby. Zawsze może być tak, że w ośrodku niszowym ktoś ma duuużo pracy, a w ośrodku z wysoką podażą ktoś będzie bez pracy. Se la vie.

 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 08:39
Polish to English
+ ...
???? Jan 31, 2015

Czy przypuszczasz, że ktokolwiek robi takie statystyki?
Co znaczy, że Warszawa "znacząco dominuje" - pod jakim względem?
Na jakiej podstawie wyobrażasz sobie akurat taką kolejność?
Jak wyobrażasz sobie zbieranie danych do celów statystycznych?


 
literary
literary
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Precyzyjniej Jan 31, 2015

Które miasta są największymi centrami tych tłumaczeń?

 
Grażyna Lesińska
Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 08:39
German to Polish
+ ...
w jakim sensie? Feb 1, 2015

Najwięcej zleceniodawców jest w Warszawie?

 
Paweł Hamerski
Paweł Hamerski
Poland
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
A któżby prowadził taka statystykę? Feb 1, 2015

Ja nie

 
literary
literary
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziwne odpowiedzi Feb 1, 2015

Nie macie żadnego wyobrażenia o tej geografii, żadnej "mentalnej mapy"? Inaczej będzie dla języka niemieckiego, który jest ważny na północnym-zachodzie Polski, inaczej dla angielskiego. Wyobraźcie sobie, że pracujecie w firmie konsultingowej. Albo w Samarze od samochodów. "Słyszałem, że dużym ośrodkiem tłumaczeniowym jest..."

 
Arkadiusz Dymek
Arkadiusz Dymek  Identity Verified
Local time: 08:39
English to Polish
A w ogóle jest tu jakaś korelacja? Feb 1, 2015

Podejrzewam, że związku brak. Wszystko teraz robi się online, skąd są biura, dla których robię zlecenia, przypominam sobie, wypisując fakturę. Patrząc skąd są zleceniodawcy, jestem pewien, że oni też się do tych biur osobiście nie fatygowali.

 
Marcelina Haftka
Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
Jak wygląda mapa rynku tłumaczeń w Polsce? Feb 2, 2015

Nie wiem, czym jest mentalna mapa rynku tłumaczeń, ale jakoś nie widzę powodu, dla którego tłumacza czy klienta docelowego miałaby interesować liczba BT na 1km2 lub 1000 mieszkańców danej miejscowości. (Pomijam oczywiście część tłumaczeń uwierzytelnionych wykonywanych na rzecz osób fizycznych.)

Internet rządzi się swoimi prawami, a i przetargi niewiele z geografią mają wspólnego (obecnie tłumaczę materiały klienta z mojego miasta, które to materiały otrzy
... See more
Nie wiem, czym jest mentalna mapa rynku tłumaczeń, ale jakoś nie widzę powodu, dla którego tłumacza czy klienta docelowego miałaby interesować liczba BT na 1km2 lub 1000 mieszkańców danej miejscowości. (Pomijam oczywiście część tłumaczeń uwierzytelnionych wykonywanych na rzecz osób fizycznych.)

Internet rządzi się swoimi prawami, a i przetargi niewiele z geografią mają wspólnego (obecnie tłumaczę materiały klienta z mojego miasta, które to materiały otrzymałam od 3 różnych BT z 3 różnych miejscowości oddalonych od siebie o setki kilometrów).

Ostry podział "niemiecki przy ścianie zachodniej, a rosyjski przy wschodniej" chyba już bardziej do stereotypów należy...
Collapse


 
literary
literary
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Top secret Feb 2, 2015

Wiem tyle, co wiedziałem.

 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 08:39
Polish to English
+ ...
? Feb 2, 2015

"Słyszałem, że dużym ośrodkiem tłumaczeniowym jest..."

A co to znaczy, że jakieś miasto "dużym ośrodkiem tłumaczeniowym jest"?


 
Ewa Olszowa
Ewa Olszowa  Identity Verified
Canada
Local time: 03:39
Polish to English
+ ...
MS Feb 3, 2015

Jedyna mapa jaka mi przychodzi do głowy to lista tłumaczy przysięgłych na stronie MS. Ale czy to się przekłada na ilość zleceń i tereny geograficzne, dla których wykonują tłumaczenia to może być zupełnie inna sprawa.

 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
Dyskusja bezcelowa Feb 3, 2015

Żeby móc dyskutować o ewentualnej mapie rynku tłumaczeń w Polsce, trzeba by wcześniej przyjąć pewne założenia. Np. rodzaj tłumaczeń (literackie? uwierzytelnione? dla firm i instytucji? dla osób prywatnych?) Trzeba też wziąć pod uwagę, że w zasadzie nie ma jednego rynku tłumaczeń. Są tłumaczenia najbardziej typowe (wszelkiego rodzaju dokumenty firmowe, a więc umowy, specyfikacje, oferty, strony internetowe itd.), są też tłumaczenia dla instytucji państwowych i unijnych,... See more
Żeby móc dyskutować o ewentualnej mapie rynku tłumaczeń w Polsce, trzeba by wcześniej przyjąć pewne założenia. Np. rodzaj tłumaczeń (literackie? uwierzytelnione? dla firm i instytucji? dla osób prywatnych?) Trzeba też wziąć pod uwagę, że w zasadzie nie ma jednego rynku tłumaczeń. Są tłumaczenia najbardziej typowe (wszelkiego rodzaju dokumenty firmowe, a więc umowy, specyfikacje, oferty, strony internetowe itd.), są też tłumaczenia dla instytucji państwowych i unijnych, są tłumaczenia literackie, informatyczne (lokalizacje) a także zupełnie niszowe - często wykonywane przez hobbystów, studentów itd. Ponieważ tłumaczyć może w zasadzie każdy, to, aby poznać faktyczy rynek (rynki) tłumaczeń w Polsce, trzeba by doktorat napisać (bo domyślam się, że jeszcze nikt na ten pomysł nie wpadł).
Podsumowując: jakie pytanie - takie odpowiedzi.
Collapse


 
magdadh
magdadh
United Kingdom
Local time: 07:39
Polish to English
+ ...
A w ogole to jaka populacje badamy, nawet hipotetycznie? Feb 3, 2015

Innymi słowy, czy chodzi o geograficzną lokalizację tłumaczy, użytkowników końcowych, posredników/agencji? Ja pewnie jestem nietypowa, ale moje zlecenia są praktycznie wszystkie z Polski a ja się fizycznie znajduje w szkockiej dziczy.

I na jakiej podstawie to liczyć - liczby zleceń, liczby słow, kwot zapłaconych (choć nalezy mieć nadzieję, że jest korelacja między tymi dwoma ostatnimi).

Mam także poczucie, że masa tekstów (i może najbardziej w p
... See more
Innymi słowy, czy chodzi o geograficzną lokalizację tłumaczy, użytkowników końcowych, posredników/agencji? Ja pewnie jestem nietypowa, ale moje zlecenia są praktycznie wszystkie z Polski a ja się fizycznie znajduje w szkockiej dziczy.

I na jakiej podstawie to liczyć - liczby zleceń, liczby słow, kwot zapłaconych (choć nalezy mieć nadzieję, że jest korelacja między tymi dwoma ostatnimi).

Mam także poczucie, że masa tekstów (i może najbardziej w parze POL/ENG) jest tłumaczona, jakoś tam, in-house...
Collapse


 
literary
literary
Local time: 08:39
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
O, znalazłem tę mapkę: Feb 4, 2015

http://przysiegle.pl/nasi-tlumacze/

 
Pages in topic:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jak wygląda mapa rynku tłumaczeń w Polsce?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »