Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >
DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
td108 (X)
td108 (X)
Local time: 06:33
English to Czech
DPH pri fakturovani do EU Jan 10, 2012

Dobry den,

cetl jsem toto forum, ale nebyl jsem schopen dohledat, jaky je zaver prihlasovani jako platce DPH v CR, v pripade poskytovani lokalizacnich sluzeb do EU.

Moje situace:
Planuji start zivnosti v oblasti prekladu a lokalizace - mam nabidku na poskytovani lokalizacnich sluzeb v partnerovi v UK (jenz je pravdepodobne platce VAT). Fakturoval bych v EUR do UK.

Moje otazka zni, zda-li se mohu vyhnout registraci jako platce DPH v CR. Zde na foru dri
... See more
Dobry den,

cetl jsem toto forum, ale nebyl jsem schopen dohledat, jaky je zaver prihlasovani jako platce DPH v CR, v pripade poskytovani lokalizacnich sluzeb do EU.

Moje situace:
Planuji start zivnosti v oblasti prekladu a lokalizace - mam nabidku na poskytovani lokalizacnich sluzeb v partnerovi v UK (jenz je pravdepodobne platce VAT). Fakturoval bych v EUR do UK.

Moje otazka zni, zda-li se mohu vyhnout registraci jako platce DPH v CR. Zde na foru drive zaznelo, ze pokud uvedu do faktur, ze prijemce je povinen odevzdat DPH ve sve zemi podle mistnich predpisu a smernice EU (reverse charge), pak bych se nemusel registrovat k platbe DPH.

Predem diky za odpoved.
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:33
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Jan 10, 2012

Pokud poskytujete překlad do zahraničí (EU), musíte se stát (tuším možná až na výjimky práce pro neziskové/vládní organizace) plátcem DPH.

To, že DPH teoreticky hradí příjemce služby (on ji ale pravděpodobně jen přeúčtuje koncovému klientovi), na tom nic nemění.

I kdyby druhá strana (podnikatel v EU) plátcem DPH nebyla, pak by se jí podle všeho, pokud vím, musela na základě přijetí překladu z jiné země EU stát (pokud nejsou v da
... See more
Pokud poskytujete překlad do zahraničí (EU), musíte se stát (tuším možná až na výjimky práce pro neziskové/vládní organizace) plátcem DPH.

To, že DPH teoreticky hradí příjemce služby (on ji ale pravděpodobně jen přeúčtuje koncovému klientovi), na tom nic nemění.

I kdyby druhá strana (podnikatel v EU) plátcem DPH nebyla, pak by se jí podle všeho, pokud vím, musela na základě přijetí překladu z jiné země EU stát (pokud nejsou v dané zemi jiné podmínky, ale z normy EU jsem měl myslím celkem jasný dojem).
Collapse


 
td108 (X)
td108 (X)
Local time: 06:33
English to Czech
DPH Jan 10, 2012

Diky za rychlou odpoved. To znamena, ze musim defakto zdrazit svou sluzbu o 20%.

Je pro me jako platce DPH v necem vyhoda?

V soucasnem stavu bych pouze pricetl VAT ke svym fakturam a vybranou VAT bych odvedl statu (CR). To ze muzu uplatnit odecet DPH me moc nepomuze. Planuji vykazovani pausalnich vydaju, ktere jsou vyhodnejsi, takze vraceni DPH u vydaju stejne nemuzu uplatnit. I tak bych jich nemel moc.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:33
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Jan 10, 2012

No to zdražení hodně závisí na tom, v jakých zemích máte klientelu, a jakého typu - pokud například dodáváte 99 % překladů firmám v ČR, pak takřka nic nezdražujete, pokud totéž jinde v EU, taky ne.

Ale píšete, že paušál teprve plánujete, takže nevím, nakolik už vlastně skutečně podnikáte. Možná byste mohl trochu objasnit, odkdy pro jaký trh a jaké koncové zákazníky působíte.

Paušální výdaje z příjmů a vracení DPH u výd
... See more
No to zdražení hodně závisí na tom, v jakých zemích máte klientelu, a jakého typu - pokud například dodáváte 99 % překladů firmám v ČR, pak takřka nic nezdražujete, pokud totéž jinde v EU, taky ne.

Ale píšete, že paušál teprve plánujete, takže nevím, nakolik už vlastně skutečně podnikáte. Možná byste mohl trochu objasnit, odkdy pro jaký trh a jaké koncové zákazníky působíte.

Paušální výdaje z příjmů a vracení DPH u výdajů jsou dvě naprosto různé věci. Jinými slovy, můžete uplatňovat paušál u daně z příjmů a zároveň odečítat DPH u položek souvisejících s podnikáním.
Collapse


 
Vladimír Hoffman
Vladimír Hoffman  Identity Verified
Slovakia
Local time: 07:33
Member (2009)
English to Slovak
+ ...
Na Slovensku sa to vylučuje. Jan 10, 2012

Platca DPH si nemôže uplatňovať paušálne výdavky. Našťastie ani podľa novej smernice nie som platcom DPH, len podávam príslušné výkazy /tzv. malá registrácia/.
http://www.wtrend.sro.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=61

Zaujímavé ako sa jedna a tá istá európska smernica rozdielne prenáša do inak dosť blízkych legislatív.


Tomas Mosler wrote:


Paušální výdaje z příjmů a vracení DPH u výdajů jsou dvě naprosto různé věci. Jinými slovy, můžete uplatňovat paušál u daně z příjmů a zároveň odečítat DPH u položek souvisejících s podnikáním.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:33
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Jan 10, 2012

Zaujímavé ako sa jedna a tá istá európska smernica rozdielne prenáša do inak dosť blízkych legislatív.

Tipoval bych, že eurosměrnice o DPH je v tom, co se týká slovenských zákonů o *dani z příjmů*, naprosto nevinně. :)


 
Vladimír Hoffman
Vladimír Hoffman  Identity Verified
Slovakia
Local time: 07:33
Member (2009)
English to Slovak
+ ...
DPH Jan 10, 2012

No, ja som skor hovoril o tom, že v ČR by som sa podľa transponovanej smernice EU musel registrovať ako platca DPH (ak som to správne pochopil), zatiaľ čo na Slovensku mi stačí "malá" registrácia.


Tomas Mosler wrote:

Zaujímavé ako sa jedna a tá istá európska smernica rozdielne prenáša do inak dosť blízkych legislatív.

Tipoval bych, že eurosměrnice o DPH je v tom, co se týká slovenských zákonů o *dani z příjmů*, naprosto nevinně. :)


 
td108 (X)
td108 (X)
Local time: 06:33
English to Czech
DPH vs. pausalni vydaje Jan 17, 2012

Tomas Mosler wrote:
Ale píšete, že paušál teprve plánujete, takže nevím, nakolik už vlastně skutečně podnikáte. Možná byste mohl trochu objasnit, odkdy pro jaký trh a jaké koncové zákazníky působíte.


Podnikani planuji, zvazuji a kalkuluji. Mam nabidku na stole, proto bych chtel celou vec zvazit dukladne. Jedna se o poskytovani lokalizacni konzultace (konkretne projektovy manazment) jedne UK spolecnosti, ktera ma sidlo v UK a na 99% je platcem VAT. V budoucnu bych chtel rozsirit portfolio o prekladani EN>CZ.


Paušální výdaje z příjmů a vracení DPH u výdajů jsou dvě naprosto různé věci. Jinými slovy, můžete uplatňovat paušál u daně z příjmů a zároveň odečítat DPH u položek souvisejících s podnikáním.


Ja nemam zajem o vraceni DPH. Uplatneni pausalnich vydaju (60%) se mi velmi vyplati v mem konkretnim pripade. Vzhledem k tomu, kolik bych rocne odvedl DPH za prijate faktury za sluzby, nemel bych abolutne moznost tuto DPH za rok vratit na vstupech. Snad jedine, ze bych si kupoval kazdy rok novy automobil, ktery k memu predmetu podnikani nepotrebuji. Tudiz se mi stat se platcem DPH nevyplati


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:33
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Jan 17, 2012

Vzhledem k tomu, kolik bych rocne odvedl DPH za prijate faktury za sluzby, nemel bych abolutne moznost tuto DPH za rok vratit na vstupech. Snad jedine, ze bych si kupoval kazdy rok novy automobil, ktery k memu predmetu podnikani nepotrebuji. Tudiz se mi stat se platcem DPH nevyplati

Tomu nerozumim. Jak vite, kolik odvedete na DPH, kdyz jste jeste nezacal podnikat? Jak vite, jakeho typu a z jake zeme budete mit zakazniky? Pokud budete uctovat podnikatelum v EU (mimo CR), tak platite DPH 0.

Pokud podnikatelum v CR, tak sice DPH zaplatite, ale to bude DPH (penize) od nich, ne vas vicenaklad - jim to casto muze byt jedno, protoze treba jsou take platci DPH a vasi DPH si odectou na sve strane, zaplati to az jejich koncovy zakaznik (spotrebitel).

Proc myslite, ze se vam to nevyplati? Chcete se specializovat na ceske neplatce DPH a s EU nikdy neobchodovat? Myslim, ze to neni idealni obchodni model (a jakmile jednou vystoupite z izolace v ramci CR, stejne se budete muset platcem DPH stat).

[Edited at 2012-01-17 13:21 GMT]


 
td108 (X)
td108 (X)
Local time: 06:33
English to Czech
Platce DPH upresneni Jan 17, 2012

Tomas Mosler wrote:

Vzhledem k tomu, kolik bych rocne odvedl DPH za prijate faktury za sluzby, nemel bych abolutne moznost tuto DPH za rok vratit na vstupech. Snad jedine, ze bych si kupoval kazdy rok novy automobil, ktery k memu predmetu podnikani nepotrebuji. Tudiz se mi stat se platcem DPH nevyplati


Tomu nerozumim. Jak vite, kolik odvedete na DPH, kdyz jste jeste nezacal podnikat? Jak vite, jakeho typu a z jake zeme budete mit zakazniky? Pokud budete uctovat podnikatelum v EU (mimo CR), tak platite DPH 0.


Jak jsem rekl, mam konkretni nabidku na konkretni objem prace/penez na stole, tudiz vim komu,a kolik a kam budu uctovat. Jedna se pouze o jednu UK firmu (jeden subjekt).

Moc nerozumim teto Vasi odpovedi:

Pokud budete uctovat podnikatelum v EU (mimo CR), tak platite DPH 0.


Na toto jsem se puvodne ptal. Predtim jste mi odpovedel, ze fakturovanim podnikateli do EU se automaticky, dle toho ci onoho zakona, stavam platcem DPH. Muzete to, prosim, uvest na pravou miru?


 
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:33
Member (2005)
English to Czech
+ ...
DPH Jan 17, 2012

td108 wrote:

Tomas Mosler wrote:
Pokud budete uctovat podnikatelum v EU (mimo CR), tak platite DPH 0.


Na toto jsem se puvodne ptal. Predtim jste mi odpovedel, ze fakturovanim podnikateli do EU se automaticky, dle toho ci onoho zakona, stavam platcem DPH. Muzete to, prosim, uvest na pravou miru?


No, to je právě na tom to zvláštní. Vy se stanete plátcem DPH, protože fakturujete klientovi v EU. Jenže jim pak tu DPH neúčtujete. DPH účtujete jen českým klientům.

Jinak řečeno:
1) klientům v EU fakturuji pořád stejnou částku (tedy DPH=0), jen do faktury uvedu, že si musí DPH vyřešit ve své zemi.
2) klientům v Česku jsem fakturuji částku + DPH (a oni si ji stejně jako plátci DPH odečtou, takže jim to nevadí). DPH, které mi klienti zaplatí, pak čtvrtletně odvedu, takže na tom nic nezískám ani neztratím.


 
td108 (X)
td108 (X)
Local time: 06:33
English to Czech
DPH Jan 18, 2012

Diky za odpoved.


No, to je právě na tom to zvláštní. Vy se stanete plátcem DPH, protože fakturujete klientovi v EU. Jenže jim pak tu DPH neúčtujete. DPH účtujete jen českým klientům.

Jinak řečeno:
1) klientům v EU fakturuji pořád stejnou částku (tedy DPH=0), jen do faktury uvedu, že si musí DPH vyřešit ve své zemi.


To je velmi zvlastni. Jste si jisty, ze klientovi v EU bych fakturoval bez DPH a prevedl povinnost na nej? Neni to protizakonne? Tu poznamku do faktury jsem videl, konkretni zneni:

"When providing services to the EU states, the reverse charge principle applies - the country of the service recipient is the place of taxable supply pursuant to Section 9/1, Act No. 235/2004 Coll., Value Added Tax Act, as amended, and the service recipient is the entity liable to declare value added tax pursuant to Art. 196, Directive 2006/122/EC in its tax domicile."

Praktikujete totak a FU nema problem?


2) klientům v Česku jsem fakturuji částku + DPH (a oni si ji stejně jako plátci DPH odečtou, takže jim to nevadí). DPH, které mi klienti zaplatí, pak čtvrtletně odvedu, takže na tom nic nezískám ani neztratím.

[/quote]

Tomuto rozumim a souhlasim.

Radeji se zeptam na financnim urade.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:33
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Jan 18, 2012

To je velmi zvlastni. Jste si jisty, ze klientovi v EU bych fakturoval bez DPH a prevedl povinnost na nej? Neni to protizakonne?

Neni na tom nic zvlastniho ani protizakonneho. Nejsem Prokop, ale jsem si jisty. Doporucuji precist cele tema od zacatku...

Praktikujete totak a FU nema problem?

Ja to tam takto nejak mam a FU u me zatim nebyl.

Radeji se zeptam na financnim urade.

Reknou vam to same.


 
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:33
Member (2005)
English to Czech
+ ...
DPH Jan 18, 2012

Nemáte zač, taky jsme s tím tady bojovali.

td108 wrote:

To je velmi zvlastni. Jste si jisty, ze klientovi v EU bych fakturoval bez DPH a prevedl povinnost na nej? Neni to protizakonne? Tu poznamku do faktury jsem videl, konkretni zneni:

"When providing services to the EU states, the reverse charge principle applies - the country of the service recipient is the place of taxable supply pursuant to Section 9/1, Act No. 235/2004 Coll., Value Added Tax Act, as amended, and the service recipient is the entity liable to declare value added tax pursuant to Art. 196, Directive 2006/122/EC in its tax domicile."

Praktikujete totak a FU nema problem?


Ono je to naopak podle zákona, který jsme tady v tomhle vlákně řešili (vím, že je to hodně dlouhé vlákno, ve kterém už bylo napsáno mnoho, takže se v tom člověk může pomalu ztrácet). Hned na začátku tady byl odkaz na onu informaci, ze které vyplývá toto:

"Od 1. 1. 2010 platí dvě různá základní pravidla pro stanovení místa plnění u služeb, a to pro osoby povinné k dani a pro osoby nepovinné k dani. Výchozí změna spočívá v novém základním pravidle u služeb poskytovaných osobám povinným k dani. Tyto služby se nově zdaní, popř. osvobodí od daně, ve státě, ve kterém má sídlo nebo místo podnikání, případně provozovnu, které se služba poskytuje, příjemce služby."

Kompletní znění je zde: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-A250F481-7F160504/cds/xsl/legislativa_metodika_9940.html?year= (odkaz uváděl hned v první zprávě v tomto vlákně kolega Tomáš)

Jinak i v tomto vlákně je zmíněna jedna z variant znění té fráze, takže ji tady taky někde najdete.

....

Tak koukám, že Tomáš mě už s odpovědí předstihl, tak si dovolím alespoň jednu poznámku - připravte se na to, že na Vás možná budou na FÚ docela koukat. Tedy, už měli dost času si zvyknout, ale když jsem to řešil bezprostředně po zavedení, tak si s tím moc rady nevěděli.

Dnes jsem byl shodou okolností od té doby poprvé na FÚ - jinak podávám DP přes datovou schránku - a jen jsem vstoupil do dveří k paní, která mě má podle abecedy na starosti, tak si hned vzpomněla, že dělám překlady. Takový dojem jsem na ni zanechal (teda spíš řešení téhle kauzy).

Ale nakonec jsme tady společnými silami došli k závěru, který tady teď popisujeme a problém s tím skutečně není.


 
Elena Slamova
Elena Slamova  Identity Verified
Germany
Local time: 07:33
English to Czech
+ ...
Německý a český "živnosťák" Jan 22, 2012

Co když ale bydlím v Německu a tím pádem musím být zaregistrovaná na FU v Německu, a všechny překlady fakturovat s německým daňovým číslem, protože fyzicky sedím v Německu a český "živnosťák" musím zase používat, pokud bych v ČR tlumočila. Fakturu do jiné země než ČR tedy posílám s německým daňovým číslem a podle Německých zákonů nejsem plátce DPH...

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »