Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >
DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
dawve
dawve
Local time: 07:22
English to Czech
+ ...
dph Nov 29, 2010

takze je to tak, ze DPH pote uhradim ja v CR? z dosavadni diskuze jsem nabyl dojmu, ze ho za tyto služby platit nemusím. omlouvam se za pomale chapani, je to pro me zcela nova zalezistost.

 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
dph Nov 29, 2010

Zjednodušeně:
1) DPH za klienty z EU (mimo ČR), kteří jsou plátci DPH (mají DIČ), neplatíte. Pouze je upozorníte ve výše uvedeném smyslu, DPH si případně vypočítají (obykle ji neplatí) sami dle tamních sazeb.

2) Může se rovněž stát, že nějaká firma/živnostník v EU není dle tamní legislativy plátcem DPH, v takovém případě se jím dle českého výkladu dodáním Vaší služby má stát.

3) U firem mimo EU DPH také neplatíte,
... See more
Zjednodušeně:
1) DPH za klienty z EU (mimo ČR), kteří jsou plátci DPH (mají DIČ), neplatíte. Pouze je upozorníte ve výše uvedeném smyslu, DPH si případně vypočítají (obykle ji neplatí) sami dle tamních sazeb.

2) Může se rovněž stát, že nějaká firma/živnostník v EU není dle tamní legislativy plátcem DPH, v takovém případě se jím dle českého výkladu dodáním Vaší služby má stát.

3) U firem mimo EU DPH také neplatíte, jen napíšete do faktury poznámku, že místo plnění je dle zákona... mimo ČR (nahlédněte do zákona o DPH do části pojednávající o náležitostech daň. dokladů).

4) V ČR platíte DPH za soukromé osoby z ciziny (aspoň jak to dělám já, názory jednotlivých FÚ a daň. poradců se mohou v případě zahraničí lišit) a za všechny odběratele z ČR.
Collapse


 
Karel Machala
Karel Machala  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
English to Czech
+ ...
co když je tam skulinka a plátcem se stát nemusíme? Dec 6, 2010

Zkusím jít trochu proti proudu celé diskuse, zajímalo by mne, co si o tom myslíte a kde je případně chyba v mém uvažování.
Překladatelů se týkají dva důvody, proč se musejí stát plátci DPH: překročení obratu 1,16 mil. Kč a/nebo "Osoba povinná k dani ..., která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě ..., se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby."
Podle
... See more
Zkusím jít trochu proti proudu celé diskuse, zajímalo by mne, co si o tom myslíte a kde je případně chyba v mém uvažování.
Překladatelů se týkají dva důvody, proč se musejí stát plátci DPH: překročení obratu 1,16 mil. Kč a/nebo "Osoba povinná k dani ..., která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě ..., se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby."
Podle mne je klíčová poslední část za POKUD: pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci.
V předchozím příspěvku Tomáš Mosler píše: ..."DPH si případně vypočítají (obvykle ji neplatí) sami dle tamních sazeb".
Další bod, kterého se chytnu, je "obvykle ji neplatí".
Pokud tomu tak je, pak nemám povinnost se registrovat jako plátce DPH, protože není splněna podmínka "pokud povinnost přiznat A ZAPLATIT daň vzniká příjemci.
Jestli celý mechanismus reverse charge chápu dobře, pak plátce v jiné zemi EU prostě moji fakturu jen zaúčtuje a ve skutečnosti DPH neplatí. 1. z důvodu, že nejsem plátce (a proto ji za mne jako za neplátce platit nemusí a tudíž já se plátcem nestávám), a pokud tomu tak případně není, pak 2. z důvodu, že ji jen přizná, tj. někam zanese (neplatí ji).
U plátce by bylo dost proti logice, aby ji platil, když má jako plátce nárok na vrácení zaplacených DPH ze všeho. Tj. musel by tu DPH za mne poslat a vynárokovat si ji zase zpět. Z toho mi logicky vyplývá, že mu možná (pokud vůbec) vzniká povinnost přiznat něco za neplátce, nevzniká mu povinnost zaplatit, takže není splněna podmínka, která by mne nutila se registrovat jako plátce.
Tento výklad podporuje i jeden výklad daňového poradce, který jsem našel na netu, kde píše že se poskytovateli služeb "může stát, že se bude muset registrovat", nikoliv, že se automaticky musí registrovat poskytnutím služby do EU mimo ČR. Tento výklad by mohlo podporovat také to, že v zákoně není napsáno, že se plátcem MUSÍ stát každá osoba povinná k dani, která poskytne službu zahraničnímu plátci DPH. Je to tam napsáno s tou podmínkou "pokud povinnost přiznat a zaplatit vzniká příjemci".
A v tom je podle mne skulinka, přes všechny opačné výklady, které jsem četl. Pokud je v mojí argumentaci někde chyba, budu rád, když mi to někdo vyvrátí. Viděl jsem diskuse o DPH u překladatelů z různých zemí, a ty výklady se různí skoro v každé z nich. Např. britští překladatelé dostávají od svých FÚ výklad, že se registrovat nemusejí, pokud nepřekročí 68 000 GBP, ani když poskytnou službu do zahraničí.
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
ne Dec 6, 2010

Překladatelů se týkají dva důvody, proč se musejí stát plátci DPH: překročení obratu 1,16 mil. Kč a/nebo "Osoba povinná k dani ..., která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě ..., se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby."
Podle mne je klíčová poslední část za POKUD: pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci.
V předchozím příspěvku Tomáš Mosler píše: ..."DPH si případně vypočítají (obvykle ji neplatí) sami dle tamních sazeb".
Další bod, kterého se chytnu, je "obvykle ji neplatí".
Pokud tomu tak je, pak nemám povinnost se registrovat jako plátce DPH, protože není splněna podmínka "pokud povinnost přiznat A ZAPLATIT daň vzniká příjemci.

Jenže on ji neplatí ne proto, že by nemusel, ale proto, že si ji OBVYKLE současně odečte jako daň z nákladu. Tedy teoreticky by vykazoval zaplacení daně xx %, ale zároveň si ji odečte, takže nula od nuly pojde. Ovšem formálně plátcem i v takovém případě je.

Viz také můj příspěvek z 9. 11.

Britové se možná při plnění do zahraničí registrovat nemusejí, ale Češi fakturují a daní podle českých zákonů. Viz také v úvodu odkazovaný komentář:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-A250F481-7F160504/cds/xsl/legislativa_metodika_9940.html?year=


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
ještě jedna věc Dec 6, 2010

Karel Machala wrote:

v zákoně není napsáno, že se plátcem MUSÍ stát každá osoba povinná k dani, která poskytne službu zahraničnímu plátci DPH. Je to tam napsáno s tou podmínkou "pokud povinnost přiznat a zaplatit vzniká příjemci".


Což je právě případ fakturace podnikatelům v zahraničí. Zahraniční plátce DPH zcela zjevně povinnost přiznat (a zaplatit/odečíst) DPH má.

Viz také direktiva EU:
Art. 44: "The place of supply of services to a taxable person acting as such shall be the place where that person has established his business."
Art. 196: "VAT shall be payable by any taxable person, or non-taxable legal person identified for VAT purposes, to whom the services referred to in Article 44 are supplied, if the services are supplied by a taxable person not established within the territory of the Member State"

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:044:0011:0022:EN:PDF

(Pozn. - Member State zde znamená zemi příjemce.)


 
Karel Machala
Karel Machala  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
English to Czech
+ ...
díky... ale "zaplatit" by mělo znamenat "zaplatit" Dec 7, 2010

Ano, směrnice říká tohle, jenže směrnice není český zákon, a není ani belgický či britský zákon. Směrnice není pro nás, ale pro parlamenty, aby ji nějak implementovaly. Takže myslím, že my bychom směrnici vůbec neměli mít povinnost zkoumat.
Je zřejmé, že britští zákonodárci ji implementovali jinak, němečtí taky jinak a čeští zase jinak, jinak by nemohly být takové rozdíly v uplatňování.
Tj. my se musíme řídit českým zákonem, souhlas
... See more
Ano, směrnice říká tohle, jenže směrnice není český zákon, a není ani belgický či britský zákon. Směrnice není pro nás, ale pro parlamenty, aby ji nějak implementovaly. Takže myslím, že my bychom směrnici vůbec neměli mít povinnost zkoumat.
Je zřejmé, že britští zákonodárci ji implementovali jinak, němečtí taky jinak a čeští zase jinak, jinak by nemohly být takové rozdíly v uplatňování.
Tj. my se musíme řídit českým zákonem, souhlasím. Jenže ten český zákon odkazuje na jiné tím "pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci". Ta povinnost příjemci nevzniká směrnicí, ale domácím zákonem. Tj. český zákon nás podle mne nutí zjišťovat, jak je postaven zákon v Belgii, Británii atd., a ne koukat do směrnice. Možná je to právně v pořádku, ale je to pěkná právní džungle, nejistota a diskriminace lidí pracujících přes hranice. Začínám mít současného směřování EU plné zuby, protože když pošlu překlad do USA, nezadělám si tím na problém tak, jako v rámci tzv. jednotného trhu. Jestli tohle má být smysluplná integrace, pak se nedivím, že EU je v krizi.
Takže jediný záchytný bod pro mne zůstává ta zmínka v českém zákoně "pokud má příjemce služby tuto daň povinnost přiznat a ZAPLATIT". Protože podle mého chápání znamená slovo zaplatit něco jiného než zaúčtovat na straně příjmů a výdajů ve stejné výši. Pokud je to plátce DPH, pak tu daň skutečně neplatí, bylo by to nelogické, aby něco posílal a žádal si to zpět. Tj. možná má tu povinnost přiznat a zaúčtovat na obou stranách, ale nikoliv skutečně zaplatit.
Když by mi to nechtěl FÚ s poukazem na český výklad MF uznat a já šel s tím až k soudu, je naprosto nereálné, že bych s tímhle uspěl? Podle mne ne, zaplatit je prostě zaplatit, a když už si ohneme tohle slovo podle potřeby, pak si můžeme ohnout jakékoliv a právo je jenom cár papíru, kde si významy slov budeme vykládat podle toho, jakou máme moc.
Sorry za ten výlev, samozřejmě děkuji za názory, kritický jsem jenom k dnešní právní džungli.
Collapse


 
Karel Machala
Karel Machala  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
English to Czech
+ ...
tahle daňová poradkyně to taky nevidí tak jednoznačně: Dec 7, 2010

http://www.kursy.cz/2/2/odborne-prispevky-dane-a-ucetnictvi/novela-zakona-o-dph-2010-poskytovani-sluzeb-v-ramci-eu-a-tretich-zemi-od-1-1-2010-cid230915/
Na konci je tohle:

Dle § 94 odst. 11 ZDPH vzniká od 1. 1. 2010 povinná registrace dnem poskytnutí služby s mí
... See more
http://www.kursy.cz/2/2/odborne-prispevky-dane-a-ucetnictvi/novela-zakona-o-dph-2010-poskytovani-sluzeb-v-ramci-eu-a-tretich-zemi-od-1-1-2010-cid230915/
Na konci je tohle:

Dle § 94 odst. 11 ZDPH vzniká od 1. 1. 2010 povinná registrace dnem poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě, pokud příjemci služby vzniká povinnost přiznat a zaplatit daň.

Je otázkou, kdy a zda tato situace může nastat a jakým způsobem by si neplátce měl skutečnost, zda příjemci vznikla povinnost přiznat a zaplatit daň, zjišťovat. Pokud bychom vyšli z českého ZDPH, povinnost přiznat daň při přijetí služby může vzniknout jen pokud službu poskytla osoba registrovaná k dani v jiném členském státě. Znamená to, že v případě přijetí služby od osoby povinné k dani v jiném členském státě, ale neregistrované k dani z přidané hodnoty, tato povinnost nevzniká. Jelikož ale jednotlivá ustanovení směrnice Rady 2006/112/ES mají tuto povinnost nastavenou v širším pojetí - Článek 214 e) a navazující články 196 a 44 zmiňují pouze osobu povinnou k dani (neřeší, zda je registrována k DPH), je možné, že v jiných členských státech přijetím služeb od českého neplátce povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká. Proto je potřeba v rámci smluvních vztahů s případným příjemcem služby vždy ujasnit, zda mu přijetím služby od našeho neplátce náhodou nevzniká povinnost přiznat a zaplatit daň.
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
no Dec 7, 2010

No, podle mě příliš slovíčkaříte, resp. se moc upínáte k tomu "zaplatit" v jiném než legislativním smyslu. Sám jsem PLÁTCEM DPH od ledna 2010, ale přitom až do listopadu (resp. za 4. kvartál) jsem žádnou DPH NEPLATIL (resp. neodváděl státu). A vše je to dle zákona.

Doporučuji také např. body
... See more
No, podle mě příliš slovíčkaříte, resp. se moc upínáte k tomu "zaplatit" v jiném než legislativním smyslu. Sám jsem PLÁTCEM DPH od ledna 2010, ale přitom až do listopadu (resp. za 4. kvartál) jsem žádnou DPH NEPLATIL (resp. neodváděl státu). A vše je to dle zákona.

Doporučuji také např. body 2.1 a 2.3 zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-A250F481-7F160504/cds/xsl/legislativa_metodika_9940.html?year=

K Vaší citaci:
"Pokud bychom vyšli z českého ZDPH, povinnost přiznat daň při přijetí služby může vzniknout jen pokud službu poskytla osoba registrovaná k dani v jiném členském státě. Znamená to, že v případě přijetí služby od osoby povinné k dani v jiném členském státě, ale neregistrované k dani z přidané hodnoty, tato povinnost nevzniká."
- Kde český ZDPH řeší rozdíl mezi zahraniční osobou registrovanou a osobou povinnou?

Dále, v té citaci se ohledně direktivy praví "zmiňují pouze osobu povinnou k dani (neřeší, zda je registrována k DPH)" - pokud už povinná osoba musí v takovém případě platit DPH, pak registrovaná tuplem, nebo ne?
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
ale Dec 7, 2010

Ale samozřejmě myslete si, co chcete, suďte se třeba až ve Štrasburku.
Jen osobně úvahy o skulinkách považuji za liché a nemám čas to zde donekonečna rozepisovat. I kdyby nakrásně Váš postup byl možný, budete si v EU vybírat jen klienty, kteří nejsou povinni platit DPH (jen proto, abyste se sám nemusel stát plátcem)? Proč?


 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2007)
English to Czech
+ ...
souhlas Dec 7, 2010

Souhlasím s Tomášem - tedy s tím, co uvedl výše. Navíc 4krát ročně cca 30 min čistého času při elektronickém podání je úplně v pohodě.

 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2007)
English to Czech
+ ...
malá novinka Jan 3, 2011

Našla jsem malou novinku ohledně DPH a je celkem srozumitelně vysvětlená:

http://www.behounek.eu/news/novela-dph-2011/


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Jan 3, 2011

Pokud jsem pochopil, tak pro překladatele se (pokud bude platit k 1. 4. v uvedené podobě - teď to Blanko ještě není nic definitivního), kromě případů "oprav" DP a jiného určení data (měsíce/kvartálu) zpětného odpočtu (nově dle data vystavení dokladu, ne dle data plnění), nic nemění?

 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2007)
English to Czech
+ ...
ano Jan 3, 2011

Ano, taky jsem to tak pochopila. Ještě se zeptám mé účetní.

 
Milos Prudek
Milos Prudek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
English to Czech
+ ...
dodavatel fyzická osoba z USA Feb 22, 2011

Jak zaúčtovat DPH, když mám dodavatele (tedy opak klienta) z USA (soukromá osoba)? Mám informaci že se to má zaúčtovat do řádku 12 a 43 nového formuláře pro přiznání DPH vzor 17, ale chci si to ověřit...

 
Jaroslav Suchánek
Jaroslav Suchánek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
English to Czech
milá Blanko, já bych to tak optimisticky neviděl Feb 22, 2011

30 minut sem a 30 minut tam...
...nejdřív prst a potom celou ruku.

Vzpomínáte si, kolegyně a kolegové, jak nám před lety vyprávěli, že se daně pro živnostníky zjednodušší a přiznání bude jedna stránka formátu A5.
A potom říkali, že zdroje jsou...

Stokrát nic umořilo osla...


Blanka Salkova wrote:
Souhlasím s Tomášem - tedy s tím, co uvedl výše. Navíc 4krát ročně cca 30 min čistého času při elektronickém podání je úplně v pohodě.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »