Off topic: Legrácky s DPH a ručení za neodvedenou daň
Thread poster: Milan Condak
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 05:52
English to Czech
Nov 28, 2013

Koupil jsem si knihu a zaplatil jsem platební kartou. Dostal jsem daňový doklad (258+39=297 Kč) a na něm DIČ CZ47682779.
Dnes jsem zjistil, že společnost není od 1.1.2009 plátcem DPH, protože je členem ve skupině CZ699000530. Všimněte si, že číslo skupiny má 9 (devět) číslic.

Na webu http://adisreg.mfcr.cz
jsem našel že uvedená skupina používá tři bankovní �
... See more
Koupil jsem si knihu a zaplatil jsem platební kartou. Dostal jsem daňový doklad (258+39=297 Kč) a na něm DIČ CZ47682779.
Dnes jsem zjistil, že společnost není od 1.1.2009 plátcem DPH, protože je členem ve skupině CZ699000530. Všimněte si, že číslo skupiny má 9 (devět) číslic.

Na webu http://adisreg.mfcr.cz
jsem našel že uvedená skupina používá tři bankovní účty a není nespolehlivý plátce. OK.

Co se stane, až finanční úřad zjistí, že platba z mojí karty neskončila na jednom z uvedených účtů?
Prodejny vydávají od roku 2009 daňové doklady s nepravdivými údaji o plátci DPH.

Milan,
neplátce DPH, protože jí nerozumí

[Edited at 2013-11-28 21:28 GMT]

[Edited at 2013-11-28 23:01 GMT]
Collapse


 
Václav Pinkava
Václav Pinkava  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 04:52
Czech to English
+ ...
Jste si jist, že existuje problém? Nov 28, 2013

http://www.librex.cz/onas.php?st=ko

 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 05:52
English to Czech
TOPIC STARTER
Jsem si jist, že existuje podivný zákon Nov 28, 2013

Václav Pinkava wrote:

http://www.librex.cz/onas.php?st=ko



Každý by měl zodpovídat pouze za svoji činnost a za svoje závazky.

Milan


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 05:52
English to Czech
TOPIC STARTER
34. znění zákona o DPH Jan 2, 2014

Milan Condak wrote:

Každý by měl zodpovídat pouze za svoji činnost a za svoje závazky.

Milan


Koupil jsem si harddisk a, zaplatil jsem kartou, na faktuře není uveden žádný bankovní účet.
Pro klid duše, jsem se podíval na 34. znění zákona o DPH k 1.1.2014.
Za nezaplacenou daň ručím pouze podle odstavce (3), pokud je dodavatel nespolehlivým plátcem.
Mého dodavatele jsem našel jako spolehlivého plátce, všechno je OK.


§ 109

Ručení příjemce zdanitelného plnění

(1) Plátce, který přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněné jiným plátcem nebo poskytne úplatu na takové plnění (dále jen „příjemce zdanitelného plnění“), ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud v okamžiku jeho uskutečnění věděl nebo vědět měl a mohl, že

a) daň uvedená na daňovém dokladu nebude úmyslně zaplacena,

b) plátce, který uskutečňuje toto zdanitelné plnění nebo obdrží úplatu na takové plnění (dále jen „poskytovatel zdanitelného plnění“), se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže daň zaplatit, nebo

c) dojde ke zkrácení daně nebo vylákání daňové výhody.


(2) Příjemce zdanitelného plnění ručí také za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud je úplata za toto plnění

a) bez ekonomického opodstatnění zcela zjevně odchylná od obvyklé ceny,

b) poskytnuta zcela nebo zčásti bezhotovostním převodem na účet vedený poskytovatelem platebních služeb mimo tuzemsko, nebo

c) poskytnuta zcela nebo zčásti bezhotovostním převodem na jiný účet než účet poskytovatele zdanitelného plnění, který je správcem daně zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup, a pokud úplata za toto plnění překračuje dvojnásobek částky podle zákona upravujícího omezení plateb v hotovosti, při jejímž překročení je stanovena povinnost provést platbu bezhotovostně.


(3) Příjemce zdanitelného plnění ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud je v okamžiku jeho uskutečnění o poskytovateli zdanitelného plnění zveřejněna způsobem umožňujícím dálkový přístup skutečnost, že je nespolehlivým plátcem.


(4) Příjemce zdanitelného plnění, které spočívá v dodání pohonných hmot distributorem pohonných hmot podle zákona upravujícího pohonné hmoty, ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud v okamžiku jeho uskutečnění není o poskytovateli zdanitelného plnění zveřejněna způsobem umožňujícím dálkový přístup skutečnost, že je registrován jako distributor pohonných hmot podle zákona upravujícího pohonné hmoty.
- - -
Pochybnost mi zůstává pouze u odstavce (2) písmeno b) . Pokud není platba platební kartou považovaná za bezhotovostní převod, jsem v klidu.

Milan


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 05:52
English to Czech
TOPIC STARTER
Povinnost zveřejňovat číslo bankovního účtu Jan 3, 2014

Milan Condak wrote:

Za nezaplacenou daň ručím pouze podle odstavce (3), pokud je dodavatel nespolehlivým plátcem.



Moje hrátky s čísly účtů a se slovíčky pokračovaly.

Pokusil jsem se do účetního programu stáhnout informaci o tom, zda je "plátce spolehlivý" a jeho číslo účtu. V § 96, odstavci 1 je uvedeno:

(1) V přihlášce k registraci plátce je osoba povinná k dani povinna uvést také čísla všech svých účtů u poskytovatelů platebních služeb, pokud jsou používány pro ekonomickou činnost.

Výsledek šesti pokusů: dvakrát jsem stáhl i čísla účtů, jindy byl plátce spolehlivý a čísla účtů se nenačetla.

Co je uvedeno v odstavci 2?

(2) Osoba povinná k dani je oprávněna určit, která čísla účtů podle odstavce 1 budou zveřejněna způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Znamená to, že plátce DPH (osoba povinná k dani) DOBROVOLNĚ POVOLUJE, aby správce daně zveřejnil jeho číslo účtu.

Když jsem navštívil jednotlivé stránky, zjistil jsem, že někteří plátci DPH to již zjistili a ukončili dobrovolné zveřejnění svého bankovního účtu.

Výsledkem je, že program nemůže číslo účtu stáhnout.
Číslo účtu je možno z webové stránky opsat, protože tam je uvedeno, včetně data, dokdy plátce DPH se zveřejněním souhlasil.

Tím jsem celé moje pátrání po zveřejňování bankovních účtů UKONČIL.

Milan


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 05:52
English to Czech
TOPIC STARTER
Byl vydán vzor č. 2 tiskopisu MFin 5111 Apr 23, 2014

Milan Condak wrote:

Tím jsem celé moje pátrání po zveřejňování bankovních účtů UKONČIL.



Změna zákona o DPH se promítla do nového vzoru tiskopisu.

Byl vydán vzor č. 2 tiskopisu MFin 5111

Oznámení o změně registračních údajů
Žádost o zrušení registrace

http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5111_2.pdf?201404230902

Na první pohled se neliší od vzoru č.1. Je zde možnost uvést, že účet nemá být zveřejněn. Přitom se nadále tvrdí "Příjemce plnění ručí za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění, pokud je úhrada provedena na jiný než zveřejněný účet."
Od ledna 2014 je možno spravovat majetek ve svěřeneckém fondu, ten musí také oznámit číslo bankovnho účtu.

V pokynech k bodu 12:

"Křížkem vyberte, zda hlásíte zrušení nebo nový účet u poskytovatele platebních služeb. V obou případech vyplňte požadované položky. V položce typ
ID banky vyplňte typ identifi kace banky, tj. např. BIC, FW, SC. Pro účely daně z přidané hodnoty uveďte kromě změny účtů evidovaných správcem
daně také případné změny v jejich zveřejňování (§ 96 zákona o dani z přidané hodnoty).

Podle § 96 zákona o dani z přidané hodnoty je osoba povinná k dani (plátce) povinna uvést čísla všech svých účtů pro ekonomickou činnost a je oprávněna určit, zda budou tato čísla účtů zveřejněna.
Příjemce plnění ručí za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění, pokud je úhrada provedena na jiný než zveřejněný účet (§ 109 odst. 2 písm. c) zákona o dani
z přidané hodnoty).

Svěřenský fond musí oznámit změny týkající se účtů určených pro správu majetku ve svěřenském fondu."

Možná je změn více, ale o zveřejňování a kontrole bankovních účtů jsem již psal, tak jsem se na to opět zaměřil.

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Legrácky s DPH a ručení za neodvedenou daň






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »