Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >
DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 10:51
English to Czech
Co to je zákon? Nov 13, 2012

Tomas Mosler, MITI wrote:

Původní návrh (s přehledem změn) je tady:
http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=96595
(Dle historie v prohlížeči jsem se na to díval na začátku října.)



Právní předpis, který přináší jistotu uvedeným subjektům, uvádí práva a povinnosti a je vymahatelný. Aktuální je verze číslo 28.

Rád používám tento web na kterém jsou zákony a další předpisy:

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235/zneni-20121101

Zákon o dani z přidané hodnoty
§ 2
Předmět daně
(1) Předmětem daně je

b) poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti, s místem plnění v tuzemsku,
--
Nikde nevidím, že předmětem daně je přijetí služby. Možno to je možno odvodit z následujících paragrafů.
--
Na záložce Historie
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235/info

najdete původní 1. verzi a dalších 30 verzí. Od informace o 20. verzi, která přinesla "nové povinnosti" jich parlament schválil dalších 11.
Od té doby ještě neuplynuly 3 roky.
Všimněte si, že některé verze platily několik měsíců, nejrychlejší byla změna na verzi č. 24, přišla 22 dnů po verzi č. 23.

verze č.
Znění od
Novely
Poznámka
--
20.
1.1.2010
489/2009 Sb., 362/2009 Sb.

21.
29.4.2010
120/2010 Sb.

22.
1.1.2011
199/2010 Sb., 281/2009 Sb.

23.
8.3.2011
47/2011 Sb.

24.
1.4.2011
47/2011 Sb., 261/2007 Sb.

25.
1.1.2012
457/2011 Sb., 370/2011 Sb., 47/2011 Sb.

26.
1.4.2012
375/2011 Sb., 370/2011 Sb.

27.
1.7.2012
167/2012 Sb., 18/2012 Sb.

28.
1.11.2012
333/2012 Sb., 370/2011 Sb.
Aktuální verze.

29.
1.1.2013
18/2012 Sb., 457/2011 Sb., 370/2011 Sb., 261/2007 Sb.

30.
1.1.2015
458/2011 Sb.

31.
1.7.2015
47/2011 Sb.

K dispozici jsou i platné texty (nikoli záměry MF), které mají (do té doby mohou ještě být změny) platit od 1.1.2015 a od 1.7.2015.
Tj. mají platit za dva a půl roku. Mezitím budou provedeny změny, které nebyly schváleny ani publikovány.

Milan


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Nov 13, 2012

Předmět daně
(1) Předmětem daně je

b) poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti, s místem plnění v tuzemsku,
--
Nikde nevidím, že předmětem daně je přijetí služby. Možno to je možno odvodit z následujících paragrafů.

Myslím, že by bylo přesnější "přijatá" (nebo naopak "poskytnutá") služba. Tak či tak, při plnění v tuzemsku se (což asi chceš naznačit) DPH počítá na straně poskytovatele služby.

Jenže při poskytnutí firmě do zahraničí (v EU) se to mění a odpovědnost za kalkulaci a deklaraci DPH má příjemce (místem plnění je zahraničí).


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 10:51
English to Czech
Já už jsem si užil a příležitost dávám mladším Nov 13, 2012

Tomas Mosler, MITI wrote:

Předmět daně
(1) Předmětem daně je

b) poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti, s místem plnění v tuzemsku,
--
Nikde nevidím, že předmětem daně je přijetí služby. Možná to je možno odvodit z následujících paragrafů.

Myslím, že by bylo přesnější "přijatá" (nebo naopak "poskytnutá") služba. Tak či tak, při plnění v tuzemsku se (což asi chceš naznačit) DPH počítá na straně poskytovatele služby.

Jenže při poskytnutí firmě do zahraničí (v EU) se to mění a odpovědnost za kalkulaci a deklaraci DPH má příjemce (místem plnění je zahraničí).


Zákon říká: "poskytnutí služby"

"Jenže při poskytnutí firmě do zahraničí (v EU) se to mění" - již neplatí ustanovení, že předmětem služby...?
Dodavatel nemusí nic vykazovat, hlásit a de facto přiznat základ daně k "poskytnutí služby za úplatu" která zaplacena není a třeba nikdy nebude?

"deklaraci DPH má příjemce" - proč dodavatel zadarmo vyplňuje nějaká hlášení, pořizuje si datovou schránku / elektronický podpis nebo odesílá poštou (za svoje peníze) potvrzení o přijetí elektronického podání?

//V roce 1993 jsem byl poprvé čtvrtletním plátcem DPH. Vždy po uplynutí prvního měsíce ve čtvrtletí MF změnilo formulář Přiznání. Čtyřikrát mne místní FÚ vyzval doporučeným dopisem, abych podal dodatečné Přiznání na novém tiskopise. Vždy když přinesl Přiznání na novém tiskopise, vzal jsem si tiskopis na následující čtvrtletí.
Za rok 1993 jsem odevzdal devět (9) Přiznání, ačkoli to byl normální přípravný rok pro vstup do EU a měl 4 čtvrtletí. Vydržel jsem to do roku 2004.//

Pokud nebudu státním aparátem donucen, abych se stal registrovaným plátcem DPH, předmětem sankcí, které mi mohou správní a finanční úřady ukládat, nikdy se této hry s nevyváženými pravidly hry nezúčastním. Na straně státu je právo a na straně povinné osoby jsou povinnosti. Nejsem stát.

Tím jsem ukončil moje vstupy na téma DPH. Moje téma to není.

Tomáši, viděl jsem, že hodně lidem jsi vysvětlil co potřebovali vědět. Pokračuj v tom.
Cituj zákony a ne předchozí výroky převzatých výroků. Problémem zůstává, že zákony jsou nejasné a nejednoznačné.

S pozdravem,

Milan


[Upraveno: 2012-11-13 18:28 GMT]


 
Ludek Vasta
Ludek Vasta
Czech Republic
Local time: 10:51
Polish to Czech
+ ...
Kleinunternehmer v Německu - díky Nov 13, 2012

Díky za odpovědi na můj včerejší dotaz. Klient se poradil i u sebe v Německu a i jemu řekli, že mu budu muset účtovat i DPH.

 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Nov 13, 2012

Přijde mi, že zrovna zákon o DPH je celkem přehledný (ovšem ne krátký :) ).

"Jenže při poskytnutí firmě do zahraničí (v EU) se to mění" - již neplatí ustanovení, že předmětem služby...?
Dodavatel nemusí nic vykazovat, hlásit a de facto přiznat základ daně k "poskytnutí služby za úplatu" která zaplacena není a třeba nikdy nebude?

Neříkal jsem, že nemusí nic vykazovat (viz níže). Ale nestará se (na rozdíl od situace poskytnutí služby v ČR) o částku DPH (ani o její úhradu) vypočítanou zahraničním odběratelem.

"deklaraci DPH má příjemce" - proč dodavatel zadarmo vyplňuje nějaká hlášení, pořizuje si datovou schránku / elektronický podpis nebo odesílá poštou (za svoje peníze) potvrzení o přijetí elektronického podání?

Dodavatel dodávající služby do EU nevyplňuje do souhrnného hlášení ani do přiznání žádnou částku daně, pouze hodnotu služeb (účtovanou částku). Neřeší, jestli v Německu počítají DPH 10 % nebo ve Francii 20 %, napíše základ a DIČ odběratele a žádné kalkulace daně za jednotlivé zakázky neprovádí. Kdyby to musel počítat za ty cizince, jo, to by pak byl nářez. :)

Cituj zákony

To raději ne. :)


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
Německo Nov 13, 2012

Díky za odpovědi na můj včerejší dotaz. Klient se poradil i u sebe v Německu a i jemu řekli, že mu budu muset účtovat i DPH.

Má ta jeho firma DIČ? Jestli jo, tak mi přijde, že vznikne aspoň formálně pěknej chaos. :) (Budete ho mít v souhrnném hlášení, ale přitom daň zaplatí českou, tudíž to ještě budete rozepisovat v přiznání.)


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 10:51
English to Czech
Detail k dříve uvedenému Nov 13, 2012

Tomas Mosler, MITI wrote:

Přijde mi, že zrovna zákon o DPH je celkem přehledný (ovšem ne krátký :) ).

"Jenže při poskytnutí firmě do zahraničí (v EU) se to mění" - již neplatí ustanovení, že předmětem služby...?
Dodavatel nemusí nic vykazovat, hlásit a de facto přiznat základ daně k "poskytnutí služby za úplatu" která zaplacena není a třeba nikdy nebude?

Neříkal jsem, že nemusí nic vykazovat (viz níže). Ale nestará se (na rozdíl od situace poskytnutí služby v ČR) o částku DPH (ani o její úhradu) vypočítanou zahraničním odběratelem.

Dodavatel dodávající služby do EU nevyplňuje do souhrnného hlášení ani do přiznání žádnou částku daně, pouze hodnotu služeb (účtovanou částku). Neřeší, jestli v Německu počítají DPH 10 % nebo ve Francii 20 %, napíše základ a DIČ odběratele a žádné kalkulace daně za jednotlivé zakázky neprovádí. Kdyby to musel počítat za ty cizince, jo, to by pak byl nářez. :)


Už jsem uvedl výše, že dodavatel hlásí výši svých příjmů pro daň z příjmů, ikdyž je nemusí dostat zaplacené.
Vím jak se vyplňuje příznání, Souhrné hlášení a další balast. Jednou jsem ověřoval 6 DIČ a 4 byla chybně uvedená - půl hodiny promarněného času.
--
Některým dodavatelům mimo ČR fakturování DPH u služeb do ČR nedělá problém.
ProZ.com mi poslal v roce 2012 zálohovou fakturu, po úhradě jsem dostal konečnou fakturu. (Částky jsem smazal.)

VAT ID (Europe) EU276000137
VAT (20%):
Balance Due (USD): 0.00

Vyhrál jsi 10:0. Zákon je jasný, přehledný, pojmy jsou jednoznačné a rozumí jim maturant bez slovníku a bez kurzu. 31. verze zákona je známkou jistoty a stability.
Máš to rád a já ne.

Milan


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Nov 13, 2012

Už jsem uvedl výše, že dodavatel hlásí výši svých příjmů pro daň z příjmů, ikdyž je nemusí dostat zaplacené.

Ano, já pouze říkám, že pro zahraničního odběratele je to jinak s výpočtem a placením. Český dodavatel platí DPH jen za české odběratele, u zahraničních se o toto v případě firem nestará (takže pak nejen že "nemusí" - ani nemá co dostávat).


Některým dodavatelům mimo ČR fakturování DPH u služeb do ČR nedělá problém.

Myslím, že to ničemu neodporuje. Třeba jsi nebyl plátcem DPH a Španělé (nebo kde má Proz EU sídlo) nemají tak přísný zákon jako Češi (co se týká vzniku plátce DPH při přijetí služby ze zahraničí). Pokud vím, tak plátci DPH (nevím, jak je s vlastníky DIČ, kteří nejsou plátci DPH) mohou v platebním formuláři zadat DIČ a výsledná částka zůstane bez DPH.

"ProZ.com is obliged by EU law to add VAT for online services when purchased by private customers living in the European Union. However, companies or freelancers with a valid VAT number (also called a turnover ID number) are not affected by this regulation! If you have a VAT number and enter it in the appropriate field, no VAT will be added."


Vyhrál jsi 10:0. Zákon je jasný, přehledný, pojmy jsou jednoznačné a rozumí jim maturant bez slovníku a bez kurzu. 31. verze zákona je známkou jistoty a stability. Máš to rád a já ne.

Ale kdež vyhrál. On byl nějaký zápas? :) Nemám to rád, ale když musím plavat, tak plavu. Novelizace jsou někdy bizarní (podivnost typu 3 sazby DPH během půl roku, což teď reálně hrozí), jindy přijatelné; společnost není statická (a jízdní řády taky neplatí 20 let tytéž, i když vlaky jistě jezdily i podle těch dřívějších). Zákon o daních z příjmů mi přijde větší "divočina" než o DPH.


 
Ludek Vasta
Ludek Vasta
Czech Republic
Local time: 10:51
Polish to Czech
+ ...
Ta německá firma neuvedla DIČ Nov 14, 2012

Tomas Mosler, MITI wrote:
Má ta jeho firma DIČ? Jestli jo, tak mi přijde, že vznikne aspoň formálně pěknej chaos. :) (Budete ho mít v souhrnném hlášení, ale přitom daň zaplatí českou, tudíž to ještě budete rozepisovat v přiznání.)


Pokud má DIČ, tak mi ho neuvedl. Právě na dotaz, jaký má DIČ, mi odpověděl, že je ten Kleinpodnikatel a není tedy plátce DPH. Nedal mi ani nějakou obdobu IČ, takže mám jen jméno a adresu.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Nov 14, 2012

Musí mít aspoň nějaké IČO, jen jméno a adresa v případě Německa podle mě nestačí. (FÚ to může ověřovat a Vy pak v lepším případě doložíte aspoň tento údaj, resp. napíšete nějakou identifikaci do faktury. Do souhrnného hlášení se myslím dají napsat jen odběratelé s DIČ, takže toto by pak bylo nutné napsat někam zvlášť do přiznání.)

Ještě jednou - pokud je to podnikatel (ať už s DIČ nebo bez DIČ), pak mu pokud vím českou DPH ne�
... See more
Musí mít aspoň nějaké IČO, jen jméno a adresa v případě Německa podle mě nestačí. (FÚ to může ověřovat a Vy pak v lepším případě doložíte aspoň tento údaj, resp. napíšete nějakou identifikaci do faktury. Do souhrnného hlášení se myslím dají napsat jen odběratelé s DIČ, takže toto by pak bylo nutné napsat někam zvlášť do přiznání.)

Ještě jednou - pokud je to podnikatel (ať už s DIČ nebo bez DIČ), pak mu pokud vím českou DPH neúčtujete.

Teoreticky by to šlo udělat tak, že byste mu zakázku poskytl jako soukromníkovi-nepodnikateli (ovšem je otázka, co on bude s překladem dělat) - pak co je mi známo účtujete českou DPH.

Docela by mě zajímalo, jak je v německém právu upravena povinnost stát se plátcem DPH na základě přijetí služby ze zahraničí.

Pokud se prezentuje jako podnikatel (ať už bez DIČ nebo s ním, ale netváří se vstřícně na řešení této záležitosti), pak bych ho požádal o potvrzení sdělení ("disclaimeru"), kde uvedete něco v tom smyslu, že Vy máte povinnost podle čekého zákona uvést pouze základ daně a výpočet a přiznání daně je jeho odpovědnost (pokud taková na jeho straně vzniká) jako podnikatele dle platných zákonů. Jak s tím naloží a zda německý zákon určuje to nebo ono, to už je jeho věc, ale Vy aspoň máte něco v ruce, že jste ho na toto upozornil z pohledu úpravy této problematiky dle českého práva.
Collapse


 
Jiri Farkac
Jiri Farkac  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2008)
English to Czech
nakup bez DPH Nov 14, 2012

V souvislosti s tím, že nás některé postihla povinnost stát se plátcem DPH, měla by z toho vyplývat jistá výhoda - tedy nákup prostředků s nárokem na vrácení DPH.
Zatím mi to nestálo za to, ale nyní kupuji počítač. To už je větší částka případně vrácené DPH.
Moje nezkušenost spočívá v tom, jestli musím při nákupu uvádět DIČ, čímž pádem budou na nákup platit jiné, méně výhodné podmínky (kratší záruční doba, nemožnost vrátit
... See more
V souvislosti s tím, že nás některé postihla povinnost stát se plátcem DPH, měla by z toho vyplývat jistá výhoda - tedy nákup prostředků s nárokem na vrácení DPH.
Zatím mi to nestálo za to, ale nyní kupuji počítač. To už je větší částka případně vrácené DPH.
Moje nezkušenost spočívá v tom, jestli musím při nákupu uvádět DIČ, čímž pádem budou na nákup platit jiné, méně výhodné podmínky (kratší záruční doba, nemožnost vrátit do 14 dní). Nebo nakoupím bez uvedení DIČ jako spotřebitel, ale u FU přesto uplatním odpočet DPH.
Zdá se mi, že od roku 2012 nemusí doklad o nákupu obsahovat DIČ kupujícího...
Prosím o Vaše zkušenosti
Děkuji
Collapse


 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2007)
English to Czech
+ ...
-- Nov 14, 2012

To nevím, ale už mám takto 2 počítače, baterii do notebooku, náplně do diáře atd. A všude po mě formuláře chtěly jak ič, tak dič.

 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 10:51
English to Czech
Zjednodušený doklad do 10.000 Kč Nov 14, 2012

Jiri Farkac wrote:

V souvislosti s tím, že nás některé postihla povinnost stát se plátcem DPH, měla by z toho vyplývat jistá výhoda - tedy nákup prostředků s nárokem na vrácení DPH.
Zatím mi to nestálo za to, ale nyní kupuji počítač. To už je větší částka případně vrácené DPH.
Moje nezkušenost spočívá v tom, jestli musím při nákupu uvádět DIČ, čímž pádem budou na nákup platit jiné, méně výhodné podmínky (kratší záruční doba, nemožnost vrátit do 14 dní). Nebo nakoupím bez uvedení DIČ jako spotřebitel, ale u FU přesto uplatním odpočet DPH.
Zdá se mi, že od roku 2012 nemusí doklad o nákupu obsahovat DIČ kupujícího...
Prosím o Vaše zkušenosti
Děkuji


Jako občan nakupuji v obchodech a když nechci mít firemní identifikační údaje na dokladech z prodejny, požádám o zjednodušený doklad. Ustanovení platí od roku 1993. Raději cituji:

"http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235/zneni-20121101

§ 28
Daňový doklad při dodání zboží, převodu nemovitosti nebo poskytnutí služby
(2) Běžný daňový doklad musí obsahovat

(3) Plátce uskutečňující zdanitelná plnění s úplatou za hotové, prostřednictvím platební karty nebo šekem je povinen na požádání vystavit zjednodušený daňový doklad, a to ihned při uskutečnění zdanitelného plnění nebo přijetí úplaty, pokud k přijetí dojde před uskutečněním zdanitelného plnění. Zjednodušený daňový doklad může plátce vystavit rovněž za služby, které jsou poskytovány prostřednictvím elektronických prostředků a jejich poskytnutí je podmíněno zaplacením a úplata za tyto služby je prováděna bankovním převodem. Zjednodušený daňový doklad je možno vystavit jen tehdy, je-li částka za zdanitelná plnění včetně daně nejvýše 10 000 Kč. Zjednodušený daňový doklad nelze vystavit v případě prodeje zboží, které je předmětem spotřební daně z lihu a tabákových výrobků, za jiné než pevné ceny pro konečného spotřebitele.

(4) Zjednodušený daňový doklad musí obsahovat

a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,

b) daňové identifikační číslo plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,

c) evidenční číslo daňového dokladu,

d) rozsah a předmět zdanitelného plnění,

e) datum uskutečnění zdanitelného plnění nebo datum přijetí úplaty, podle toho, který den nastane dříve,

f) základní nebo sníženou sazbu daně,

g) částku, kterou plátce získal nebo má získat za uskutečňované zdanitelné plnění celkem."

Zjednodušujte si život. Doklad je daňový, DPH zaplatíte, vykážete jako DPH na vstupu.

Milan


 
Eva Machovcova
Eva Machovcova
Local time: 10:51
German to Czech
+ ...
DPH z nezaplacených faktur Dec 20, 2012

Můžete mi někdo vysvětlit, jaká je současná situace u odvodů DPH z neuhrazených faktur? Dříve bylo nutné platit DPH i z nezaplacených faktur, nyní má snad být situace lepší, máte někdo podrobnější informace?
Tohle vidím jako nevýhodu, pokud mám zvažovat, zda mám jako překladatel přijmout zahraniční zakázky a stát se potom automaticky plátcem DPH.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:51
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Dec 20, 2012

Nevím, jaká je situace s neuhrazenými fakturami, ale od 1. 1. 2013 není nutné se při obchodování s EU registrovat k DPH (zato se snižuje registrační hranice na 750 tis. Kč). Stačí být "identifikovanou osobou" a posílat příslušná hlášení/přehledy. Bez registrace ovšem nelze odečítat DPH u položek zakoupených pro potřeby... See more
Nevím, jaká je situace s neuhrazenými fakturami, ale od 1. 1. 2013 není nutné se při obchodování s EU registrovat k DPH (zato se snižuje registrační hranice na 750 tis. Kč). Stačí být "identifikovanou osobou" a posílat příslušná hlášení/přehledy. Bez registrace ovšem nelze odečítat DPH u položek zakoupených pro potřeby podnikání.

Viz
http://www.proz.com/forum/czech/156242-dph_nová_povinnost_pro_překladatele_v_rámci_eu-page14.html#2049958

a další příspěvek.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »