Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >
DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2007)
English to Czech
+ ...
-- Feb 23, 2011

Jenže já to opravdu stihnu za 30 min.. ale faktem je, že dělám na vedlejšák a co můžu, tak mi předem spočte excelová tabulka a pak jen nacvakám čísla. Děsím se jen toho, že bych mohla zapomenout heslo do dat. schránky.. to by byla otrava.

 
Jaroslav Suchánek
Jaroslav Suchánek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
English to Czech
konec března - zase ty daně Mar 8, 2011

Kolegyně a kolegové, možná se ptám na úplnou samozřemost, ale:

když si počítám celkový příjem k podání daňového přiznání za r. 2010, uvádím do součtu ceny s DPH nebo bez?

Domnívám se že bez, protože DPH nijak nesouvisí s daní z příjmu, resp. přiznává se na samostaném přiznání kvartálně, ne?
díky


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
bez Mar 8, 2011

Bez DPH. Nejde jen o to, že je to jiná daň, ale hlavně o to, že daň není předmětem daně. Nemluvě o tom, jak by sis dopočítával DPH dle cizích zemí.

 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2007)
English to Czech
+ ...
Izrael Aug 1, 2011

Milí kolegové,

fakturovali jste už někdo firmě v Izraeli? Předpokládám, že když není v EU, je to bez DPH, ale nejsem si úplně jistá.

Díky za pomoc.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
ano Aug 1, 2011

Jo, jo, bez DPH.

 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2007)
English to Czech
+ ...
:-) Aug 1, 2011

Díky Tome.

 
Ludek Vasta
Ludek Vasta
Czech Republic
Local time: 09:52
Polish to Czech
+ ...
Já tomu DPH vs zahraničí nějak nerozumím Aug 1, 2011

Zaujala mne věta: "Předpokládám, že když není v EU, je to bez DPH, ale nejsem si úplně jistá."

Já tomu DPH v zahraničním styku nějak nerozumím. Je to někde popsáno/vysvětleno polopaticky?

Jsem plátce DPH a mé DIČ je v databázi VIES. A konkrétně mám tyto problémy.

1) Některé polské firmy/úřady jsou plátci DPH, ale nemají evropské DIČ. Oni jsou jakoby plátci DPH jen v Polsku a jejich finanční úřad nenahlašuje jejich p
... See more
Zaujala mne věta: "Předpokládám, že když není v EU, je to bez DPH, ale nejsem si úplně jistá."

Já tomu DPH v zahraničním styku nějak nerozumím. Je to někde popsáno/vysvětleno polopaticky?

Jsem plátce DPH a mé DIČ je v databázi VIES. A konkrétně mám tyto problémy.

1) Některé polské firmy/úřady jsou plátci DPH, ale nemají evropské DIČ. Oni jsou jakoby plátci DPH jen v Polsku a jejich finanční úřad nenahlašuje jejich polské DIČ do databáze VIES. Polské firmy musejí požádat zvlášť o to, aby jejich DIČ bylo zaneseno ve VIES, pak teprve dostávají tzv. evropské DIČ, které se od polského liší jenom tím, že má na začátku písmena "PL". A teď pozor: pokud daná polská firma za posledních 6 měsíců neměla žádnou transakci v rámci EU, tak polský finanční úřad automaticky škrtá dané DIČ z evropské databáze VIES a daná firma je opět jen polským plátcem DPH. Mám těmto firmám bez evropského DIČ účtovat českou DPH a odvádět ji českému FÚ? Nebo co s tím mám dělat?

2) Protože některé polské firmy nemají evropské DIČ, odmítají mi prodat zboží/služby jako evropskou transakci (tedy s nulovou sazbou DPH), protože se jim nevyplatí si vyřizovat evropské DIČ, když takovou zakázku mají jednou za uherský rok (po půlroce bez evropské transakce je polský FÚ vyškrtne z VIES). Takže musím platit polské DPH. Když už tedy kupuji něco v Polsku či jiné zemi EU a platím místní DPH, mohu si ho nějak odečíst? Bude mi daň vrácena? Některé slovníky v Česku prostě nejsou k dostání, musím si je koupit v Polsku. Polská knihkupectví evropské DIČ zpravidla nemají, viz bod jedna. Slovník si samozřejmě vezu s sebou do Česka. Mohu nějak žádat o vrácení DPH? Druhý příklad: Nedávno jsem měl ústní tlumočení v Polsku a zůstal jsem tam na noc. Nezpochybňuji placení DPH, protože místo plnění bylo v Polsku, takže mi polská firma vystavila fakturu správně. Ale pokud si v Česku mohu DPH od českých firem odečíst, tak jak to je s DPH během cestování po EU?

3) Třetí problém je zatím jen teoretický: Kdyby se na mne obrátila firma ze státu mimo EU (například z Ukrajiny), tak mám ji účtovat DPH?
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Aug 1, 2011

DPH. Mám těmto firmám bez evropského DIČ účtovat českou DPH a odvádět ji českému FÚ? Nebo co s tím mám dělat?

Čistě laicky, buď se ta firma jako příjemce služby od plátce DPH opět plátcem stane, tedy (na základě předběžné dohody) účtujete i s DPH, nebo vám poskytne nějaký doklad (např. výpis z rejstříku apod.), který budete mít jako důkaz pro případ, že by FÚ zajímalo, proč jste do Polska neúčtoval s DPH, a DPH účtovat nebudete.

Když už tedy kupuji něco v Polsku či jiné zemi EU a platím místní DPH, mohu si ho nějak odečíst? Bude mi daň vrácena?

Můžete, ale je tam minimální limit zaplacené daně 50 eur ročně (nevím, jestli na jednu zemi, nebo celkem).
Úřední povídání zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_9947.html?year=0

Kdyby se na mne obrátila firma ze státu mimo EU (například z Ukrajiny), tak mám ji účtovat DPH?

Četl jste předchozí odpověď?


 
Ludek Vasta
Ludek Vasta
Czech Republic
Local time: 09:52
Polish to Czech
+ ...
DPH a zahraničí Aug 1, 2011

Tomas Mosler wrote:

Čistě laicky, buď se ta firma jako příjemce služby od plátce DPH opět plátcem stane, tedy (na základě předběžné dohody) účtujete i s DPH, nebo vám poskytne nějaký doklad (např. výpis z rejstříku apod.), který budete mít jako důkaz pro případ, že by FÚ zajímalo, proč jste do Polska neúčtoval s DPH, a DPH účtovat nebudete.


Díky za odpovědi. Já bych spíš potřeboval odkaz na nějaký přístupný, ale věrohodný článek, kdyby někdo měl. Třeba na mesec.cz nebo na nějaké daňové poradně, která se tomu věnovala. Já samozřejmě googloval, ale na nic jsem nenarazil. Tak jsem si řekl, že tady třeba někdo ten problém už řešil nebo někde někde zahlédl něco, kde se to řešilo.

Můžete, ale je tam minimální limit zaplacené daně 50 eur ročně (nevím, jestli na jednu zemi, nebo celkem).
Úřední povídání zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_9947.html?year=0


Super, díky moc, to si prostuduji.

Kdyby se na mne obrátila firma ze státu mimo EU (například z Ukrajiny), tak mám ji účtovat DPH?

Četl jste předchozí odpověď?


Právě proto, že jsem ji četl a citoval jsem i onen předpoklad, tak jsem zde požádal o odkaz na to polopatické vysvětlení, jak funguje styk se zahraničím. Protože já v tom nevidím logiku: já musím žádat o vrácení DPH, když si něco pořizuji ze zahraničí, ale do zahraničí bych měl vystavovat fakturu bez DPH, tedy oni o vrácení DPH žádat nemusejí.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
dph Aug 1, 2011

Díky za odpovědi. Já bych spíš potřeboval odkaz na nějaký přístupný, ale věrohodný článek, kdyby někdo měl. Třeba na mesec.cz nebo na nějaké daňové poradně, která se tomu věnovala. Já samozřejmě googloval, ale na nic jsem nenarazil. Tak jsem si řekl, že tady třeba někdo ten problém už řešil nebo někde někde zahlédl něco, kde se to řešilo.

1) Každý daňový poradce vám řekne něco jiného.
2) Platí to, co jsem napsal výše (a také je tu někde pradávno odkaz na článek s pojednáním od MF). Plus navíc, pokud v Polsku odběratel plátcem DPH chvíli je a chvíli není, pak se podle EU směrnic odběrem vašich služeb plátcem opět stává. Že se jim to nelíbí, to už je jiná věc.
3) Pokud je to pro vás málo věrohodné, zkuste se zeptat na svém FÚ.

Právě proto, že jsem ji četl a citoval jsem i onen předpoklad, tak jsem zde požádal o odkaz na to polopatické vysvětlení, jak funguje styk se zahraničím. Protože já v tom nevidím logiku: já musím žádat o vrácení DPH, když si něco pořizuji ze zahraničí, ale do zahraničí bych měl vystavovat fakturu bez DPH, tedy oni o vrácení DPH žádat nemusejí.

Ale tato moje poznámka se týkala bodu 3, dotazu ohledně Ukrajiny...
Pokud se do Izraele jako nečlena EU DPH neúčtuje, myslíte, že v případě Ukrajiny jako nečlena EU bude situace jiná?

Jinak o vrácení DPH žádat nemusíte, jen můžete, a fakturu bez DPH v rámci EU nevystavujete nikdy, DPH se počítá vždy, jen někdy je sazba česká a někdy zahraniční, tedy na faktuře jen základ daně (daň samotnou si "fiktivně" vypočítá klient, ale hned zase obratem jako plátce DPH částku odečte). Opět doporučuji pročíst diskusi zde, propíralo se to tu ze všech stran.


 
Jaroslav Suchánek
Jaroslav Suchánek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
English to Czech
já bych se do něakého vypočítávání DPH Aug 3, 2011

pro zákazníky z ciziny vůbec nepouštěl.

Pro klienty ze zemí EU stačí jenom poznámka o místě plnění služby mimo ČR a o povinnosti přiznání DPH příjemcem služby (která se tady mnohokrát citovala).

Do ostatních zemí vůbec nic - ona je to totiž nějaká dohoda EU=RVHP vůbec nemusí zajímat, a třeba v těchto zemích žádné DPH vůbec neexistuje.........


Ludek Vasta wrote:

Tomas Mosler wrote:

Čistě laicky, buď se ta firma jako příjemce služby od plátce DPH opět plátcem stane, tedy (na základě předběžné dohody) účtujete i s DPH, nebo vám poskytne nějaký doklad (např. výpis z rejstříku apod.), který budete mít jako důkaz pro případ, že by FÚ zajímalo, proč jste do Polska neúčtoval s DPH, a DPH účtovat nebudete.


Díky za odpovědi. Já bych spíš potřeboval odkaz na nějaký přístupný, ale věrohodný článek, kdyby někdo měl. Třeba na mesec.cz nebo na nějaké daňové poradně, která se tomu věnovala. Já samozřejmě googloval, ale na nic jsem nenarazil. Tak jsem si řekl, že tady třeba někdo ten problém už řešil nebo někde někde zahlédl něco, kde se to řešilo.


........... jak funguje styk se zahraničím. Protože já v tom nevidím logiku: já musím žádat o vrácení DPH, když si něco pořizuji ze zahraničí, ale do zahraničí bych měl vystavovat fakturu bez DPH, tedy oni o vrácení DPH žádat nemusejí.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
dph Aug 4, 2011

Jaroslav Suchánek wrote:

já bych se do něakého vypočítávání DPH pro zákazníky z ciziny vůbec nepouštěl.


Jardo, ale o tom se tu - aspoň myslím - nepsalo? Pokud to byla reakce na mě, tak já měl pouze na mysli, že se do faktury napíše částka = základ DPH, ne že by Čech měl počítat polskou či jinou sazbu.


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 09:52
English to Czech
Sazby 2012 v jiných státech Jan 2, 2012

Našel jsem (pro mne nové stránky, doposud jsem vždy díval pouze na státy EU) web:

http://www.tmf-vat.com/vat/eu-vat-rates.html

Z menu můžete přejít i na detaily o jednotlivých státech, na formáty DIČ a pod
... See more
Našel jsem (pro mne nové stránky, doposud jsem vždy díval pouze na státy EU) web:

http://www.tmf-vat.com/vat/eu-vat-rates.html

Z menu můžete přejít i na detaily o jednotlivých státech, na formáty DIČ a podobně.

Milan

http://www.condak.net/about/ova2011-12/cs/00.html
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 09:52
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
doplnění Jan 2, 2012

Milan Condak wrote:

Sazby 2012 v jiných státech


Jen upřesňuji (čistě v rámci tématu), že - pokud vím - českého plátce DPH nemusejí zahraniční sazby nijak zvlášť zajímat (tedy aspoň ne pro potřeby daňové evidence či účetnictví).

[Edited at 2012-01-02 17:54 GMT]


 
Vladimír Hoffman
Vladimír Hoffman  Identity Verified
Slovakia
Local time: 09:52
Member (2009)
English to Slovak
+ ...
Poznámka k slovenskej praxi Jan 2, 2012

U nas plati, ze pri dodavkach do zahranicia /EU/ musim uviest pridelene EU danove cislo a kvartalne elektronicky vyplnit osobitny vykaz DPH + nasledne poslat prvu stranu vykazu postou na DU /cele je to priserna procedura, tak nonuser-friendlie aplikaciu dokaze vyrobit len statna sprava/. Ale ked nie som platcom DPH na Slovansku, nie som nim ani pri pracach pre zahranicie. Len musim podavat vykazy.

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »